17 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Ben Ne Yapıyorum?

17 Adımda Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır? Ben Ne Yapıyorum?

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun bana gör en birinci cevabı “kitap okumayı isteyerek” olur. Çünkü insanoğluna istemediği hiçbir şeyi kolay kolay yaptıramazsınız.

Uzatmadan maddelere geçelim.

Madde 1: Kitap eleyin

Genelde başladığın şeyi bitirmek disiplin açısından önemli kabul edilir ama ben kitap okuma konusunda bu görüşü biraz yıkıyorum. Beğenmediğim kitabı satır satır okumak sonuna kadar gitmek bitiş çizgisine ulaşmak zorunda falan değilim. O da doğru düzgün yazsaydı deyip önümüzdeki maçlara bakıyorum.

Amaç daha fazla kitap okumak değil mi?

Sevmediğim bir kitabı okumaya devam etmek bunun için kendimi zorlamak motivasyonumu kırıyor. O kitap bitene kadar mahvediyorum kendimi. Daha çok kitap okumak istiyor ve kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır denemek istiyorsanız çay altlığı yapmaya kıydığınız kitapları okumayın.

Madde 2: Kitap Özetleri Okuyun

Birinci bölümde de bahsettiğim gibi kötü bir kitabı erken bırakmak, daha iyi ve daha tatmin edici kitaplara geçmek için harika bir stratejidir ve genel olarak daha güçlü bir okuma alışkanlığıdır.

Ancak bundan daha da iyi bir strateji var o da kötü bir kitabı hiç eline almamayı başarmak. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun cevaplarından biri de budur.

Bunun için özetler can kurtarır. Okumak istediğiniz bir kitabın özetini bulun. Eğer özetini okuduktan sonra “ben bunu okumalıyım” hissi oluyorsa mükemmel, ama bu nedir abi ya dedirtiyorsa bir kitap ondan uzak durun.

Madde 3: Sesli Kitap

Sesli kitap uygulamaları benim kurtarıcım gibi. Hayatta çok az şeye para verirken içim cız etmez bu uygulamalar da onlardan biri. Bence aldıkları paraları sonuna kadar hak ediyorlar.

Eğer kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır gözlerinizle görmek istiyorsanız işe giderken, temizlik yaparken, ütü yaparken, arka planda Mahmut Tuncer dinlemek yerine sesli kitap dinliyorum. Bazı kitaplar vardır ki hem okumak istersiniz hem de ona mesai harcamaktan kaçarsınız. O zaman imdadınıza sesli kitaplar giriyor.

Madde 4: Hikayeleri Atlayın

Bu yeni kurgusal olmayan kitapların çoğu, kitabın birincil argümanını veya fikrini desteklemek için ayrıntılı hikayeler veya anekdotlar anlatmaya ayrılmış devasa bölümler içeriyor. 

Psikoloji hakkında vereceği bir bilgi için milyon defa duyduğunuz bir hikayedeyi mevzunun başına yerleştiriyor. Amaç kitabı kalın göstermek elbette.

Bazıları yararlı ve ilginç olsa da, onları atlamak istiyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin. Bunu her zaman yapıyorum ve kurgu dışı söz konusu olduğunda çok daha hızlı ve verimli bir okuyucu olmamı sağlıyor.

Madde 5: Kalemle Okuyun

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna en önemli cevaplardan biri hiç şüphesiz altını çizmeye başlamak olmalı. Bir kalemle okuduğumda – altını çizerek, küçük notlar alarak vb. – kitapla daha fazla ilgilenme eğiliminde olduğumu görüyorum, bu da o anda daha keyifli bir deneyime yol açıyor. 

Önemsediğim ve öğrenmek için okuduğum kitaplarda bu yöntem her zaman işe yarıyor. Kalemi genelde kitabın içinden hiç çıkarmıyorum.

Madde 6: Bir Kitap Arkadaşı Edinin

Kitap arkadaşınız var mı bilmiyorum. Yoksa da edinmenizi tavsiye ederim.

İnsanın kitaplar hakkında konuştuğu ona kitap tavsiye edecek bir arkadaşının olması çok konforlu bir durum. Tabi bu Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna da direkt cevap niteliğinde bir durum.

Siz de bu konfordan yararlanın.

Madde 7: Kitap Köşeleri Oluşturun

İnsanların aynı anda birden fazla kitap okumanın iyi olup olmadığı konusunda güçlü fikirleri vardır. Bir pragmatist olarak, sizin için işe yararsa devam edin derim.

Spesifik olarak, birden fazla kitabın olması aslında okuma motivasyonunuzu ve süreçten aldığınız keyfi artırabilir. Örneğin, aynı anda okuduğum hem kurmaca hem de kurgu olmayan bir kitabın olması güzel. Bir şekilde birbirlerini dengeliyorlar ve genel bir aktivite olarak okumaktan genel zevk almamı artırıyorlar. Zevk aldığım eylemi de devam ettirmek istiyorum. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna da otomatik cevap bulmuş oluyorum.

