Bir Adam Girdi Şehre Koşarak Konusu / Tarık Tufan

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak Konusu / Tarık Tufan

Yasin Suresi’nde bir adamdan bahsediliyor. Koşarak bir şehre girdiğini, soluk soluğa kavmini elçilere uymaları ve onlara zarar vermemeleri için uyarmasını konu ediyor.

Düşünsenize, bir adam bir şehre hak olanın yanında durmak için koşarak geliyor.Terler akıyor şakaklarından, dili kurumuş, su yok üstelik bir yaz günü, bir adam bir şehre koşarak doğrunun yanında konum almak için koşuyor.

Ne güzel manzara…

Tarık Tufan’ın kitabı da olmasa hiç dikkat kesilemeyeceğim bir ayet onun parmak ucunun işaret ettiği yere bakarak ne kadar başka ufuklar açıyor insanlara.

Okumayı bu yüzden değerli buluyorum.

Aynı pencerenin önünde aynı manzaraya bakarken insanların farklı şeyler görmesi gibi. Aynı göz hizasından baksan bile üstelik aynı istikamete doğru biri dağ görür biri ağaç görür biri çatı bizi köpek…

Okumak da böyle bir şey bence.

Aynı şeyleri yaşayıp farklı yerinden yakalamak hayatı. Ve insanların neleri yakaladığını merakla satır aralarında aramak birazda…

Bir Adam Girdi Şehre Koşarak Konusu

Keşke bir adam girse şehrimize bizim de koşarak. Herkes o yaklaşırken ona dönse. Manav elmaları bıraksa, kedi ağzında tuttuğu fareyi. Dikkat kesilsek yaklaştıkça belirginleşen yüzüne.

Çağırsa etrafına bizi el hareketiyle. Korkak ve merakla yaklaşsak yanına yavaş yavaş.

Nefesi kesilse konuşurken bir su uzatsak belki. İçtikçe rahatlasa, otur şöyle soluk al biraz desek.

Soluk bile alacak vakti yok gibi çok telaşla, bize haktan bahsetse adaletten bahsetse tevazudan bahsetse tevbeden bahsetse rahmetten bahsetse….

Bir adam girse bizim de şehrimize koşarak. Ve biz de haykırsak Bir Adam Girdi Şehre Koşarak!

Canhıraş hatırlatsa hepimize akrabaya iyiliği, anne baba hakkını, komşu olmayı, yetimin başını okşamayı. Çok acele gelmiş gibi anlatsa, bir yangını haber verir gibi. Sanki saniyeler ile kavga ediyor da onlardan önce işini bitirecek gibi..

Keşke bizim de şehrimize bir adam öyle dağların eteklerinden koşarak gelse, ölümü anlatsa çürümeyi anlatsa sonra acizliğimizi vursa yüzümüze.

Siz kimsiniz dese!

İnsansınız dese!

Bu kibriniz nedir? Ölüm var dese!

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. ahmet müfit kutlu

    O adamı özlüyoruz.. Selam üzerinize olsun…