Hayvan Çiftliği Kitap Konusu – George Orwell

Hayvan Çiftliği Kitap Konusu – George Orwell

George 0rwell’in 1945 tarihli yayımlandığı 1950 gibi de şöhrete kavuştuğu eseridir Hayvan Çiftliği. Fabl tarzındaki bu mükemmel siyasi hiciv romanı Stalin’i ve kapitalizmi eleştirmek üzerine yazmış.Yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık romanıdır biraz da. Bazen George Orwell Hayvan Çiftliği kitap konusu hayal ederken hangi kafayı yaşadı çok merak ediyorum.

Kitabı okumuş veya okumamış herkesin, bu kitabı daha iyi anlaması için farklı kaynaklardan 1905 Rus Devrimini, 1917 Ekim Devrimini öte yandan Stalin ve Troçki arasında ki çekişmeyi detaylıca incelemelerinde yarar buluyorum. Zira özellikle Ekim Devrimi ve Stalin-Troçki çekişmesi kitabın özünü oluşturmaktadır. Kitapta tasvir edilen karakterlerin gerçekte kimleri temsil ettiğini anlamak açısından da bu araştırmaları yapmak faydalı olacaktır. O zaman Hayvan Çiftliği kitap konusu daha iyi anlaşılır.

Globalleşen dünyanın hangi yüzyılın içinde bulunursa bulunsun belli bir sistemin dışına çıkamadığını, nitelik ve nicelik anlamında kendini tekrar ettiğini, bulguların, buluşların, arayışların ne kadar nihayet ile buluşsa da sonunda aynı sisteme boomerang etkisiyle karıştığını, dünya toplumlarının dünden bugüne veyahut geleceğe neler taşıyabileceğinin bir ”kader döngüsü” gibi kabul edilebilir bir mantığa dayandığını, sıra dışı olayların asıl olguya asla zarar vermediğini, zincirleme gelişen bir sınıflanmanın, ayrışmanın, gruplaşmanın toplumları yok oluşa sürüklediğini bilhassa bu kitapta görebiliyoruz. Hayvan Çiftliği Kitap Konusu bu açıdan diğerlerinden çok farklı ve özel.

Hayvan Çiftliği kitap konusu tam olarak neden mi bahsediyor?

Tarihini unutmuş, dili yozlaşmış, önce düşünmesi yasaklanmış sonra düşüncesi kısırlaşmış ve  düşünmeyi unutmuş hayvanlardan bahsediyor.


Ters giden şeylerde hep bir suçlunun bulunduğu, hata yapma özgürlüğünün sadece belli kişilerde olduğu, ezen mutluyken ezilenin ne olduğundan bile haberinin olmadığı bir âlem.

  • Bir başka kitap yorumu Knut Hamsun / Açlık için ŞURAYA bakabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

George Orwell – Hayvan Çiftliği Kitap Alıntıları

“İnsan üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Gene de tüm hayvanların efendisidir.”

“Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir.”

“İnsanoğlu, kendinden başka hiçbir yaratığın çıkarını gözetmez.”

“Özgürlüklerini savunmayanların ödedikleri bedel ağırdır.”

“İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.”

“Ne okumak istediysem onu okudum ve okulda öğrettiklerinden çok daha fazlasını öğrendim..”

“Bize duymak istediklerimizi söyleyen kitapları severiz.”

“Onların balyozları bizim kalın duvarlarımıza işlemez.”

“…bu hayatta başımıza gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı gün gibi açık değil mi?”

“Şunu da unutmayın ki, insana karşı savaşırken sonunda ona benzememeliyiz. Onu alt ettiğimiz zaman bile, onun kötü alışkanlıklarını benimsemeye kalkmayın.”

“Tüm sorunlarımızın yanıtı burada. Tek bir sözcükte özetlenebilir: İnsan.”

Etiketler