Etkili İletişim Kurmanın 1 Hayati Önemi

Etkili İletişim Kurmanın 1 Hayati Önemi

Koskoca insanlar “çatalı yanlış yere koymuşsun”, “tuzu bir tutam fazla atmışsın”, “o peçete bu masaya olmuş mu” diye kavga ettiriliyor her gün ekranlarda.

Üstelik bu kavga edenler de adına “kayınvalide” dediğimiz, biz gençlere yol göstermesini ve örnek olmasını beklediğimiz insanlar.

Yarışmadan üç kuruş kazanabilmek için gözleri tepesinde dönüyor teyzelerin. Aynı teyzeyi otobüste görsen, “bana yer vermedin” diye gözlerini devire devire bakışları ile döver hepimizi. Ama ekranda hepsi, tam kapasite çalışan “Dil Kası Geliştirme Antrenörü” mübarek.

En iyi gönül alanın değil en iyi laf sokabilenin ödüllendirildiği, adına “yarışma” değil “kaşınma” denmesi gereken programlar ile akşamı ediyor kadınlar.

Sadece ekranda olmuyor ki artık bunlar…

Herkes sokabildiği lafın peşinde koşuyor, kimse “en güzel olanı nasıl söylerimin” ardına düşmüyor artık.

İçimizde hep bir rövanş alma isteği, hep bir muhatabın sırtını yere getirebilme hırsı taşıyoruz.

“Söylediklerime pişman değilim aklım söyleyemediklerimde” diye diye, bağıra çağıra öfke marşlarını amentü etmiş tekrar ediyoruz.

Sonuç ne?

“Kimse beni anlamıyor” ağlamaları…

Doğru anlatıyor musun sen kendini gerçekten? Doğru iletişim nasıl kurulmalı biliyor musun? Etkili İletişim nedir biliyor musun?

Sorsan hep biz masum hep biz haksızlığa uğradık.

Başkalarının kalbine elimizde tuttuğumuz kuşun uçma korkusu hassasiyeti ile yaklaşmayı öğrenmek zorundayız.

Tam tersi oluyor, başkalarının kalbine kentsel dönüşüm muamelesi yapıyoruz.

Görünmez kamyonların direksiyonuna geçip paldır küldür dalıyoruz insan ruhuna. Sonra bir kamyon vicdan döküyor olay mahalline, aklanıp paklanıp ayrılıyoruz oradan.

İletişim ile ilgili diğer yazılar:

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler