Dinle Küçük Adam Konusu / Wilhelm Reich

Dinle Küçük Adam Konusu / Wilhelm Reich

Dinle Küçük Adam konusu hakkında konuşmadan önce, bence yazarı hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. Dinle Küçük Adam kitabını böylelikle daha iyi anlayabiliriz diye düşünüyorum. Diğer türlü bu kitabı, saçma salak bir adamın etrafa saldırması, hezeyanları olarak niteler ve Dinle Küçük Adam konusu size anlamsız gelir ve anlamaz, değerini düşürebiliriz.

Wilhelm Reich, Freud ile çalışan bilim adamlarından birisi. Freud’un cinsellik ile ilgili tezlerine de önemli katkılarda bulunmuş. Wilhelm Reich çok sansasyonel bir bilim insanıdır ancak toplum tarafından anlaşılamadığından dışlanmış hatta bir dönem sapık damgası yemiş ve toplumla olan tüm bağları zorla koparılmış bir insandır. Ama insanları fikirleri ile dövmekten de vazgeçmemiş.

İnsanların çoğu sorunlarının alt yapısını doğru yaşanmayan cinselliğin oluşturduğunu iddia etmiş hatta bazı seanslarda hastalarını iç çamaşırı ile kabul etmiş falan. Kafası sıyrık olanlardan anlayacağınız.

Dinle Küçük Adam Konusu Nedir?

Dinle Küçük Adam konusu itibari ile bizi dövmek üzerine yazılmış. Evet gerçekten…

Pata küte dalıyor yazar, kafamızı gözümüzü yarıyor her harf ile. Nahif pamuklara sarmalık insanları rahatsız edecek kadar sert bir üslubu var ama benim çok hoşuma gitti. Bu üslubu zaman zaman ben de kullandığım için olabilir. O sert üslubu görmek isteyenler “bi hakikat söyle” kategorisine göz atabilir.

Ancak Dinle Küçük Adam kitabı konusu itibari ile beni de bu konuda geçmiş diyebilirim. Kokuşmuş yanlarımızı, yalanlarımızı, düşüp kalkmalarımızı öyle sert bir üslup ile üstelik bilimsel veriler ışığında yüzümüze vuruyor ki, ya dur yeter vurma deme ihtiyacı hissediyorsun.

Dinle Küçük Adam kitabı hepimizin içindeki o küçük adama sesleniyor. Ve şöyle diyor: “Biliyorum küçük adam bir gerçek işine gelmediğinde hemen deli damgası vuruyorsun. Ve sen kendini normal insan kabul ediyorsun. Delileri içeri tıktın ve bu dünyayı normal insanlar idare ediyor…”

Başka ne diyor, biliyor musunuz?

“Başka bir biçimde yaşayabileceğini düşünmeye cesaret edemiyorsun. Koyun gibi güdülmek yerine özgür yaşamak, taktikler uygulamak yerine açık davranmak, bir hırsız gibi gecenin karanlığında sevmek yerine açık açık sevebilmek düşüncelerine yer vermiyorsun kafanda. Kendini küçümsüyorsun, küçük adam.”

O kadar haklı ki bu konuda…

Ha! Her dediğine katıldım mı kitabın, hayır?!

Ama bana başka bir pencere açan her düşünceye çok aşığım ve bunu yapabilen herkese korkunç bir saygı duyuyorum.

Etiketler