Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları / Fenomen Nedir?

Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları / Fenomen Nedir?

Evlilikte mutlu olmanın sırları konusunu anlatmaya başlamadan önce size bir hikaye anlamak istiyorum.

Valeri Cox’un anlattığı çok da sevdiğim bir hikâye var bu mevzu ile alakalı. Cox, fenomen nedir sorusunu cevaplarken başından geçen bir hikayeyi anlatır. Hikaye bize aynı zamanda fenomen nedir sorusuna cevap verirken, evlilikte mutlu olmanın sırları konusunda ip uçları da verir.

Valerie bir gün havalanında beklerken bir paket kurabiye alır kitabını okurken atıştırmak için. O okurken yanındaki koltuğa da bir adam gelir oturur ve elini kurabiye paketine daldırır. 

Valerie ne zaman kurabiyeye elini uzatsa adam da uzatır elini. İçinden adamın yüzüne bir yumruk patlatmak gelse de tutar kendini. 

İkisi de sesini çıkarmadan kurabiyeden yemeye devam eder ve son kurabiye kalır. Valerie içinden “bakalım şimdi ne yapacak o kadar da yüzsüz değildir herhalde” diye geçirir. Adam son kurabiyeyi alıp ikiye böler bir parçasını ağzına atar, diğer yarısını da Valerie’nin ağzına tıkıştırır sonra sinirli sinirli kalkıp gider.

O kadar sinirlenir ki Valerie hiçbir şey yapamadan donup kalır. Bu ne küstahlık bu ne cürret ne utannazlık falan filan işte… 

Uçak anonsu da üstüne gelince kalkıp uçağına doğru yürür. Yerini bulur uçakta, bir öfkeyle de yerleşir yerine. 

Kitabını almak için çantasına uzatır elini, gözlerine inanamaz. Çantasında bir paket açılmamış kurabiye var. Bu kendi kurabiyesi ise ya diğeri?.. 

Aman Allah’ım, der…

Hem adamın kurabiyelerini yemişti hem de trip atmış üstelik teşekkür bile etmemişti. 

Kurabiye hırsızı bizzat kendisiydi ve bunun farkına da çok geç kaldığı zaman varmıştı.

Bilim dünyası Valerie Cox’un başına gelen bu talihsiz olaya “fenomen” adını veriyor. 

Benzer yazılar:

Evlilikte Mutlu Olmanın Sırları ve Fenomen İlişkisi

Kurabiye paketi fiziksel bir şey iken onu algılayış şekillerimize “fenomen” deniyor bilim insanlarına göre.  Yani fiziksel şeyleri algılayış şeklimizin adına fenomen denir.

Bana “düşünce hayatını değiştiren en önemli olay ne oldu?” diye sorsanız, çekinmeden size “söylediğim şeyleri herkesin aynı şekilde anlamadığını anladığım zamandı” derdim. 

Yani fenomenlerin farkında değildim eskiden, herkes her şeyi benim gibi anlıyor ve algılıyor zannederdim. 

Freud’un çok sevdiğim bir sözü var diyor ki orada: “bir ara insanları anladığımı sandım, sonra sandığımı anladım”. Aynen benim durumum da Freud’un durumu ile paralel seyretti. 

İnsanlar ben bir konuyu anlatırken hepsi kendi kapasite, vizyon ve yaşanmışlıklarına göre konuyu anlıyor ve bir sonuca bağlıyordu. Sonunda da ben, kuyuya çığlık atıyorum hissinden kurtulamıyordum. 

Sonradan öğrendim ki herkesin algısı farklı çalışıyor ve herkes fenomenini kendi inşa ediyordu. Bunu fark ettikten sonra insan ilişkilerim de daha kaygan olmayan bir zemine oturdu diyebilirim. 

“Wenn Sie kein Deutsch sprechen, bedeutet dies für Sie nichts. Wenn Sie jedoch Deutsch könnten, würden Sie verstehen, was ich gesagt habe. Selbst wenn ich Ihnen das wichtigste Geheimnis der Welt teile, weil Sie kein Deutsch sprechen, bedeutet dies für Sie nichts.”

Almanca bilmiyorsanız bir şey anlamamanız çok doğal.

Türkçesi şu:

“Almanca bilmiyorsanız bu yazdıklarım sizin için bir şey ifade etmeyecek. Ancak Almanca bilseydiniz ne dediğimi anlardınız. Ancak Almanca bilmediğiniz için dünyanın en önemli sırrını sizinle paylaşsam bile bu yazdıklarımın sizin için bir anlamı olmayacaktır. “

Dünyanın en iyi bilgilerini sizinle başka bir dilde paylaşsam bile aynı ortak zeminde buluşmuyorsak birbirimizi anlamamamız çok normal. Evlilikte mutlu olmanın sırları da tam burada başlıyor bana göre.

Evliliklerde de eğer partneriniz ile aynı sevgi ve dünya dilini konuşmuyorsanız anlaşmanız o kadar zor ki. 

Aynı pencereden bakamıyor aynı balkondan nefes almaya can atmıyorsanız ve eş seçerken bu kriter en gerilerden geliyorsa o evlilik omuzlarınızda taşıdığınız bir yük olarak sürüp gidecek, ya da gitmeyecek… 

Daha evlilik kararını almadan bu konuya dikkat etmek gerekiyor. Evlilikte mutlu olmanın sırları listesinin en başına, Eşinizle aynı yerden ya da benzer zeminden mi yorumluyorsunuz hayatı; yoksa farklı yerlerden mi soluk almaya çalışıyorsunuz kriterini koymak gerekiyor.

Düğmeyi en baştan doğru iliklemenin adı biraz da bu dediğim. Sizin ak dediğinize kara diyecek potansiyeldeyse evlenmek istediğiniz insan, büyük bir mucize olmazsa o gömlek hep ters ilikleniyor, düzelmiyor. 

Sonra ne dese gözünüze batıyor ne yapsa yaranamıyor… 

Sen de Google’a girip Evlilikte mutlu olmanın sırları yazıp derman arıyorsun. 🙂

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler