En İyi Halil Cibran Kitapları / Yorum

En İyi Halil Cibran Kitapları / Yorum

En iyi Halil Cibran kitaplarından bahsetmeden önce sanırım, insanın beş altı fırın ekmek yemesi falan lazım. Başlığı böyle sansasyonel atmamın sebebi tamamen dikkat çekmesi için, yoksa Halil Cibran kitaplarına yorum yapmak haddim değil. Aslında bu liste beni en çok etkileyen kitaplar olarak da değerlendirilebilir. Hep dediğim gibi herkesin kitabı kendine çok iyidir çünkü herkes başka yerlerden hasta ve başka ilaçlara ihtiyaç duyarlar. Dediğim gibi Halil Cibran kitapları ve yorum yapmak…

Haddim değil.

Hele hele En İyi Halil Cibran Kitapları diye bir liste yapıyorsanız bir saygı duruşuna geçmek gerekiyor bence.

1- Ermiş

Halil Cibran kitapları yorum yapmak için boyumu aşıyor demiştim. O boyumu aşan kitaplardan ilki Ermiş. Sayfa sayısı ile etkisi ters orantılı bir kitap Ermiş. El Mustafa isimli bir adam bulunduğu şehirden ayrılmaya karar verir. Bölge halkı onun ermiş olduğunu düşünür ve son defa kendilerine nasihat etmesini isterler.

Ermiş Ek Mustafa evlilikten infak etmeye kadar çoğu konuda eski komşularına nasihatler eder. En İyi Halil Cibran Kitapları diye bir liste yapıyorsa insan bu kitabı en başa yazması namus meselesi gibi bir şey. 🙂

2- Meczup

Cibran’ın kötülük, ikiyüzlülük, adaletsizlik, konformizm ve tamahkârlık karşısındaki eleştirel bakış açısını yansıtır Meczup. Cibran bilgeliğini, pastoral duygularını edebi, sanatsal ama daha çok felsefi bir dille anlatmış. Kitap küçük hikayelerden oluşuyor ve her hikaye üzerinde çokça düşünülmesi gereken hakikatleri ihtiva ediyor. En İyi Halil Cibran Kitapları listemin içinde mutlaka olmasını istedim çünkü gerçekten bu küçük kitaptan okurken çok etkilenmiştim.

3- Kum ve Köpük

Lübnanlı yazar Halil Cibran’ın 1926 yılında yazmış olduğu bu eser, Cibran’ın ölüm, din, aşk, insanlık, insanın zayıflıkları gibi birçok konuda yazmış olduğu ve dünya görüşünü yansıtan aforizmalardan oluşuyor. George Gordon Byron “Bir damla mürekkep bir milyon kişiyi düşündürebilir. ” diyor, işte sizlere bunun ispatı olan 83 sayfa bi dolu Dünya. En İyi Halil Cibran Kitapları listemin içinde mutlaka olmasını istedim çünkü okurken çok etkilenmiştim.

4- Gezgin

Halil Cibran’ ın ölümünden sonra yayımlanan, düşündürücü, kısa kısa hikayelerden ve fabllardan oluşan bir eserdi Gezgin. İnsanların olaylara bakış açılarının farklılığını, nasıl çözümlediğini her hikayede farklı anlatılmış.
Düşüncelerle oynamayı seven, empati kurabilen ya da başka bir bakış açısına sahip olmak isteyenler için ideal bir kitap. Lübnanlı yazar büyüdüğü coğrafyanın kültürel etkilerini bizlere yansıtmaya çekinmiyor. İyiki öyle yapıyor, inanılmaz bir deryaya dalmamızı sağlıyor.

5- Kırık Kanatlar

Halil Cibran’ın, din adamlarının yozlaşması ve kadın hakları gibi toplumsal meselelere el attığı, doğulu kadının yüzyıllar boyu gelenek karşısındaki âcizliğini, eşya gibi oradan oraya sürüklenmesine yönelik eleştirel bir tavır ortaya koyduğu bu eser beni derinden etkiledi. Kesinlikle kütüphanemin baş köşesinde olacak eserlerden.

Hikaye, içerik olarak belki binlercesinden biri aslında. Fakat Halil Cibran’ın eşsiz anlatımı söz konusu olunca okura bambaşka dünyaların kapıları aralanıyor. Yazarın, hikayenin önüne geçmesi bu olsa gerek. Bu kitabında En İyi Halil Cibran Kitapları listemin içinde mutlaka olmasını istedim çünkü okurken çok etkilenmiştim.

Halil Cibran Kitap Alıntıları / En Sevdiklerim

”… pek çok kez parmağımla kendi yaramı deştim, size daha fazla inanmak ve sizi daha fazla tanımak için.”

“Malınızdan mülkünüzden verdiğinizde pek fazla bir şey vermiş sayılmazsınız. Gerçekten vermek kendinden vermektir.
Çünkü mal mülk, bir gün gerekeceği endişesiyle alıkoyup sakladığınız şeylerden başka nedir?”

“Hakikati buldum” değil, “Bir hakikat buldum” deyin. “Ruhun yolunu buldum.” demeyin. “Kendi yolumda yürürken ruhla karşılaştım.” deyin.

“Birlikte durun ama yapışmayın birbirinize: Çünkü ayrı durur tapınağın sütunları. Hem birbirinin gölgesinde büyümez meşeyle selvi.”

“Sıkıntıya ve dara düşünce dua ediyorsunuz ; keşke sevinciniz doruklarda olduğunda ve bolluk günlerinizde de dua etseniz.”

“Acınız, anlayışınızı saklayan kabuğun kırılışıdır.”

“Kar ve fırtına çiçeği öldürebilir, ama tohumlarını yok edemez.”

“Neşeniz, maskesini çıkarmış kederlerinizdir.”

“Sonra “Seni seviyorum,” dedin bana.
Ama gerçekte, senin bende sevdiğin bizzat sensin.”

“Hatıralarda mesafe yoktur; ne sesin ne de gözlerin köprü olamayacağı, unutulmaya yüz tutmuş bir uçurum vardır.”

Etiketler