Eşler Arası İletişim Kopukluğu ve Abartmak

Eşler Arası İletişim Kopukluğu ve Abartmak

Bundan beş altı sene önceydi sanırım, bir haber okumuştum.  Ne zaman eşler arası iletişim kopukluğu ile ilgili bir hikaye ya da olay dinlesem bu olay da aklıma gelir.

Haber Rusya’da geçiyordu.

Alışverişte kasa sırası bekleyen iki müşteri “Kant felsefesi” hakkında konuşmaya başlıyorlar. Konuşma o kadar saçma sapan bir yere gidiyor ki “Kant Felsefesi” konuşurken kavga çıkıyor. Taraflardan biri önce adamın suratına iyi bir yumruk atıyor sonra da belindeki silahı çıkarıp ateş ediyor. 

Yani kavga sırasında “daş yok mu daş” derken oradan biri felsefe taşı atıyor falan, komik gelmişti… 

Eminim size de komik geldi. “İnsan hiç Kant ve onun düşünceleri meselesi yüzünden katil olma seviyesine gelebilir mi” diyorsunuz içinizden.

Ne kadar saçma değil mi? 

Siz hiç o kadar düşmezsiniz sanırım! 

Ya sizin saçma sapan meseleler yüzünden başlattığınız aile içi kavgalarınızı nereye koyacağız o zaman? Eşler arası iletişim kopukluğu ansiklopedisinin en başına sizi yazalım mı?

“O çorabı neden oraya attın” ile başlayan ama asla o çorabın konumu ekseninde tutmayı başaramadığınız, sonunda neden kavga ettiğinizi bile hatırlamadığınız o saçmalık hallerinden bahsediyorum hani? Eşler arası iletişim kopukluğu konusunda yazdığınız tezlerden yani?

Benzer Yazılar:

Bamteli Nedir?

İtiraf edelim hepimizin geçildiği zaman kulaklarından duman çıkartacak cinsten çizgilerimiz vardır. Adına “Bamteli” dediğimiz hassas sinir uçlarımıza dokunulduğu zaman, bizi öfkeden deliye döndürebilecek kırılma noktalarımız hepimizin var.

Bu sınır çizgilerimiz çevremiz ile hangi şartlarda nasıl geçinmek istediğimizin de sessiz sözleşme maddeleridir aynı zamanda.

Ve aynı zamanda “Şuralarda dolaşırsan benim başka bir yüzümü görebilirsin” demenin de duygusal dilidir “Bamteli”.

Ne zaman o bamteline basılsa kıyamet kopar.

Tartışmak ve Eşler Arası İletişim Kopukluğu

Tartışmak kelimesinin kökü tart- fiilinden gelir.

Tartışmak anlam olarak “karşıdakinin görüşlerini tarttıktan, ölçtükten sonra kendi görüşünü söylemek” demek. 

Sağlıklı tartışma denen olay ilişkinin ne kadar sıhhatli olup olmadığı konusunda bize ip uçları verir. Hatta tartışmanın yokluğu o ilişkide bir sorun olduğunu da gösterir bize. 

Eğer bir ilişkide tartışma yoksa, ya sorunlar çözülmüştür ki bu en ideali, ya da tüm sorunlar halı altına süpürülmüş geleceğe sandık muamelesi yapılmıştır. 

Halı altına süpürülmüş ne varsa ilk tartışmada ortaya çıkar ve geçmişi deşmeler de öyle başlar. 

Çok af edersiniz bütün ilişkilerimizi sidik yarışı seviyesizliğinde yürütmeye çalışıyoruz.

“O bana gelmedi ben neden ona gideyim”, “o aramadı ki ben neden arayım”, “o selam vermedi ben de selam vermem “tıpkı örneklerde olduğu gibi evliliği de böyle ilerletmeye çalışıyoruz.

Ve genelde mevzular da hep bu ıvır zıvır meseleler yüzünden çıkıyor. Yemek niye gecikti, ışığı niye kapatmadın, tuvaleti temiz bırak, çorabını oraya çıkarma vs.

Eşler Arası İletişim Kopukluğu Cehennemine Hoş Geldiniz

Eğer gerçekten mutlu olmak istiyorsanız (bu kriter sadece evlilikte değil tüm ilişkilerinizde geçerli) ve belli bir dengede devam etmek istiyorsanız, yaptığınız şeyleri bir beklentiye girerek yapmayın. Karşılığını bekleyerek attığınız her adım elinizde patlar. Çünkü insanlar sizin gerçekten ne hissettiğinizi ve beklediğinizi kesin olarak anlayamazlar.

Keşke şu her naneyi icat edebilen bilim insanları bir de muhatabımızın gerçekten ne hissettiğini anladığımız bir şey icat edebilse. Düşünsenize takıyorlar çipi, üzgün olan kırgın olan biri gerçekten neye üzülmüş kesin sonuçlu anlayabiliyoruz.

İnsan ilişkilerimizi bile hep tüketerek sürdürdüğümüz bir zaman diliminde yaşıyoruz. “Kimseye eyvallahım yok benim” marş gibi dilimizde artık. Yenisi bizi güldürdüğü müddetçe eskisini hatırlamıyoruz bile.  Oysa kırık dökük yanlarımızı birkaç altından güzel söz ile onarsak tıpkı o sanatta olduğu gibi, hem eski ve değerli bir ilişkiyi çöpe atmamış olacağız hem de yeni sözlerin yaldızları ile ilişkimize yeni bir ruh katacağız. Eşler arası iletişim kopukluğu adı altında da bir sorununuz kalmamış olacak.

Halledilecek konular yüzünden bir saat dırdır etmek yerine kalkın kendiniz yapın.

Yemek geciktiyse kalkın masayı siz kurun, çorabını yorulup attıysa alın sepete siz atın. Bunu üçüncü dünya savaş sebebi gibi büyütüp konuyu işin içinden çıkılmaz duruma getirmeyin.

“Çoraplarını hep ortaya atıyorsun!” diye enerjinizi ve sabrınızı tüketmek yerine çorabı kalkıp oradan almak sonra da bir çay koyup birlikte içmek ilişkinize daha güzel katkılar sunar, emin olun.

Karşınızdaki sizin düşmanız ya da gol atmanız gereken rakibiniz ya da eğitmeniz gereken çocuğunuz değil.

Birlikte bir yola çıktığınız eşiniz, canınız. Birbirinize ikramda bulurken gocunmayın.

Eşler arası iletişim kopukluğu sorununu da ancak böyle çözebilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler