Adu Film Konusu / Çaresiz Bir Film

Adu Film Konusu / Çaresiz Bir Film

Adu film konusu olarak bir mülteci çocuğun hikayesini anlatıyor gibi görünse de, aynı film içinde üç farklı hikayeyi anlatıyor aslında. Peki bu Adu film konusu ne diye soracak olursanız da farklı cevaplar verilebilir bu yüzden. Kimine Adu filmi mültecilerin hikayelerini anlatıyor dersiniz kimine de boşanmış ailelerin çocukları ile sorunları işlenmiş dersiniz. Kimine de Adu film konusu olarak kendine emperyalizmin karanlık yüzünü seçmiş diyebilirsiniz. Adu bu yönden bakınca bir çok şeyi anlatıyor insana.

Adu mültecilerin dramını, afrikadaki yokluk, sefalet, ırkçılık, bunlara mecbur eden emperyalist devletlerin hunharca önlemleri, organ kaçakçılığı, hayvan katliamı, erkek fahişelik çaresizliğini, kötü muameleyi çok sert anlatırken, umutsuz insanların arasındaki duygu, sevgi, bağlılık da şaşırtıcı bir şekilde filmde ilmek ilmek örülmüş.

Bunun yanında iyi ve kötü insanların din dil ırk fark etmeden karşımıza çıkacağı da son sahnede ile betimlenmiş.

Sevmediğim mantık hatası bulduğum yerlerde oldu tabi. Mesela Adu ve ablasının o kadar kolay bir uçağa binip kaçak yolculuk yapabilmeleri mantık hatasıydı. Bir de konular arasında kopukluk ve havada kalan yerlerde vardı. Adu film konusu olarak harika ama ufak mantık hataları ile sınıfta kaldı bana göre.

Buna rağmen üzerinde çok düşünerek izlediğim bir film oldu Adu.

İMDB puanı nedense 6.5 verilmiş bu film için. Söylediğim mantık hatalarını herkes fark etmiş olmalı. Kurgusal mantık hataları olsa da duygusal bir puan verecek olsam bu film için 10 puan verirdim.

Adu Film Konusu ve Mülteci Krizi Bağlantısı

Uluslararası kurtarma komitesi raporuna göre; dünyadaki 34 çatışma ülkesinde bir milyar kişinin enfeksiyon kapması ve 3,2 milyon ölüm bekleniyormuş.

Birleşmiş milletler verilerine göre; kamplarda kalan 25 milyon mülteci, filmdeki insanlık dışı koşullara ek olarak pandemi ile de boğuşmak zorunda.

Buradan bakınca ne kadar kolay hayatlarda ne kadar gülünç şeyleri kafamıza taktığımızı görüp halimize gülüyorum.

Tırnağım kırıldı şımarıklığı biraz da bizimki.

Filmde de “sadece hayvanlar için ağlayan bencil bir pisliksin” diyen Afrikalı haklı gibi. Açlık ve adaletsizlik ile uğraşırken kim takar ki fillerin dişlerini?

Yaşamaya çalışan insan çaresizliğini hangi Avrupalı tam manası ile anlayabilir ki?

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler