Dünyalı Film Konusu

Dünyalı Film Konusu

Dünyalı Film Konusu aslında bir sorunun cevabı niteliğinde. “14.000 yıldır yaşadığını iddia eden bir insana hangi soruları sorardınız?”. The Man From Earth: Dünyalı filmi de bunu merak ediyor ve cevabını arıyor.

Filmi izlerken tüm inanç değerlerinden bağımsız izlerseniz daha az sıkıntı ile atlatıyorsunuz. Hıristiyan inancını referans alarak yola çıktığı için oralara çok takılmamak lazım.

Bu film bu sorunun cevabını vermesi yanında filmde başrol oyuncusu dışındaki diğer oyuncular da aslında birer seyirci ve “asıl seyirciye” başrol oyuncusunu nasıl dinlemesi gerektiğini çok güzel bir biçimde anlatıyor. Dünyalı film konusu nedir diye sorarsanız onun cevabı izleyicinin iç sesidir diyebilirim.

Bir oda içinde geçen, “ne kadar inanırsan o kadar anlarsın, ne kadar anlarsan o kadar inanırsın” filmi birazda. Hayatımızı inançlarımızın nasıl yönettiğini düşündürerek anlatmış.

Bilim adamların pozitivist bakış açılarının bazen olayları anlamada ne kadar yetersiz kalabileceğini gösterirken, bir ideolojinin bağnazı olmanın da insanları anlamaya çalışırken ne kadar etki edebileceğini gözler önüne seriyor.

Dünyalı Film Konusu Enteresan

Tarih profesörü John Oldman veda etmek için evine gidiyor ve arkadaşları ona veda etmek için son defa onun evine geliyor.

Film bir odada geçiyor ve 90 dakikanın neredeyse tamamında bir kişinin hikaye anlatımını izliyoruz. Hikaye öyle profesyonel biçimde anlatılıyor ki hayatını action filmi dışında filmlere yaklaşmayarak harcamış biri bile büyülenip içine düşebilir.

Ben büyülendim…

Bir Antropolog bir Arkeolog bir Psikolog bir Biyolog bir Din Bilimci, hocasının peşine takılmış bir oğrenci ve tabii ki kahramanımız John Oldman. bir evde, şöminede yanan odun çıtırtıları arasında yerinizden kımıldamadan izleyeceginiz şekilde sohbet ediyorlar. Aralarında olmak bir soru da siz sormak istiyorsunuz zaman zaman.

Ancak filmi geleneksel din ve dünya görüşlerinden bağımsız olarak izlemek lazım. Din olgusu Hıristiyanlık üzerinden değerlendirilmiş.

Dünyalı Film Konusu ile Çocuklar İçin Uygun Mu?

Aslında bu sorunun cevabını kendi yaşamınız verebilir. Ancak şunun garantisini çok rahat şekilde verebilirim filmde çıplaklık yok. Sadece sorulan sorulara kendi kültürel alt yapınız ile cevap vererek müdahale etmeniz gerekebilir.

E onu da yapın bir zahmet. 🙂

  • İzlemek için başka alternatif arıyorsanız Spotlight filmi hakkında BURAYA tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler