3 Aptal Film Analizi – 3 İdiots

3 Aptal Film Analizi – 3 İdiots

3 Aptal film analizi yapmadan önce Hindistan üzerinden dünya eğitim sisteminin kokuşmuşluğuna da bakmak gerekiyor. 3 aptal film konusu, Hindistan’ın en önemli bir okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencinin öğrencilik hayatını anlatıyor.

3 Aptal filmi, sadece Hindistan değil tüm dünyada çok beğenildi çıktığı dönem. İMDB puanının 8.4 olması da bunu kanıtlar nitelikte zaten. Bir filmde Aamir Khan olması o filmi otomatik iyi mi yapıyor nedir. İyi filmler denince nedense herkes Aamir Khan filmlerini otomatik saymaya başlıyor.

Bence bu filmi okullarda öğretmenlere zorla izlettirmek gerekiyor. Bir Hindistan yapımı olan ve Hindistan eğitim sistemini eleştiren film, aslında tüm dünya sistemlerine başkaldırı niteliğinde. Dünyada ezberci eğitim sistemini ironik şekilde eleştiren filmi iki defa izledim ve her ikisinde de yeni detaylar gözüme çarptı.

Çocuklara fabrikalarda kullanılacak ham madde muamelesi yapıp sistemin istediği modellere eviren öğretmenler, bana göre bu filmi izlediği zaman nerede hata yapıklarını daha net anlayacaklar.

“Arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz. Arkadaşınız birinci oluyor, daha çok üzülüyorsunuz. ” diyor bir yerinde filmin. Sistem eleştirisinin yanında sistemi oluşturan insanlarda da sıkıntı olduğunu ince ince işliyor film.

İnsan odaklı olan her işin sonunda mutlaka başarıya ulaştığını da vurgulamışlar ki bu bence değinilen temalardan en önemlisi. 3 Aptal film analizi yaparken bu hususu da dikkate almak gerekiyor diye düşünüyorum.

Eğer “bu filmin bitmesine kaç dakika kaldı” diye saate bakmadan keyifle bir film izlemek istiyorsanız kesinlikle tavsiye ediyorum.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

3 Idiots – 3 Aptal Film Replikleri

Ben size mühendisliği öğretmiyorum, nasıl öğretileceğini öğretiyorum.

Doğumda öğretilmişti bize, hayat bir yarıştır. Hızlı koşmazsan, ezerler seni. Bebek olurken bile, bir sperm diğer 300 milyon spermi geçer. 1978’de, akşam 5.15’te doğmuşum. Saat 5.16’da, babam ilân etmişti: “Oğlum mühendis olacak.” Ve kaderim belli olmuştu. Ne olmak istediğimi kimse sormadı.

Yarından bu kadar korku duyarsan, bugünü nasıl yaşarsın.

İyi işler yapmak için çalış, zenginlik için değil.

Ve kaderim belli olmuştu, ne olmak istediğimi kimse sormadı.

Michael Jackson’ın babası onu boksör olmaya, Muhammed Ali’ninki de şarkıcı olmaya zorlasaydı ne olurdu? Felaket olurdu. Anlatabiliyor muyum?

Aptal. Fotoğrafçılığı seviyorsun, ama gidip makinelerle evleniyorsun.

Kendimize Davranış Bilimleri’nden bir ders: “Arkadaşınız başarısız oluyor, üzülüyorsunuz. Arkadaşınız birinci oluyor, daha çok üzülüyorsunuz.”

İnsanları robotlara tercih eden bir firma olmalı bir yerlerde.

O edebiyat okumak istiyordu, yazar olmak. Ama tek yazabildiği bu intihar mektubu oldu

Etiketler