Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları / Kanka Olmayın

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları / Kanka Olmayın

Son zamanlarda genellikle “bekara karı boşamak kolaydır” tarikatından duyduğum bir söz var, diyor ki bunlar: “Yanında osuramayacağınız insanlarla evlenmeyin.” Bunu da evlilikte mutlu olmanın yolları mevzusunu sıralarken en başta sayıyorlar.

Cümleye baktığın zaman uzaktan cazip görünüyor. Öyle ya diyorsun ben evimde rahat edemeyeceksem efendime söyleyeyim böyle zırıl zırıl…

Neyse işte…

Ama işte mevzu öyle değil.

Bu çok doğal ve insani diye baktığınız ve oldukça havalı gelen düşünce kendi içinde çelişkileri de barındırıyor. Doğalsa, çok normal ise, oldukça insani bir olaysa bu yapılan; o zaman gel salonun ortasına büyük abdestini yap. Hatta tuvaletleri komple kaldıralım bulduğumuz her araba dibini gayet insancıl gerekçelerle pisleyelim. Olmaz mı? Evlilikte mutlu olmanın yolları her neredeyse emin olun o yol buradan geçmiyor.

İşin şakası bir yana mevzu bu kadar basit ve komik değil. Evlilikte mutlu olmanın yolları da hiç bu caddeden geçmiyor.

Evliliklerin erkek tipi kankalığa evrilmesi, bir zaman sonra işleri çığırından çıkarabiliyor. Başkalarının yanında yapması normal karşılanmayan her mevzuya “ya nasıl olsa evlendik” rahatlığı ile yaklaşınca da konu önü alınamayan meselelere doğru koşmaya başlıyor. Eşinizin yanında burnunuzu karıştırıp koltuğun kenarına sürme rahatlığının samimiyet ve büyük aşk ile alakası yok, pişkinlik ve “sen benim için sıradan birisin hatta onların yanında yapamadığım şeyleri yanında yapıyorum sen benim için onlardan bile sonra gelen birisin” mesajı ile alakalı bu konu.

Başkasının yanında nasıl geğirince, osurunca ya da kulak kirinizi çıkartınca utanıyorsanız bu duygu durumunu eşiniz ile yaşarken de muhafaza edin. Evliliği devam ettirmek ve evlilikte mutlu olmanın yolları caddesini bulmak için sevgiye, tutkuya ve ruhsal yakınlığa ihtiyacınız var, el ense çekecek kanka yakınlığına değil.

Bu hataya genelde erkekler düşüyor. Daha sonra yanında yellendiği kadından tutku, ihtiras bekliyor. Tabi kadın da tutku böyle bir şey sanırım dur bende yapayım diye düşünüp salıyor kendini. Egzotik kokular (!) eşliğinde tutkulu geceler başlıyor haliyle. Al sana evlilikte mutlu olmanın yolları resitali.

Bu rahatlığın altında yatan en önemli psikolojik etken, eşlerin birbirlerini çantada keklik gibi görmeleri. Bir yabancıya karşı son derece kibar olan insanlar eşine özensiz, vurdumduymaz, geçiştirmeli, baştan savmalı, duyarsız, sıradan biriymiş gibi davranıyorlar. Sıradan hissettirilen -erkek kadın fark etmez- eşler de aynı ile karşı tarafa muamele etmeye başlıyor.

Sonra Google’a girip arama kutusuna evlilikte mutlu olmanın yolları yazıyorlar.

Evlilikte Mutlu Olmanın Yolları Güdülerimizden Geçiyor

Bunlardan biri ve en önemlisi kendini güvende hissetme ihtiyacımız. Diğeri de ki bana göre en az onun kadar önemli olan kendini değerli hissetme ihtiyacımız.

Kendini güvende hissetme ihtiyacı daha çok bedensel yönümüzü tatmin ederken, değerli hissetme ihtiyacımız da toplumsal bir varlık olarak yani ruhsal olarak var olma çabamıza atıf yapar.

Kendimizi değerli hissettiğimiz ortamlarda bulunmaya çalışırız.

Hatta bazı ortamlar ve kişiler kendimizi değersiz hissettirdiği zaman kendimizi değerli hissedene kadar o ortamdan ya da kişiden uzaklaşamayız.

Kendimizi değersiz hissettirdiği halde, takıntılı birçok ilişkimizden kaçamayışımızın sebebi de onaylanma ve beraberinde getirdiği değerli hissetme ihtiyacıdır mesela.

Evlilikler de o değeri görmek için can attığımız bizzat ellerimiz ile kurduğumuz küçük toplum odacıklarıdır.

Kadınlar kendilerini daha kadın daha özel kadın daha güzel kadın daha becerikli kadın gibi hissetmek için evlilik kurumuna girerken erkekler de kendilerini daha erkek daha iş bitiren erkek daha baba erkek hissetmek için bunca sıkıntının ve masrafın altına girerler.

Aslında hepimizin evlenirken bunu kendimiz fark etmesek de evlenip kendi yuvamızı kurmanın altında yatan asıl duygu durum motoru “değerli hissetme” ihtiyacımız. Ve kesinlikle evlilikte mutlu olmanın yolları bu duygunun üzerinden geçiyor.

Kadın ya da adam bin bir emekle bir sürü hayal ile girdiği bir yolda kendine el ense çekecek kankaya ihtiyaç duyduğu için girmez. Bunu ona hissettirecek binlerce kişi bulabilir ki vardır da zaten.

Boşanmaların büyük bir bölümü “ilgisizlik” yüzünden oluyor dünyada. Nedir bu ilgisizliğin karşılığı ki? İlgiden kastettiği insanların ne olabilir ki?

İnsanların kendini değerli hissetme ihtiyacı karşılanmadığı zaman aldatmaları o aldatmalar ile peşinden gelen büyük yıkımları televizyon ekranlarından full HD izleyip yanına mısır patlatıyoruz. Ancak asıl olay “salıvermelerin” sadece mide bağırsak sorunu olduğunu zannetmemiz ile başlıyor.

Kendini özel ve değerli hissetmeyen eşler çoğunlukla kendini daha değerli hissettiği başka bir ortam buluyor. Kendini özel hissettiren kişi ya da ortamlarda daha fazla vakit geçiriyor.

Evet çok yoruluyorsunuz dışarıda evet bir sürü insan ile uğraştınız evet çocuklar akşama kadar sizi mahvetti…

Bütün bunlar kendi içinde anlaşılabilir şeyler.

Ama gözlerine aşkla bakmanızı bekleyen bir iki güzel söz ile ayakları yerden kesilmeye ihtiyaç duyan ufacık takdir ile önünüze dağları yığmaya hazır bir eşiniz var.

Sevgi ile okşanmış her saç size artı enerji olarak dönecek unutmayın.

Etiketler