O yüzden birden fazla köşeye kitap bırakırım. Elimi uzattığım her yerde başka bir kitap olması hem vaktimi boşa harcamama engel oluyor hem de kaliteli zaman geçirebilme açısından güzel oluyor.

Madde 8: Sizi kontrol eden biri olsun

Diyelim ki her gün 30 dakikalık bir okuma hedefi belirlediniz. Ve planın akşamları akşam yemeğinden sonra kitap okumak. 

Ancak iyi niyetinize rağmen yemeği yedikten sonra bir rehavet çöküyor üzerinize. Eşiniz, çocuğunuz ya da size telefon ile ulaşacak bir yakınınız bu alışkanlığı kazanana kadar sizi uyarabilir ya da arayabilir.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır?: Biri sizi gözetlesin

Madde 9: Bir okuma İzleyicisi kullanın

Bu şu demek: Not alın!

Ne okudunuz, ne anladınız kaç sayfa okudunuz bunları gözleriniz ile görmek sizi motive edecektir. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır gözleriniz ile görün sonra.

En önemli ancak hafife alınmayan motivasyon kaynaklarından biri ilerleme deneyimidir. 

Ne kadar yavaş olursa olsun ilerlediğimizi kendi gözlerimizle görmek ve kemiklerimizde hissetmek gerçekten iyi hissettiriyor ve zor olsa bile sebat etme motivasyonumuzu artırıyor.

Madde 10: Önerilen Okumalar Kurulu Oluşturun

Buradaki fikir, zevkinize ve kitap bilgisine hayran olduğunuz ve saygı duyduğunuz insanlarla küçük bir avuç ilişki geliştirmektir.

Yani okurken zevk aldığınız ya da çok kitap okuduğundan emin olduğunuz insanları sosyal medyadan takip edin.

Sosyal medyada yazılarına hayran olduğunuz kişileri arayın. Ardından, haber bültenlerine kaydolun veya bir şekilde çalışmalarını düzenli olarak takip etmeye çalışın. 

İyi yazarlar genellikle iyi okuyuculardır. Ve düzenli olarak yazan iyi okuyucular genellikle yardım edemez ama okudukları hakkında konuşur ve tavsiye ederler.

Ayrıca web sitelerinde dolaşabilir ve geçen yılki en sevdikleri kitaplar hakkında yazdıkları makaleleri veya kılavuzları, önerilen okuma listelerini vb. arayabilirsiniz. Bu da Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorunuza başka bir cevap olabilir.

Madde 11: Daha az haber takip edin

İnsanların istedikleri kadar okumamaları ve okuma alışkanlığı oluşturmada zorluk çekmelerinin açık ara en yaygın mazereti veya mantığı, zamanlarının olmamasıdır.

Ama bu bana hiç inandırıcı gelmiyor.

Hepimizin zamanı var, sadece onu farklı bir şekilde tahsis etmeyi ve farklı ödünleşimleri kabul etmeyi seçiyoruz. 

Belki de genç bir aile ve evinizde yaşayan hasta bir ebeveyn ile acemi bir girişimin meşgul CEO’susunuz. Evet, nesnel olarak çoğundan çok daha meşgulsünüz. 

Bununla birlikte, yakından bakarsanız, başka şeylerden vazgeçmeye istekliyseniz, okumak için harcayabileceğiniz büyük olasılıkla hala zaman cepleri vardır.

Sahte uzmanların hangi tweeti attığına bakmaktansa, bir sayfa okuyacağınız kitap size daha çok şey katar. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun cevabını içinizde yani.

Madde 12: Meseleyi toptan çözün

Bu pek önermediğim ama yine de hiç olmazsa bunu yapın dediğim bir madde.

Her gün kendimi günde 30 dakika (veya benzer bir şey) okumaya zorlamak yerine bunu haftanın bir gününe zorlayabilirim.

Dediğim gibi, bu strateji bazıları veya belki de çoğu insan için ideal olmayabilir. 

Ancak, tercihleriniz ve yaşam durumunuz göz önüne alındığında patlamalar halinde okumak sizin için işe yarıyorsa, bunun daha küçük, artan ve tutarlı okuma hamleleri kadar bir okuma alışkanlığı olabileceğini anlamak önemlidir.

Eğer bu toplu halde okuma sizde işe yarıyorsa her gün değil haftanın bir günü okuyun. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna tam cevap olmayabilir ama yardımcı olabilir.

Madde 13: Her Zaman Bir Kitabınızı Hazırda Tutun

Bu çok basit: Her zaman bir sonraki kitabınızın ne olacağını bilin ve okumaya hazır bulundurun.

Küçük bir şey gibi görünse de, bir sonraki kitabınızın ne olacağını bilmemek ve onu hazırlamamak, sabit bir okuma alışkanlığı için ivmenizi yok etmenin gerçekten kolay yollarıdır. 

Yol haritasının belli olduğu yollar kendinizi güvende hissetmenize vesile olur.

Madde 14: Kitap Raporu Tutun

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, düzenli olarak okumaya devam etmenin en güçlü motivasyonlarından biri başarı ve başarı duygusudur.

Bir yılın sonunda kaç kitap okuduğunuzu görmek başarma duygunuzu besler ve aynı duyguyu yeniden yaşamak için daha çok çabalarsınız. Bu da beraberinde daha çok kitap okuma getirir. Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunun en önemli cevaplarından biri hiç şüphesiz bu.

Madde 15: Okuma Listesi Oluşturun

İnsanlara hayatlarında gerçekten daha çok yapmak istedikleri bir şeyin ne olduğunu sorduğumda, kaçınılmaz olarak seyahatten bahsediyorlar. Ama şaşırtıcı olan, takip eden soruma nasıl yanıt verdikleri, Peki nereye seyahat etmek istersiniz?

Şaşırtıcı derecede yüksek sayıda insan, soyut olarak seyahat fikrine değer veriyor, ancak aslında nasıl seyahat etmeyi tercih edecekleri, ne tür bir insanla seyahat etmekten zevk aldıkları ve hatta seyahat etmek istedikleri yer kadar temel ve gerekli bir şey.

Benzer şekilde, kaç kişinin daha fazla okumak, okuyucu olmak ya da okuma alışkanlığı oluşturmak istediğini söylediği halde ne okumak istedikleri hakkında hiçbir fikri olmaması bana şaşırtıcı geliyor ! Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusunu soruyor ama devamında bir şey yapmıyor yani.

Bu ikileme en iyi cevabın bir Okuma Kovası Listesi oluşturmak olduğunu düşünüyorum. Yarım saat kadar bir gün geçirin ve okumak istediğiniz kadar çok kitabı not alın.

Böyle bir listenizin olması size harita bakmak kadar zevk verecek emin olun. Nereye gideceğinizi bilirseniz ona göre hazırlık yaparsınız.

Madde 16: Okuma Sanatında Ustalaşın

Okumayı çok genç yaşta öğreniriz ve hayatımızın on yıllarını okulumuzun ve ardından kariyerimizin bir parçası olarak muazzam miktarlarda okuyarak geçiririz. Sonuç olarak, çoğumuz oldukça yetkin okuyucularız. Ancak çok azımız aslında birçok düzeyde okuyabilen ve bir kitaptan maksimum bilgi ve içgörü elde edebilen uzman okuyucularız.

Ve bu etkileyici bir beceri gibi görünse de (ki öyle!), uzman bir okuyucu olmak ve okuma sanatında ustalaşmak, süreci çok daha tatmin edici ve ödüllendirici hale getirerek bir okuma alışkanlığı oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır: Okumak ve iyi bir okuyucu olmak arasında bulunan farkı keşfetmek.

Harfleri birbirine tutturup bir kelimeyi ağızdan çıkarabilmek değildir marifet. Marifet, o kelimeden alabildiğin feyzin miktarıdır.

Madde 17: Kütüphane Günü Planlayın

Herhangi bir alışkanlık değişikliği uzmanına sorun ve size daha iyi alışkanlıklar edinmenin en güçlü ancak hafife alınan yönlerinden birinin çevreniz olduğunu söyleyeceklerdir.

Çevremiz, davranış için sayısız ipucu ve pekiştirici ile dolu olduğundan – hem yararlı hem de yararsızdır – alışkanlık ortamlarımızın bilincinde olmak ve etkilerini anlamak çok önemlidir. Ve bu kesinlikle bir okuma alışkanlığı oluşturmak için doğrudur.

Kütüphaneleri okuma alışkanlığı oluşturma yolculuğunuzun tutarlı bir parçası haline getirmek için haftada bir veya ayda bir Kütüphane Günü planlamayı düşünün. 

Takviminize bakın, bir gün boş bir sabah veya öğleden sonra bulun ve birkaç saat içinde kütüphanede geçirmek için program yapın. İster basitçe okuyun, ister yeni eski kitaplar için araştırmaya gidin ya da bir kütüphaneciyle aydınlatıcı bir konuşma yapın.

Bir Kütüphane Günü planlamak, yeni bir okuma alışkanlığı oluşturmak ve kitap okuma alışkanlığı nasıl kazanılır sorusuna en iyi yanıtı vermek için en iyi yatırımlarından biridir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler