İletişim ve Etkili İletişim Nedir?

İletişim ve Etkili İletişim Nedir?

Şu hayatta “en samimiyetsiz cümle sence hangisi?” diye sorsanız hiç düşünmeden, derdini anlatan birine söylenen “üzülme geçer!” tesellisidir derim. İşte İletişim ve etkili iletişim nedir? Sorularının cevabı da tam burada başlıyor.

Derdini anlatan kişi üzülmemesi gerektiğini elbette geçeceğini bilerek anlatır derdini size ama, o an insanın elinden bir şey gelmediği için ya da başımızdan gitmesi için ezberlenmiş kalıp cümleler ile durumu atlatma yoluna gideriz. 

Çünkü kimse kimsenin derdini sıkıntısı gerçek manada içselleştiremez. 

Senin için dünyanın en salak derdi olan bir mesele, başka insanlar için intihar sebebi bile olabiliyor bazen. “Adama bak ya şu mesele için adam mı öldürülür!” derken ya da “ya hu insan hiç şu meseleden boşanır mı?” derken buluyoruz kendimizi. Hep “ben artık oldum” havası ile yaklaşıyoruz meselelere. 

Aslında hiç birimizin bir halt olduğu yok da işte, buna kendimiz inanınca iyi geliyor demek. 

İletişim ve Etkili İletişim Nedir?

Bir yardım kuyruğuna girmeyen bir kadın giren bir kadının ne hissettiğini anlayamaz, başından bomba yağmur gibi yağmadan vatanını bırakıp gelenlerin ne düşündüğünü anlayamazsın mesela, ya da devlet yönetmeden devlet yönetmenin ne demek olduğunu anlayamayacağın gibi… 

Bir şey hakkında konuşurken ya da bir yargıya varırken kendi içinde ve ekseninde değerlendirmekten çok, ne gördüğümüz ile değerlendirmeye çok hevesliyiz. Çünkü böylesi daha kolaydır nefsimizi temize çıkarmak için, daha kestirme yoldur. 

Hep başkaları kötüdür bu yüzden, başkaları bozguncudur, başkaları ahlaksızdır, başkaları dedikodu yapar. Oysa biz öyle miyiz? En masum, en iyi, en ahlaklı, en dürüst hep bizizdir. Başımıza bir iş geldiyse asla hatamız olmaz, muhakkak başkalarının kötü oluşu yüzünden mağdur olmuşuzdur. 

İnsanları anlamaya başlamadan onlar ile doğru iletişim kurabileceğini düşünmek sadece bir hayal. Dilini bilmediğimiz bir İtalyan ile anlaşmak ne kadar zor ise, hal dilini bilmediğimiz biri ile etkili iletişim kurmak da o kadar zor aslında.

  • Hal dilini bilmek ile alakalı bir başka yazıyı BURAYA tıklayarak okuyabilirsiniz. Etkili İletişim Nedir sorusunun cevabı hakkında size yardımcı olabilir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler