Aile ile İzlenecek 10 Film Önerisi

Aile ile İzlenecek 10 Film Önerisi

İnsanlar aile ile izlenecek film ihtiyacı duyuyorlar artık. Aniden çıkan cinsel içerikli bir sahne ya da madde kullanımına özendiren bir çağrışım aileleri film seçme konusunda çok zorluyor.

Sahneler bazen o kadar absürt oluyor ki insan kumandanın yerini nasıl bulacağını şaşırıyor.

1- Esma’nın Sırrı

Aile ile izlenecek filmlerden birincisi Grbavica: Esma’nın Sırrı filmi. Film Saraybosna’nın Grbavica semtinde 12 yaşındaki kızı Sara ile birlikte yaşayan genç bir kadının hayatını konu alıyor.

Grbavica: Esma’nın Sırrı

2- Saf ve Samimi Sevginin Film Olmuş Hali: Baran

Aşk mefhumunu cinsellikle ilişkilendirmiş ve evlendirme programlarından aşkın kriterlerini öğrenmiş bir neslin asla idrak edemeyeceği bir film Baran. Ama biraz daha erken doğma şansına sahip olmuşsanız gerçek aşkı yeniden gözleriniz ile görmenin de mutluluğunu yaşatacak size. Aile ile izlenecek film arıyorsanız Baran kesinlikle iyi bir tercih.

Saf ve Samimi Sevginin Film Olmuş Hali: Baran

3- Kız kardeşimin Hikayesi / My Sister’s Keeper

Çocuklarınızın kardeşleri ile problemleri varsa aile ile izlenecek harika bir film, Kız kardeşimin Hikayesi / My Sister’s Keeper. Elinize çayınızı kahvenizi almış filmi izlerken birden bire kendinizi aile ilişkilerinizi sorgularken buluyorsunuz. Yaptığınız hatalar ile yüzleşmek ise çok can sıkıcı itiraf etmeliyim.

Kız kardeşimin Hikayesi / My Sister’s Keeper

4- Arada Kalan / What Maisie Knew

Boşanmayı saçma salak sebeplerden dolayı düşünen çiftler genelde boşandıktan sonra çocukların ne hissedeceğini öngöremezler. “Çok üzülür” gibi tahminlerde bulunurlar ama tam olarak başlarına ne geleceğini bilemezler. İşte Arada Kalan / WhatMaisieKnew tam da buna mükemmel şekilde değinmiş. Aile ile izlenecek filmler sıralamam da bu yüzden en yukarıda geliyor.

Arada Kalan / What Maisie Knew

5- İnterstellar / Yıldızlar Arası

İnterstellar filminin çocuklar ile mutlaka izlenmesi gerektiğini düşünmemin sebebi, bir defa umutsuzluk fikrinin insanın olduğu yerde olmaması gerektiğini çok güzel işlemiş. Sonra fizik kuralları üzerine çok güzel akıl yürütmeler var ki bu da insanın hayal gücünü geliştiriyor. İnsan sık sık fizikçilere hayran olmaktan kendini alamıyor. Aile ile izlenecek filmler sıralamasının en başında bu yüzden geliyor.

İnterstellar / Yıldızlar Arası

6- Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Afrikalı bir çocuğun çaresizlik sonucunda rüzgardan elektrik üretmesini ve kıtlığa çare bulmasını konu alıyor. Beyaz adamın acımasızlığını, kıtlığın ne olduğunu, acıkınca insanların neye dönüşeceğini de aynı film içinde çok güzel anlatmış. Emperyalizmin soğuk yüzü ile bir defa daha merhabalaşmak insanı sarssa da kendine getiriyor.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

7- Aile ile İzlenecek Film 3 İdiots / 3 Aptal

Bence bu filmi okullarda öğretmenlere zorla izlettirmek gerekiyor. Bir Hindistan yapımı olan ve Hindistan eğitim sistemini eleştiren film, aslında tüm dünya sistemlerine başkaldırı niteliğinde. Dünyada ezberci eğitim sistemini ironik şekilde eleştiren filmi iki defa izledim ve her ikisinde de yeni detaylar gözüme çarptı. Aile ile izlenecek filmler arıyor ve çocuklarınıza yeni bir bakış açısı kazandırmak istiyorsanız bu filmi tavsiye ederim.

8- The Man From Earth: Dünyalı

Bir Antropolog bir Arkeolog bir Psikolog bir Biyolog bir Din Bilimci, hocasının peşine takılmış bir oğrenci ve tabii ki kahramanımız John Oldman. bir evde, şöminede yanan odun çıtırtıları arasında yerinizden kımıldamadan izleyeceginiz şekilde sohbet ediyorlar. Aralarında olmak bir soru da siz sormak istiyorsunuz zaman zaman.

Ancak filmi geleneksel din ve dünya görüşlerinden bağımsız olarak izlemek lazım. Din olgusu Hıristiyanlık üzerinden değerlendirilmiş.

The Man From Earth: Dünyalı

9- Adu / Çaresiz Bir Film

Uluslararası kurtarma komitesi raporuna göre; dünyadaki 34 çatışma ülkesinde bir milyar kişinin enfeksiyon kapması ve 3,2 milyon ölüm bekleniyormuş.

Birleşmiş milletler verilerine göre; kamplarda kalan 25 milyon mülteci, filmdeki insanlık dışı koşullara ek olarak pandemi ile de boğuşmak zorunda.

Buradan bakınca ne kadar kolay hayatlarda ne kadar gülünç şeyleri kafamıza taktığımızı görüp halimize gülüyorum.

Tırnağım kırıldı şımarıklığı biraz da bizimki. Çocuklarınızın da böyle şımarıklıkları varsa Adu kesinlikle aile ile izlenecek bir film.

10- Önce Babamı Öldürdüler

Film başlarda psikolojik drama şeklinde ilerliyor ama sonlara doğru mayınlara basıp patlayan insan görüntüleri falan gerçekten pek hoş değil. Bu yüzden de çocuklarınız ile izleyip izlememek kararını size bırakıyorum. Bu yüzden de aile ile izlenecek filmler sıralamam da en sonda. O kısımları atlarsanız insanların şaşırtıcı koşulları nasıl aşabileceğinin anlaşılması açısından da bence çok değerli. 

Önce Babamı Öldürdüler

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

3 YORUM

  1. Teşekkürler

  2. —Bab’aziz—
    Kesinlikle izlenmeli.