Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Bankalar Nasıl Para Kazanır?

Selam Börke can!.. Sana bankalar nasıl para kazanır anlatmamı ister misin?

Bana Garanti, Vakıf hatta İNG diyebilirsin. Ne kadar sevimliyim TV reklamlarında değil mi? Gelen de giden de çok mutlu, salak salak dans eden elemanlar bile var bizim şubelerde. Öyle mutluyuz öyle eğleniyoruz ki hey yavrum he

Şimdi bunlar maliyetli işler biliyorsun. En güvendiğin en sevdiğin yıldızları banka reklamında oynatmak kolay mı sanıyorsun Börke can? Hiç kolay değil. Okumuşsundur oradan buradan bir reklam filmi için nasıl astronomik rakamlar ödüyoruz. Bu yüzden sermaye 100 lira kaldı, masraf çok yaptık anlayacağın. Gerçi masrafı olmasa da ben oraya 100 koyardım Börke can. Neden? Çünkü keriz değilim. 

Ama duydum ki kendini prenses zanneden şizofren bir ablamız ile evlenmek üzere ama cebinde beş kuruşu olmayan sen, bir kerizsin. Burası küçük mahalle hemen duyulur böyle şeyler, 500 lazımmış sana öyle dediler. 

Bak baba evladına yapmaz bu iyiliği ama ben senin bu işini çözerim. Piyasadaki hakim konumumu, dünyanın sahibi olma durumumu kullanarak sana istediğin yerden 500 liralık harcama yapma izini veriyorum.

Benim sahip olmadığım parayı benden borç isteyip karşılığında bana yıllarını vermeyi kabul ediyorsan başlayalım ortaklığa. 

Baldızın gönlü olsun yaptır topuzunu n’olacak, yengenin de gönlü olsun amaaaan bir daha mı gelecek dünyaya hem hayatında bir defa evlenecek kız iç dış yaptır çekimini, kaynanan Şükran hanımlara rezil mi olsun al ne isterse, anneciğine “bu nasıl erkek” diye laf mı gelsin senin beceriksizliğin yüzünden, onun dediklerini de yap.

500 liralık harcama hakkını sonuna kadar kullan. Senin alışveriş yaptığın bu mağazalara paranı ödeme sözünü ben veriyorum, sen dert etme, sen harca… 

Sonraki 5 sene benim için çalışıp bu borcu bana taksit taksit 1000 lira olarak ödeyeceksin. Sen bana 1000 lira öderken ben de bu paranın 300 lirasını götürüp alışveriş ettiğin mağazalara vereceğim. Bankamda ki 100 lira ile seni 1000 lira borçlandırıp, 300 liralık alışverişi de sana 500 liraya kitleyeceğim. Sonuçta beş sene benim için çalışacaksın. 

Olur mu anlaştık mı? Hah şöyle tamam, anlaştığımıza sevindim… 

Ama daha bitmedi. 

Ben bu ortaklığı çok sevdim. Hani hayatının aşkı karıcın var ya, ben onu çocukluğundan beri gizli gizli zehirledim, prenses sendromuna yakalansın diye ona Walt Disney çizgi filmleri seyrettirdim, beynini yıkadım, ruh sağlığı ile oynadım. 

Hayattaki tek amacı bir saraya kapağı atmak bir prens kafalamak olan rapunzelleri, pamuk prensesleri izleyerek amaçsız ve kof yetiştiler sayemde. Her beş senede bir sarayını yeniden dekore etmek isteyecek, balolara yeni kıyafetler isteyecek şizofren prensesin. Yeniden bana geleceksin beş sene sonra koşarak. 

Ama sen de az değilsin Börke can. Beyaz atım yok bari beyaz jipim olsun diye, 100 dolar artı dujj diyen hanım ablaların gönlü olsun diye, “ar yu cola ar yu disko” diyebil diye az mı kapıma geldin hatta daha da geleceksin. 
Karı kız düşürmek için az mı yemek ısmarladın sayemde. Gerçi ay sonunu zor getirdin ama olsun, manita yaptım havasını atmak ucuz mu zannettin Börke can? 

Sen bunları yaparken ben senden aldığım para ile çok zengin oldum ne yalan söyleyim şimdi. 

Gizli gizli uyuşturucu ticareti yaptım ben o para ile ama vitrine “Afrikalı çocuklara yardım edelim ühüüü” reklamını yapıştırarak. En çok silah ticareti yapan benim biliyor musun? Sen battaniyenin altında aşkiton ile Suriyeli çocuklara üzülürken ben senden aldığım paralar ile terör örgütlerini finanse ettim. 

Sen 68 değil 74 parça yemek takımı alabil diye kaç çocuk misket bombaları ile öldü. Kaç barışı ertelettim daha çok silah satmak için. Geçen jeti yeniledik sandığın üstüne oturan kuzen sayesinde. Sana minnettarım sen olmasan bunları yapamazdım.

Neden? 

Çünkü kerizsin Börke can ahahaha. Neyse, alın bunu!

Pelin Su sen gel kızım… 

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler