Başkası Gibi Davranmak

Başkası Gibi Davranmak

Bazen bazı şeyler biz yapınca olmuyor.

Mesela buna uluslararası mahalle baskısı sonucu ortaya çıkan “happy birth tooo yoouuu” samimiyetsizliğini icra etmeye çalışmak ile başlayabiliriz.

Zenci ağzı ile cazz ya da blues söylemek, eşofmanla şehir içinde koşuya çıkmak, elinde kahve bardağı ile gezmek, zorla diz çöktürülüp evlenme teklif ettirmek diye de devam edebiliriz.

Aslında zorlasan plaza diline de girerim de eriniyorum.

Mesela girsem; Toplantı set etmeklerden, faturayı post etmeklerden,  call a girmeklerden, update yapmaklardan, merge etmeklerden, handle etmeklerden falan bahsederim işin içinden çıkamam diye hiç oraya girmiyorum.

Ama bazı şeyler gerçekten de bir başkasından ödünç alınmış özel dikim elbise gibi üzerimize oturmuyor. Bize yakışmıyor, biz yapamıyoruz…

Mesela halloween partisinden çıkıp Superman kıyafeti ile kelle paça içmeye gidiyor adam. Ağzında sarımsak kokusu dünyayı kurtarmaya çalışıyor falan.

Ya da mesela, #büşranurullahwedding diye etiket yazıp düğününü duyuruyor kadın. O Wedding, gelin hanım istediği kadar uğraşsın Ankara’nın bağları ile son buluyor. Çünkü sen Büşra’sın kocan da Nurullah!

Başkası olmaz ki, olmuyor da….

Hiç birimiz ne kendimizi ne çevremizi seviyoruz.

Zannediyoruz ki bir başkasının yapınca mutlu olduğu şeyleri yapar ve ona benzersek birazcık olsun kendimizi sevebiliriz. Onu elit yapan şey beni de yapar, ona saygınlık katan şey kesin bana da bir yer edindirir.

Kendimizi bir yarışın içinde hep geride kalmış hissetmemizin arkasında da bu psikoloji yatıyor.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler