Çocuklarda Doğru İletişim ve Önemi

Çocuklarda Doğru İletişim ve Önemi

Çocuklarda Doğru İletişim konusunu daha iyi anlatmak açısından bir giriş yapmam gerekiyor.

Susan Greenfeld’ın “İnsan Beyni” isimli kitabında okumuştum. Greenfeld, altı yaşında gözleri kör bir çocuktan bahsediyor orada. Çocuğun fiziksel olarak hiçbir sorunu olmamasına rağmen tek gözünün neden görmediğini bulamıyor uzmanlar önce.  

Göz taramaları yapıyorlar, beyin MR görüntüleri inceleniyor falan yok valla bulamıyorlar…   Sonra hasta hikayesinden dinledikleri tüm doktorları şok ediyor.  Ailenin söylediğine göre küçük kız doğumdan hemen sonra bir göz enfeksiyonu geçiriyor ve iki hafta boyunca sol gözü bandajlı kalıyor. Sol gözü gelen sinyalleri zamanında işleyemediği içinde, yapması gereken şeyi tam olarak nasıl yapacağını bilemiyor.  

Ve sol gözü işlevini tam olarak yerine getiremiyor. İşin tıbbi terimlerle anlatılan kısmı vardır da okurken sıkılırım diye bakmadım. Ama özet olarak mevzu böyle ilerliyor.

Küçük kızın başına gelenleri okuduğum zaman “eleştirme” eylemini düzgün yapamayan bizler geldi aklıma. Doğru kelimeleri bulamadığımız için nasıl içine kaçan kaplumbağalara dönüştürüldüğümüz sonra da…  

Bir yönümüzü, bir özelliğimizi, bir yeteneğimizi kullanamadığımız zaman neye benzemek zorunda bırakıldığımızı düşündüm.  

Aslında dağ atları gibi koşabilecekken laf sokma huylarımız yüzünden nasıl muhataplarımızı felç zannedişlerimiz geldi aklıma.  

“Sen yapamazsın!” diye engellediğimiz çocuklarımız, “sen bu işten ne anlarsın” diye körelttiğimiz kadınlarımız, “sen ne biçim erkeksin!” diye kurşuna dizdiğimiz adamlarımız geldi.  
Sonra kör oldu diye kör olanı suçladığımız, üstlerine döktüğümüz bir kamyon vicdanın altında kaldılar diye de beceriksiz kabul ettiğimiz, bir sürü faili meçhul cinayetin bizzat azmettiricisi oluşlarımız geldi.  

Matematik, biyoloji, fen öğrenilir… Eksik ise telafisi mutlaka yapılır.

Çocuklarda doğru iletişim nasıl kurulur öğretmek zorundayız. Okullara zorunlu ders diye sokmak zorundayız.  

Öğretmezsek dillerinde yaralar, başka yüzlere KÖR çaresiz hastalıkların da taşıyıcısı olacaklar. Eyvallahsız ama mutlaka vicdansız, kalp kırıklarına basarak ilerleyecekler.  

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler