Fedakarlık ve Yardımseverlik Arasındaki Fark Nedir?

Fedakarlık ve Yardımseverlik Arasındaki Fark Nedir?

İkili ilişkilerde fedakarlık seviyesini doğru ayarlayamamak açılan baraj kapakları gibi bir yıkıma sebep olabiliyor. Feda edilen şeyin önemi oranında da facianın boyutları insanı içine alabiliyor. Fedakarlık ve yardımseverlik arasındaki fark da burada ortaya çıkıyor.

Yıkımı önlemek için önce yardımseverlik ile fedakârlığın aynı şeyler olmadığını bilerek başlayabiliriz. Genelde bu iki kavram birbirine karıştırılır. Oysa yardım etmek bir dengeyken, fedakârlık işin dengesizlik boyutu olarak karşımıza çıkar.

Fedakârlık “feda” kökünden gelen bir kelime. “Feda” ise bir şeyi yaparken başka şeyden vazgeçmek anlamına geliyor.

Şu anlam üzerinden bile fedakarlık ve yardımseverlik arasındaki fark ortaya çıkar.

Maddi şeyler olayın bir boyutunu temsil ederken daha tolere edilebilir görünüyor. Ama feda ettiğiniz şeyler manevi şeyler ise ruhsal çöküntünün altında çığlık atarken buluyorsunuz kendinizi. Birine yardım ederken kendinden vazgeçmek ve bunun süreklilik göstermesi bir zaman sonra insanın kendini “enayi” gibi hissetmesine yol açıyor.

Feda etmek çok kutsanmış bir özellik olsa da bu özellik devamlılık gösterdiği zaman insanın kendinde verecek, yani feda edecek bir şeyi kalmıyor malesef. “Alemin salağı ben miyim bana ne ya!” diyenler de genelde yardım etmek ve feda etmek dengesini kaybedenler arasından çıkıyor. Oysa insan kendinden bir şeyler feda etmeden de başkalarının yararını gözetebilir.

İnsan yardım ederken “kendi sınırlarını çiz yoksa başkası senin adına o sınırları çizer” öğretisini aklından çıkarmamalı belki de bilemiyorum. “Ben nereye kadar yardım edebilirim, benim durmam gereken yer neresi, kapasitem ne kadar bu konuda” sorularını sorup iyi tahlil edip öyle harekete geçmeli. Yoksa fedakarlık ve yardımseverlik arasındaki fark hiç bir zaman tam olarak belirgin olmaz.

Yoksa hep verdikçe alınamayan bir alışveriş, sonunda isyana ve tükenmişliğe yol açıyor. İflas bayrağı çekilen ilişkilerin sonu da genelde dükkânı kapatıp gitmek ile son buluyor.

Bu birazda insanın kendi özüne değer vermesi ile de alakalı. Ne kadar kendi özünüze yatırım yaparsanız, sermayeden harcarken daha dikkatli davranıyorsunuz. Feda edeceğiniz şeyleri zor elde ettiğiniz oranda da feda edecekken bir kez daha düşünüyorsunuz. Bu da beraberinde kaliteli ilişkileri getiriyor.

İnsanlar kendinize olan saygınızı görüp sizden alacaklarını ya da alamayacaklarını kestirmeye başlıyor. Böylece de sınırlarını sizin çizdiğiniz ilişkilerde herkes mutlu oluyor. Fedakarlık ve yardımseverlik arasındaki fark böylece daha belirgin ortaya çıkıyor.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler