Barbie Bebekler ve Kız Çocukları

Barbie Bebekler ve Kız Çocukları

Kız çocuklarını Barbie bebekler ile büyütüp genç bir kız oldukları zaman onlara benzemek istemelerine neden şaşırıyoruz anlamıyorum. Kusursuz yüz hatları ve beden kıvrımları ile idol olarak önüne koyduğumuz kadın modeline benzemek için binlerce lira para harcamaları kadar doğal bir şey yok aslında.

Kadınlığını kullanarak yüzlerce ev alan Madonna gibi olmayacak da bu çocuklar bir ineği var diye şükreden Emine teyze gibi mi olacaklar?

Hayatta ki tek amacı zengin bir prens ile evlenip saraya kapak atmak olan kızların masalları ile büyüttüğümüz çocukların, Şeyma Subaşı olmak için bekaretlerini internette satışa çıkarmalarına neden şaşırıyoruz anlamıyorum.

Beş dakika başımızdan gitsin diye eline tutuşturduğumuz tabletten akşama kadar makyaj ve moda videoları izleyen, büyüyünce Danla Bilic olmayı hayal eden çocuklar, büyüdüklerinde ülkesi için üç aylık oğlunu evde bırakıp direniş başlatan Nene Hatun olamadı diye utanmadan bir de kızıyoruz.

Ne Veriyoruz Bu Çocuklara Barbie Bebekler Dışında?

İhlasın eğitimden daha önemli olduğunu mu yoksa yoksa amelin ilimden daha önce geldiğini mi?

Hayatına tatbik ettiği ilimlerin sayısının okuduğu okulların sayısından daha önemli olduğunu mu öğrettik, yoksa diploma ve paran yoksa bu hayatta hiç bir şey olunamayacağını mı?

Zekanın ve güzel ahlakın dolgun dudaklardan daha çok bir kadına yakıştığını mı, yoksa markanın adının Victoria Secret ise bir dona 100 dolar verilebileceğini mi?

Akşama kadar elinde telefon ile İnstagram’da kim ne yemiş ne giymiş diye kovalayan annelerin kızları malesef Hz. Asiye olmuyor arkadaşlar. Armut genelde hep dibine düşüyor katranı kaynatınca da pekmez olmuyor.

Soğan ekersen marul çıkmıyor, elma ağacı çilek vermiyor, su vermeden de hiç bir çiçek açmıyor.

Firavun’un kucağında büyüyüyen Hz. Musa, Hz. Nuh’un söz geçiremediği karısı ve evlatları çok nadir görülen örnekler. Zaten nadir ve özel oldukları için Kuran’da anlatılır. Sırf tembelliğimizi ve kusurlarımızı örtmek saklamak ve sorumluluğumuzu üstümüzden atmak için bu örneklere sarılıyoruz.

Vicdan rahatlatıyor da çocuklar kurtuluyor mu?

  • Babaların aile içindeki rollerinin köreltilmesi sonucu her şeyin domino taşı gibi yıkılıyor oluşunu anlatmaya çalıştığım “Kavvam Nedir?” sorusunun yanıtı için yazıya göz atabilirsiniz. Barbie Bebekler Yazısını tamamlaması açısından önemli görüyorum.
  • Barbie Bebekler ve Kız Çocukları yazısını tamamlaması açısından ayrıca, Z Kuşağı Nedir? Onları Asitle Yakalım mı? yazısını da okuyabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler