Fosyoloji Nedir?

Sosyoloji bilimine merak duymadan önce de insanları ve toplumları incelemekten zevk alırdım. Sonra bu merak öyle bir seviyeye geldi ki yakın çevremden insanlar “senin yanında kendimi denek gibi hissediyorum” demeye başladılar. İşin eğitimini alınca da iş çığırından çıktı tabi. Her insan her toplumsal olay her kavram benim için artık “vaka” boyutuna ulaşınca da bir dur demem gerekiyordu kendime. Çünkü sosyoloji hiçbir zaman diğer bilim dallarında olduğu gibi kesin sonuç vermiyordu.


Kimya ya da fizik biliminde formüller ile kesin sonuçlara ulaşırken sosyolojide durum böyle olmuyordu. Amerika’da olan bir olayın toplumsal çözümlemesi İran’da asla işe yaramıyordu. Toplumlar kendi içlerinde farklıydı ve her birine farklı formüller gerekiyordu. Ve bu da işin içinden çıkmayı zorlaştırıyordu.
Fosyoloji fikri de tam burada ortaya çıktı. 


İyi bir sosyolog sayılmam. Başlarda “Ulan kesin bu meselenin altında şu var” dediğim çoğu şeyde yanıldım. Salladığımı fark ettim yani :). Salladığımı ve ezberlenmiş doneler üzerinden toplumsal yorumlamalar yaptığımı fark edince de bu işin böyle yürümeyeceğini anladım. Benim yaptığım Sosyoloji Bilimi değil FOS-yolojiydi ve hiç bir naneye yaramıyordu. Sitenin açıklama kısmında “Ezgi Akgül Seyahatnamesi” yazmasının sebebi de budur.

Hala bu işi çok ciddiye aldığım söylenemez. Düşe kalka ilerliyorum işte…

Düşmelerime ve sonra kalkmalarıma da sizleri şahit tutuyorum uzun zamandır.

Aslında bu siteyi kendi kişisel gelişimimi not almak ve kendimi takip etmek için açmıştım. bi KİTAP oku, bi FİLM izle, bi MEVZU kavra vs… gibi kategorilerde benim köşe taşlarım. Çetele tutmak ve bunu yaparken de biraz eğlenmek istedim anlayacağınız. Büyüyünce de sosyolog olacağım…


Yolculuğuma tanıklık etmek isteyen dostlarım sayesinde de iş çığırından çıktı biraz. Çoğaldıkça çoğaldık ve benimle yol yürüyen insanların sayısı binleri aştı. 


Hepinize çok teşekkür ederim.

Hakkımda daha çok şey öğrenmek isteyip eliniz boş döneceğiniz, sırf laf olsun prosedür yerini bulsun diye zamanında yazdığım “HAKKIMDA” sayfasına da bi bakın bence. Hakkımda hiçbir şey öğrenemeyeceğinizi garanti ediyorum. 🙂

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook