Bağnazlığın Bilimsel Adı: Bilişsel Uyumsuz

Bağnazlığın Bilimsel Adı: Bilişsel Uyumsuz

Yıllarca seçim kaybetmiş, hayatlarında bir defa bile meclise girememiş, en baba vaadleri “seçilirsek herkese benden çay” olan partilerin, 0.23 kalem ucu ölçüsü kadar oy almalarına rağmen, neden bu kadar ısrarcı olduklarını hep merak etmiştim. Ta ki bilişsel uyumsuz kavramı ile tanışana dek!

Bu seçmenin motivasyonu neydi gerçekten? 

Bunu aynı benim gibi zamanın fi tarihinde Leon Festinger’de merak ediyor. Hatta herif o kadar bu meseleyi takıyor ki bir hıristiyan tarikatına sızıp yerinde gözlem yapmayı göze alıyor. 

Tarikat liderinin iddia ettiği hiçbir metafiziksel olay gerçekleşmese bile takipçilerinin “bizim hatamız ve günahlarımızın sonucu, onda sorun yok sorun bizim iyi inananlar olmayışımızdan kaynaklı” diye geçiştiriyor. Can acıtan gerçeklerdense mutlu yalanlar onları daha mutlu ediyor olmalı. 

Leon Festinger insanların, tıpkı bizim yiyecek ve suya ihtiyaç duyduğumuz kadar kesinlikle iç tutarlılığa da ihtiyacımız olduğunu öne sürüyor bu araştırmalarının sonunda. Ona göre insanlar düşüncelerinin yanlış çıkmasından ve bunun sonunda iç sıkıntısı yaşamaktansa, haklı olduğunu iddia etmeyi daha kolay buluyor. 

Bilişsel uyumsuz kavramı ile karşılaştığımdan beri “onu asla haksız olduğuna ikna edemezsin hiç çeneni yorma” sözü daha anlam kazandı benim için. 

Daha bir rahatladım insanları bir konuya ikna etmeye çalışırken. Bir defa söylüyorum kör bir şekilde hiç kendini sorgulamadan devam ediyorsa tartışmaya, onu orada gözleri belermiş kulaklarından duman çıkıyorken bırakıp kaçıyorum. 

Mis valla… 

Kişisel gelişmemişliğini sizin üzerinizde denemeye çalışan, kuyuya bağırıyor gibi hissettiren , her sohbetin sonunda “ooyhh şiştim valla” hissi uyandıran insanlardan uzak durmaya çalışıyorum artık. 

Cahillik mutluluk bilmek mutsuzluktu hani? Al işte pamuk gibi rahatladım.:)

Etiketler