28 Şubat Boşuna Mı Yaşandı?

28 Şubat Boşuna Mı Yaşandı?

Twitter’da dört beş erkeğin arasında hem de bir plajda hem de bacağını kaldıra kaldıra twerk yapan başörtülü kadını görünce sinirden daha çok hüzün hissettim.

Aynı hüzünü oğlunu sünnet ettirecek bir arkadaşın karısının, sünnet düğününde straplez gelinlik giymek istediğini duyunca da hissetmiştim. Artık modaymış, kadınlar sünnet düğününde gelinlik giymeye başlamış. Bir sünneti icra ederken binlerce günaha girmek ve bunu fark edemeyecek kadar da eteklerine dünya bulaşması insanların anlaşılır şey değil.

Yılbaşı alternatifi olarak ramazan ayında çam ağacı süsleyen ağaca hızır dede çorapları asan, yatlarda bekarlığa veda partileri düzenleyip eller havaya yapan yeni nesil müslümanları da katarsak bu örneklere, durum hiç de normal gelmiyor bana.

Bunların Anneleri Örtüsü İçin 28 Şubat Sürecinde Jop Yiyenler Değil Mi?

Saçlarından sürüklenenler okullara hastanelere alınmayanlar bunların teyzeleri halaları değil miydi?

Gümüş yüzük takıyor diye fişlenen işinden atılan şimdi İslam’ın üzerinde tepinenlerin babaları değil de kimdi?

İçi boşaltılmış her inanç her ideoloji her görüş takipçileri elinde oyuncağa dönüşüyor.

İhale almak için karısının başını örttüren adamlar mı, koltuk kapmak için muhafazakar semtlere taşınanlar mı bu duruma getirdi bizi yoksa rahatlık mı battı?

İçimizde kalmış kompleksler mi bir dini elimizde oyuncağa çevirdi? Aslında biz buyduk da imkanını bulunca mı içimizde olan gerçek bizi mi doğurduk bilmiyorum.

Bunları düşününce insan umutsuzluğa düşüyorister istemez.

Sonra Firavun’un kucağında büyüyen Hz. Musa geliyor gözümün önüne. Kurban eti dağıtırken şehit olan Yasin Börü’nün yeni terlemiş bıyıkları umut oluyor gençliği geliyor aklıma, şakaklarım rahatlıyor.

Bir şadırvanda acele ile abdest alan lise talebesi ile karşılaşıyorsun, kasların gevşiyor oh çekiyorsun. Elinde sıkı sıkı tuttuğu “Bu Ülke” kitabıyla derse yetişen kız talebeleri görüyorsun İnşirah doluyor oluk oluk damarlarına, rahatlıyorsun. Kırk 28 Şubat daha yaşansa üstesinden gelirsin gibi hissediyorsun.

İyi ki varsınız gençler…

 • 28 Şubat sürecini daha iyi anlamamızı sağlayacak olan “Tuhaf Din” yazısına da bakabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

 1. toplu taşıma araçlarında genç insanlar görüyorum; hanım kızlar, delikanlılar.. elbise kol uçlarını ellerinin üzerinde tutmaya büyük özen, çaba gösteriyorlar, biri oturduğu yerden kalktığında insan sıcağına oturmuyorlar..
  çoğu kalabalıklarımınız teferruat bile saymadığı, doğrudan akîdeyi alâkadar eden hususlarda ince hassasiyetleri, gözetme bilgisine sahip olmaları, elleri alınları öpülesi şuurları hiçbir şeyin henüz bitmediğini gösteriyor bize, “iyi ki varlar” dediğiniz gençler..
  iç dış düşman, hain, ikiyüzlü, aymaz, umursamaz, bencil, cahil sayısı, içerden dışardan yıkma yok etme çabaları bakımından dünyanın en zengini olup hâlâ ayakta, hayatta ülkemde hiçbir şeyin sona ermediğinin, henüz başladığının yegâne delîli o gençler..

  fedâi yaratılmış, âleme nizâmla tefviz edilmiş, nihâî ve yakın, mukaddes vazifesi için husûsen korunan, bekletilen, aziz kılınmış bir millet; inandığı değerler adına en iyi, en güzel, en kolay yaptığı şey ölmek olan, ölmeyi bilen, mazlumların oku, kılıcı, zırhı millet ve yakın geleceği, yeryüzünde zulmü kaldırmak, adaleti ihdas etmek için ilâhi elce hazırlanan gençleri..
  bu ülkeye, coğrafyasına, fıtratı temiz insanına yapılmadık saldırı, sinsi faaliyet, denenmedik yol kalmadığı hâlde bugüne dek hâlâ hayatta ayakta oluşunun tek sebebi bu; âleme nizam..
  ve inşallah necat yakındır..