Ailede Babanın Yeri ve Önemi

Ailede Babanın Yeri ve Önemi

Ailede babanın yeri ve önemi konusunu anlatmaya başlamadan önce konu daha iyi anlaşılsın diye başıma gelen bir anımdan bahsetmek istiyorum.

Çocuk babanın kucağında, anne başka bir kadının yanında oturuyordu otobüste. Çocuk elindeki çikolatayı babası “yapma” dedikçe, otobüs koltuğuna sürüyordu. Kendince bir oyun bulmuştu işte. Adam en sonunda dayanamadı çikolatayı aldı elinden “inince yiyeceksin” dedi, hafif sert tonlama ile…

Paralel koltukta oturan anne; “sen karışmasana! Versene çocuğun çikolatasını sileriz n’olacak” diye müdahale etti.

Oysa çocuk sorun çıkarmamıştı pek duruma. Baba sarsılan otoritesi ile çıkarıp verdi çikolatayı sonra elinde ıslak mendil ile yol boyunca kendine verilen talimatı yerine getirdi.

Tarihte ilk sarsılan otorite de kendisine ait değildi aslında.

Babaların “baba koltuğu” nda oturtulduğu, pek bir şeye de müdahale ettirilmediği dizilerle öğrenmeye başladık ailede rol kavramlarını ve baba rolünün nasıl pasifize edilebildiğini. Ailede babanın yeri ve önemi çok değişti bu sayede.

“En son babalar duyar” diye yalanı ve yalancıyı sevimli gösteren dizileri reytinglerde üst sıralara çıkardık önce. Babayı köpek karakteri ile özdeşleştiren anneleri de SİHİRLİ yaptık aynı dönem.

Şimdi o diziler ile büyüyen ya da yaş alan babalar, İnstagram fotoğraflarında gülen mutlu erkek pozu vermekten başka işe yaramıyorlar. Bir çoğu artık adımlarını takip ettiğimiz ışıklarımız değil.

Adımlarını takip ettiğimiz ışıklarımız başkaları olunca da toplumsal cinnet getirip suçluyu arıyoruz.

YouTuber olan gençlerin video altı yorumlarına baktığınız zaman da bunu net görebiliyorsunuz.

Yaşlarını 13 yaş altı olduğunu tahmin ettiğiniz gençler, “bugün pembe giyindim, dilimi burnuma değdirdim” videolarının altında hayran çığlıkları atıyor ve biz bu hamlığa şaşırıp kalıyoruz. Çünkü Ailede babanın yeri ve önemi tam olarak belli değil artık.

Çünkü çocuğun evde örnek alması, hayran olması gereken adama anne, toplum hatta babanın bizzat kendisi tarafından cüzdan muamelesi yapılıyor. Cüzdan olmak dışında pek bir işe yaramadığı düşünülen adamların çocukları da kendilerine başka rol modeller arıyor haliyle.

Benzeri olaylarda konu mankeni gibi kullanılan babaların çocukları, ileride kendilerine rol model olarak baba mizacının tam tersi insanları seçiyor.

Bu çok trajik…

Aslına bakarsanız, bu adamlarda durumdan pek şikayetçi gibi görünmüyor.

Parayı verdiği, masaya koyduğu müddetçe kendinden başka şey beklenmediğini düşünüp, başka görevleri olmadığına kendini ikna eden adamlar, kendi konforlu hayatına devam ediyor. Sorumluluğunu yerine getirince vicdan azabından da kurtulunca ne yapsın, o da Tik Tok videosu çekip zamana ayak uyduruyor. Çağımızda herkes Ailede babanın yeri ve önemi konusunda hem fikir görünüyor.

Alan razı veren razı meselesi işte bilirsiniz

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler