Materyalizm Nedir? Materyalistler Kimlerdir?

Materyalizm Nedir? Materyalistler Kimlerdir?

Materyalizm nedir sorusuna direkt “şudur” ya da “ahanda budur!” diye yanıt vermek zor olsa da ona “Madde tek tözdür” diyen felsefe kuramı diyebiliriz. Ayrıca Materyalizm nedir sorusuna Cemil Meriç ağzı ile de yanıt verebiliriz: “Bu ülkenin başına gelen en kötü şey!” Tabi materyalistler için de aynı şeyi söylüyor Meriç.

Yani bu ne demek?

Materyalizme göre madde dışında olduğu iddia edilen her şey maddenin bir izdüşümüdür. Madde vardır ve onun dışında kalan her şey sorgulanabilir materyalistlere göre. Onlara göre ruhun yok bilinç zaten yok duyguların yok onların hepsi hormon canım falan işte.

Materyalistlere göre bir ev varsa tuğlalar olduğu içindir. Evi yaptıran kişinin düşüncesi lokomotif değildir. Tuğla yoksa ev de yoktur materyalistlere göre.

Sadece gözünün gördüğüne inanmak isteyen insan için kabullenilebilir bir yaklaşım olarak görünse de aslında insanın canını acıtan bir yanı da vardır materyalizm felsefesinin.

Çünkü insan sadece gözden ibaret değildir ağlayan bir çift gözden ibarettir. Sadece kulakları yoktur müzik dinlediği zaman rahatlayan kulakları vardır. Sadece kalbi yoktur kan pompalasın diye, aşık olan bir kalbi vardır. İşte buradan bakınca materyalizm insanı yoruyor hatta mahiyetini sorgulatıyor.

Materyalistler bunu “ağlıyorsun çünkü hormonların var aşıksın çünkü hormonların var kızıyorsun çünkü hormonların var bu hayatta sadece hormonların var sen diye bir şey yok!” şeklinde açıklasa da bu pek mantıklı gelmiyor insana.

Nasıl yani ben yok muyum? diyorsun…

Beni ben yapan daha doğrusu beni ben yaptığına inandığım ve sonunda kendimi değerli ya da değersiz hissettiğim ama mutlaka hissettiğim her şey aslında sadece atomlardan mı ibaret?

Materyalizm Eleştirisi

Bugünlerde çoğu akademik filozof size tereddüt etmeden materyalist olduklarını söyleyecektir. Materyalizm, her şeyin madde ile ilgili olarak açıklanabileceğini iddia ediyor demiştik. Evet bu doğru olabilirdi ama madde hakkında kesin bilgilerimiz olsaydı. 🙂

Madde hakkında asla kesin bir bilgiye sahip değiliz ki bütün evreni onun üzerinden anlamlandırmaya çalışalım?

Descartes’ın 17. yüzyılda kendi zihin/beden sorunu versiyonunu tanıtmasından bu yana büyük değişiklikler oldu madde aleminde. Descartes, maddenin özünün uzam olduğunu ya da başka bir deyişle, bir şeyi madde yapan şeyin uzayda belirli bir konumda bir şekle sahip olduğunu savundu. Bugün ki adı ile Kuantum Fiziği yani.

Einstein’dan bu yana birçok fizikçi maddeyi “topak” bir enerji biçimi olarak gördü. Ama sonra işler değişti ve fizik yasalarının da esnetilebilir olduğu kanıtlandı.

Bu buluşun ardından da madde denen olgu sorgulanmaya başlandı.

Kartezyen fizikten etkilenen bir materyalist, bize kuantum mekaniğinden etkilenen bir materyalistten çok farklı bir dünya resmi sunar. O zaman biz hangi dünyaya inanacağız?

Bugün materyalizm kapitalizm ile kol kola çok iyi dolaşsa da insan ruhunu derinden yaralıyor diyebiliriz.

  • Materyalizm nedir sorusunun tam zıddı olan İdealizm Nedir? yazısını da okumanızı tavsiye ederim. O zaman materyalizm nedir sorusunun cevabı kafanızda daha net olacak.
  • Ve “materyalizm nedir?” sorusunun daha iyi anlaşılması için bir başka yazı Felsefe Nedir Biri Bize Kısa Anlatsın! yazısını da okuyabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler