Cesur Yeni Dünya Kitap Yorumu / Aldous Huxley

Cesur Yeni Dünya Kitap Yorumu / Aldous Huxley

Aldous Huxley Cesur Yeni Dünya kitabını 1930’larda yazarken nasıl bir kafa yaşadı çok merak ediyorum. O kafayı hiç yaşayamayacağım için de Cesur yeni dünya kitap yorumu yazmak benim için zor. Zaten ben genelde  bu tip kafaları merak etmenin dışında ayrıca hayranlık da duyuyorum.  Tarz olarak 1984’e çok benziyor ama öngörü tutarlılığı açısından George Orwell’ın 1984 kitabından bir tık önde olabilir. Cesur Yeni Dünya konusu açısından konformist insanın baskın ideolojiler tarafından nasıl tehlike olarak gösterildiğini anlatıyor. 

Herkesin mutlu olduğu, tek düze, renksiz bir dünya mı ya da acının, kederin, heyacanın, endişenin, mutsuzluğun, mutluluğun olduğu fakat çeşitli, rengarenk bir dünya mı sorusunu sorduran keyifle okuduğum bir eser “Cesur Yeni Dünya konusu.

Kitap edebi olarak çok zayıf belki de çok kötü bir çevirisini okuduğumdan bana öyle gelmiş olabilir. Ancak bu eksikliği kitaba hayran kalmanızı değiştirmiyor. En azından benim gibi takıntılı birinin değiştirmedi. Bilim kurgu kitaplarını sevenlere tavsiye ediyorum.

Cesur Yeni Dünya konusu itibari ile bilimkurgu romanı sevenleri doyurur.

İçinde barındırdığı çelişkilere rağmen sırf sistem eleştirisi için ve bu eleştiriyi 1930 dünyasından nasıl yapabildiğini görmek için bile okunabilir. Cesur Yeni Dünya Konusu açısından en önemli çelişkisi din kavramını ilkellik ile ilişkinlendirmesi ama buna rağmen Henry Ford’a da satır aralarında “tapalım biz bu herife ya” mesajını vermesi. O komik yani. 🙂

İçinde bulunan çelişkilere rağmen oraları eleyerek gidersek tadı damağımda kalmış bir eser olur kendisi. Cesur Yeni Dünya Konusu insanı o kadar içine alıyor ki okumanızı mutlaka tavsiye ederim.

İnsanlar bana göre böyle beyinlere hürmet duymayı öğrenmek zorunda.

Önce hürmet duymayı öğrenmeli daha sonra cesur yeni dünya kitap yorumu yapma aşamasına geçebilir.

Cesur Yeni Dünya Kitap Alıntıları

“Ne sebeple olursa olsun hatanızın üzerine kara kara düşünmeyin.Temizlenmenin yolu çamurda yuvarlanmak değildir.”

“Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.”

“Eğer farklıysan, yalnızlığa mahkumsun.”

“Kötü bir davranışta pişman olmuyorsan,
vicdanın çürümüştür.”

“Duygu ve arzular söz konusu olduğunda çocukça davranıyoruz.”

“İnsan mutluluk konusunu düşünmek zorunda olmasa, yaşam ne kadar eğlenceli olurdu.”

“Ama başka şekilde mutlu olmak istemez miydin, Lenina? Başkaları gibi değil kendi istediğin gibi.”

“Hayatı, size gülmeyi unutturacak kadar ciddiye almayın.”

“Yaşamın amacı, mutluluğun sürekli kılınması değil.”

“Belki de dünya, başka bir gezegenin cehennemidir.”

“Kurgu,bilime yol göstermeye devam ediyor.İsviçre’deki bilim adamları daima bir adım geride.Teleskoplar uzayı gözleye dursun, belki de şu an birileri Dünya’ya mikroskopla bakmakta.”

  • Cesur Yeni Dünya kitap yorumu benzeri bir başka bilim kurgu kitabı “1984” için BURAYA bakabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler