Demokrasi Nedir ya da Ne Değildir?

Demokrasi Nedir ya da Ne Değildir?

Demokrasi nedir cidden ya? Anladığım kadarı ile portatif bir şey bu demokrasi. Amerika’dan alıyorsun taa Ortadoğu’ya dağıtabiliyorsun bunu mesela. Nereye istersen savaş uçaklarının bomba bölümü yağmur gibi dağıtıyorlar demokratik hakları.

“Veren el alan elden üstündür” efendime söyleyim “bir elin verdiğini diğeri bilmeyecek” falan düsturlarına tabi olduklarından olsa gerek; Northrop Grumman’ın aşırı fedakar (!) ve mütevazi mühendisleri radara yakalanmayan, nükleer ve konvansiyonel silahlar taşıma kapasiteli, çok rollü uçaklarla götürürler demokrasilerini.

O kadar sessiz yaparlar ki bunu ruhun duymaz ellerin patlayana kadar alkışlarsın. Demokrasi nedir acı şekilde öğrenirsin.

Takdir edilesidir…

Demokrasi Nedir ve Neye Benzer?

Portatif bir şey olmasının yanında aynı zamanda eğlencelidir de. Sonu sürpriz son ile biten filmlere benzer birazda demokrasi, tam mutlu son ile bitecek halk kendini yönetecek zannedersin hoop sadece zannettiğin ortaya çıkar. Arka sokaklarda Hüsnü’nün her sezon finalinde ölecek zannetmemiz çok heyecan duymamız ama; ölmeyeceğinden de emin olmamız yine de bu heyecanı yıllarca sürdürmek istememiz gibi yani…

Portatif ve eğlenceli olduğu kadar, deri ceketi sigara kokan 90’lar babası kadar despotiktir Demokrasi. “Siz ne diyonuz” diye usulen sorup kendi bildiğini yapan modellerinden hani. Sende “bana değer verdi gördün mü bak bana sordu bana” diye içten içe sevinirsin. Allah’tan insan daha ne ister ki zaten, belasını mı? Demokrasi nedir hafif sinir harbi ile sırıtarak öğrenirsin.

Demokrasi birazda şekerli sakızlara da benzer. Ağzına alınınca güzeldir, çiğner durursun aynı sözleri. “Size şöyle özgürlük böyle haklar vereceğim” dediklerinde hoş da gelir aslında. Ama sakızın şekeri bitince nasıl ondan kurtulmak istersen, siyasetçinin şekeri bitince de yeni yalanlar ile yeni kişiler bizleri oyalasın diye yeniden seçime gitmek istersin.

“Bir mevzuyu çoğunluk söylüyorsa kesin doğrudur” ilkesinin afilli yazılışıdır demokrasi. Gerçeğinin kimsenin görmediği ama herkesin olmasını dilediği deniz kızı efsanesi gibidir. “Ya varsa, ya bu defa olursa” dersin ama umutlarını deniz kızları okusun diye cam şişe ile denize gönderir cevap gelsin diye beklersin.

Demokrası nedir direkt cevabı yok gördüğünüz gibi, kim işine nasıl geliyorsa demokrasi nedir sorusunu öyle cevaplıyor.

Demokrasi Sözleri

“Kelimenin tam anlamıyla gerçek bir demokrasi hiç bir zaman varolmadı ve varolmayacaktır.”
jean jacques rousseau

“Monarşi güzel bir biblo gibidir, denizde bir süre yüzer ancak bir süre sonra bazı beceriksiz kaptanlar yüzünden kayalara çarpar; buna karşın demokrasi şişirilmiş bir botta seyahat etmek gibidir. Kolay kolay dibe batmazsın, fakat ayakların hep ıslaktır.”
fisher ames

“Demokrasinin bütün hastalıkları daha fazla demokrasi ile tedavi edilir.”
alfred e. smith

“Bütün despotizmler içerisinde demokrasi, en az dayanıklısı olmakla birlikte en kötüsüdür.”
fisher ames

“Politikada çoğunluk kuralının haklılaştırılması onun ahlaki açıdan doğru olduğunu göstermez.”
walter lipmann

“Çoğunlukçu demokrasi, ‘halkın egemenliği’ olarak ifade edilen doktrin içerisinde en yetersiz ilke olarak görülmektedir.”
bernard crick

“Çoğunluğun azınlık tarafından yönetimi tiranlıktır; azınlığın çoğunluk tarafından yönetimi de tiranlıktır. Her iki durumda da ‘senin istediğin gibi değil, bizim istediğimiz gibi yapacaksın’ kuralı geçerlidir.”
herbert spencer

“Demokrasilerde bir seçmenin cehaleti bütün halkın güvenliği için tehlikedir.”
john f. kennedy

“Demokrasi despotizmdir. Genel iradenin onaylamadığı bir yürütme oluşturur.”
immanuel kant

“Demokrasi despotizmin en ileri şeklidir.”
aristo

“Bütün despotizmler içerisinde demokrasi en kötüsüdür.”
fisher ames

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler