Entropi Nedir?

Entropi Nedir?
Entropi Nedir?

Her şey/herkes ölür, her şey/herkes çürür, her şey/herkes biter, her şey/herkes mahvolur, her şey/herkes kötüleşir, her şey/herkes gider. Fizikte buna Entropi kanunu deniyor.

Entropi, olasılık hesabı kullanılarak evrenin git gide daha da düzensiz bir form’a dönüştüğünü anlatıyor aslında. Kıyametin mutlaka bir gün kopacağının da bilimsel olarak ispatlanmış hâlidir de diyebiliriz entropiye.

Dünyada mutluluk ve haz peşinde koşanların, “Nuri beni seviyorsan, bana yüzük alırsın. Beni seviyorsan gelip beni ailemden istersin, beni seviyorsan o işle uğraşmayı bırakıp bi mağazada işe girersin, maaşın belli olur, kredi çekip evimizi kurarız, düğünümüzü yaparız,” diye kafa düdükleyen kızların, entropi kanunu tersten okuyabilene kadar evlenmelerine izin vermemek lazım.

Mutluluk denen şeyin sonsuz olmadığı, ancak belli zaman dilimlerinde “an”ların yakalanabilmesi ile mümkün olduğu da ek ders olarak okutulabilir tabi.

Birilerinin, 500 lira verip aldığı havlu setinin üç yıkamada bozulacağını, “bor dofo ovlonoyorom boon” diye beklediği 400 liralık çikolata paketinin sonunun helâ olduğunu, kafasına dört kaçak kat çıkan müteahhit kılıklı kuaföre verdiği paranın ilk banyoda sele gideceğini söylemesi lâzım bu ablalara.

1000 liralık kırışıklık kremi kullansa bile bir gün mutlaka suratının muşambaya döneceğini, “seni ömür boyu seveceğim” diyen adamların bu sözlerinin hiç bir zaman arkasında duramayacağını, dökülen sütün geri bardağa konamayacağını konsa bile ilk hali gibi kalamayacağını da söylesin bu birileri.

Aynı birileri İmparatorlukların çöktüğü, kralların öldüğü, ruhların bile çürüdüğü bu dünyada; sonsuz mutluluk denen şeyin ancak masallarda olduğunu da söylesin babaya rahmet.

Yazdıkları tüm masalları “sonsuza kadar mutlu yaşadılar” diye btiren insanların sonsuz mutluluğu asla bulamayacaklarını bildikleri için masallar yazdığını, sonsuza kadar mutlu yaşamanın en az masallar kadar en büyük yalan olduğunu da söylesin bu yetkili abiler.

Belki o zaman kimse karısı yaşlandı diye onu sevmekten vazgeçmez.

Belki o zaman mutluluğun 584258 parça yemek takımına sahip olmak ile değil aynı tavada menemene ekmek banmakta olduğunu anlarlar.

Belki o zaman, belkilerin peşinde koşmanın ancak yorgunluk olarak geri döneceğini mutluluk denen şeyin “An”lar da gizli olduğunu ve insanı hiç yormadığını fark ederler.

Belki bende…

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Adım adım mutluluk rehberi için “Mutluluk Nedir” yazısına da bakabilirsiniz.