Ahmet Hamdi Tanpınar: Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Bundan tam 58 yıl önce bir kitap yazıldı buralarda. Adına da “Saatleri Ayarlama Enstitüsü” dedi yazarı.

“Yumuşak ve uysal, merhametli, sefaleti tatmış tabiatım ikide bir işe karışıyor, lafımı kesiyor, kararlarımı değiştiriyordu.” diyerek Türk toplumunun Cumhuriyetin ilanından önceki ve sonraki psikolojik durumunu harika bir tespitle anlatmış.

“Nasıl kitap yazılır?” sorusuna Türk Edebiyatında verilmiş en nefis cevaplardan birisidir ayrıca bu kitap. Nasıl kitap yazılırdan ziyade nasıl kelimeler dizilirin de cevabı olmalı.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Neden Bu Kadar Değerli?

En ufak karakterler ve mizansenleri bir anda kanlı canlı hale getiren ufak ayrıntılar var. Kahkahalar attıracak ironik bir durumdan hiç beklenmedik bir hüzün çıkarabilen ve bunu yaparken sadece Türkiye’nin değil dünyanın bütün ikinci sınıf romancılarına parmak ısırttıracak bir inceliği ve kıvambilirligi gösteren de bir eser ayrıca. Tam gülecekken gözleriniz sayfada sabit kalıyor ya da tam damlalar hücum etmişken gözlerinize bir duraklıyorsunuz.

Son dönemde insanın hayal gücünün gerçek hayat ile iç içe geçtiği eserlere ilgi duyduğumdan, Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nün grotesk anlatımı Cumhuriyet’in kuruluş dönemine yedirmesinden oldukça keyif almıştım ilk okuduğum zaman.

Ben de herkes gibi Hayri İrdal’la insanların davranışlarına hayret ettim, onun olaylara verdiği tepkiler benim tepkilerim oldu. Bundan 55 yıl önce yayımlanmış bir eserin bugün bile bu şekilde değerlendirilebiliyor oluşu Tanpınar’ın yeteneğini gözler önüne sermekle kalmıyor, takdir edilmeyi sonuna kadar hak ediyor.

Şiddetle tavsiye ediyorum…

Ezgi Akgül

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Saatleri Ayarlama Enstitisü kitabının PDF formatını şuraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bir Başka E-Kitap İçin de ŞURAYA bakabilirsiniz.

One Comment

  • Merhaba. Çok sevdiğim kitaplardan biridir. Uzun seneler önce okumuştum, şimdi gene okuyasım geldi 🙂
    Yalnız bu PDF kitabı dağıtmak yasal mı emin değilim.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir