Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri

Alçak Gönüllü Ne Demek? Alçak Gönüllü İnsanların Özellikleri

Bu yazımızda alçak gönüllü ne demek ve alçak gönüllü insanların özellikleri nelerdir bunu konuşacağız.

Alçak gönüllü olmak, kişinin kendisinin farkında olmasıdır da diyebiliriz. Kişi olumlu ya da olumsuz yanlarının farkındadır ve kendisine olması gerektiğinden fazla anlam yüklemez.

Alçak gönüllü insanlar ellerindeki şeyleri bir üstünlük olarak değerlendirmez ve genelde şükür sahibi olurlar.

Bu ne demek?

Eğer alçak gönüllü bir insanız paranız, makamınız, güzelliğiniz, şöhretiniz sizin için bir anlam ifade etmez. Kendi içinizin pisliklerinin yine kendiniz farkına varır ve yine o pislikler ile kendiniz mücadele edersiniz.

Belki de Goethe bu yüzden: “Tevazu içinde yürüdüğüm içindir ki, önümde bütün yollar açılıyor.” demiştir bilemiyorum.

Güçsüz iken gösterilen alçak gönüllülük genelde bana rol gibi gelir. Kişi güçsüz olduğu için çoğunlukla karşısındaki kişiye karşı “aman abi” diye yaklaşır. Asıl alçak gönüllülük güçlüyken gösterilebilen.

Güzellikte zirveyken, makamda en üstteyken, başarıların konuşulurken sen kendine “bi dur!” diyebiliyorsan orada gerçek bir tevazudan bahsedebiliriz. Ve gerçekten “alçak gönüllülük ne demek?” sorusuna cevap bulabiliriz.

Yapılan bir araştırmada psikologlar işte bir kaç yüz insana bazı anketler falan veriyorlar bilirsiniz, sonunda da “Alçak gönüllü ne demek?” sorusuna yanıt bulmayı umuyorlar. Araştırmanın sonunda da alçak gönüllü insanlarda bulunan bu özelliğe ‘hipo egoik hak görmeme’ adını veriyorlar.

Olumlu niteliklerinizin ve hayatta elde ettiğiniz başarıların, diğer insanlara kıyasla size özel muamele hakkı vermediğine inanıyorsunuz buna da “Hipo egoik hak görmeme” deniyor.

Ülkemizde “özel muamele hakkı görmeyi istememe” tanımına kaç kişi uyuyor diye düşündüm ister istemez.

“Sen benim kim olduğumu biliyon mu?” sözü kaçımızın diline zımba gibi yapıştı kaçımız gerçekten neyi ne kadar hak ettiğimize eminiz ki?

Şu dünyanın eko sistemi ile bu kadar oynamamızın altında da bu kibirin yattığına inanıyorum. O kadar kibirli ve o kadar haddini bilmeyen bir insan ırkıyız ki bazen alçak gönüllü ne demek diye aratsak ve bulmak için olağanüstü hal ilan etsek yeridir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler