Babalı Yetimler

Çocuk babanın kucağında, anne başka bir kadının yanında oturuyordu otobüste. Çocuk elindeki çikolatayı babası “yapma” dedikçe, otobüs koltuğuna sürüyordu. Kendince bir oyun bulmuştu işte. Adam en sonunda dayanamadı çikolatayı aldı elinden “inince yiyeceksin” dedi, hafif sert tonlama ile…

Paralel koltukta oturan anne; “sen karışmasana! Versene çocuğun çikolatasını sileriz n’olacak” diye müdahale etti.

Oysa çocuk sorun çıkarmamıştı pek duruma. Baba sarsılan otoritesi ile çıkarıp verdi çikolatayı sonra elinde ıslak mendil ile yol boyunca kendine verilen talimatı yerine getirdi.

Bu ve benzeri olaylarda, anneler tarafından konu mankeni gibi kullanılan babaların çocukları, ileride kendilerine rol model olarak baba mizacının tam tersi insanları seçiyor.

YouTuber olan gençlerin video altı yorumlarına baktığınız zaman da bunu net görebiliyorsunuz.

Yaşlarını 13 yaş altı olduğunu tahmin ettiğiniz gençler, “bugün pembe giyindim, dilimi burnuma değdirdim” videolarının altında hayran çığlıkları atıyor ve biz bu hamlığa şaşırıp kalıyoruz.

Çünkü çocuğun evde örnek alması, hayran olması gereken adama anne ve toplum tarafından cüzdan muamelesi yapılıyor. Cüzdan olmak dışında pek bir işe yaramadığı düşünülen adamların çocukları da kendilerine başka rol modeller arıyor haliyle.

Aslına bakarsanız, bu adamlarda bu durumdan pek şikayetçi gibi görünmüyor.

Parayı verdiği, masaya koyduğu müddetçe kendinden başka şey beklenmediğini düşünüp, başka görevleri olmadığına kendini ikna eden adamlar, kendi konforlu hayatına devam ediyor. Sorumluluğunu yerine getirince vicdan azabından da kurtulunca ne yapsın, o da Tiktok videosu çekip zamana ayak uyduruyor. Alan razı veren razı meselesi işte bilirsiniz.

İnsan ister istemez “bu duruma nasıl geldik” diye sorguluyor.

Okuduklarım ve hayal meyal hafızam beni Türkiye’nin liberalizm ile tanıştığı zamanlara götürdü bunları düşünürken.

Bizim babalarımız 70’lerin 80’lerin genç delikanlılarıydı.

İşçi, memur ve çok yorgun iken ülkeyi de kurtarmaya çalışan, bir kilo portakal alırken dünyaya bazen pos bıyığı, bazen badem, bazen hilal bıyığı ile meydan okuyan dertli adamlardı bizim babalarımız.

Yaptıkları doğruydu ya da yanlıştı demiyorum. Dertli adamların yorgun yıllarında doğmuş çocuklarıydık biz.

Deri ceketleri içeri girince sigara kokardı, sigaradan hırıltılı öksürükleri olurdu “seni seviyorum yavrum” demeye utanırlardı; ama farklı görüşlerden de olsalar bir duruşları bir yürüyüşleri vardı hepsinin. Onların babaları da muhtemelen kendileri gibiydi.

Sonra hayatımıza onların en yorulmuş zamanlarında, hayatımıza liberalizm girdi.

“Bırakınız yapsınlar” sloganı sadece liberal ekonomi ile sınırlı kalmayınca; liberalizm yanında gelirken Yıldo’yu, Tarkan’ı, Deli Yürek’i de getirdi. Darbeler ve çatışmalardan sonra nefes alınan balkon gibi girdi hayatımıza liberal demokratlar. Ama balkonların korkuluğu olmadığını kimse bize söylememişti.

Nefes almak için çıktığımız balkonlardan geleneklerimiz, ailelerimiz ve ülkülerimiz ile patır patır düşmeye başladık.

“En son babalar duyar” diye yalanı ve yalancıyı sevimli gösteren dizileri reytinglerde üst sıralara çıkardık önce. Babayı köpek karakteri ile özdeşleştiren anneleri de SİHİRLİ yaptık aynı dönem.

Biz talihsiz nesil böyle büyütüldük.

Çatışmadan ve mücadeleden yorulmuş babaların, o liberal rahatlıkta dinlenme aralığında kalmış çağın babalı yetimlerdik hepimiz.

Babaların “baba koltuğu” nda oturtulduğu, pek bir şeye de müdahale ettirilmediği dizilerden öğrendik aile olmayı.

Şimdi bizlerde evlendik, evleniyoruz!

Muhtemelen çağın babalı yetimleri olarak yetiştirdiğimiz çocuklarımız da yine çağın babalı yetimleri olarak kalacaklar.

İnstagram fotoğraflarında gülen mutlu erkek pozu vermekten başka işe yaramayan babalar artık, adımlarını takip ettiğimiz ışıklarımız değil.

Yönünüzü gösteren istikamet veren başkaları olunca da toplumsal cinnet getirip suçluyu arıyoruz.

Bu çok trajik…

Ezgi Akgül

Konuyla ilgili bir başka yazı “Kavvam Nedir?” başlığına bakabilirsiniz.