Grbavica Esma’nın Sırrı Film Konusu

Grbavica Esma’nın Sırrı Film Konusu

Futbolcu transfer haberleri dışında pek adını duymadığımız Yugoslavya diye bir ülke vardı eskiden. Milleniuma girmeye bir basamak kalmışken hepimiz kendimizi çok modern hissederken hem de Avrupa’nın göbeğinde bir soykırım yaşandı. İnsanlar sadece ölmüyordu oralarda. Grbavica Esma’nın Sırrı Film Konusu bu soykırımın sonuçlarını ele alıyor.

Sistematik ve bilinçli şekilde 20 binden fazla kadın tecavüze uğradı o dönem Bosna’da. Sonra yine bilindik şeyler oldu. Amerika’nın özgürlük (!) uçakları uyduruktan bir kaç bomba attı falan.

İnsanlar arasındaki adaletsizliği gidermek için kurulan Uluslararası Adalet Divanı bu soykırım ve tecavüz için Sırbistan’ı suçlu bulmadı.Adalet dağıtıcılara göre Bosnalı Müslümanlar savaşı durduramadıkları için gerçek suçlulardı(1). 

Grbavica Esma’nın Sırrı Film Konusu Nedir?

Grbavica Esma’nın Sırrı film konusu yakın tarihin bu karanlık ve utanç dolu hatıralarına ışık tutuyor. Film Türkçe’ye “Kambur Kadın” olarak çevrilen Grbavica semtinden adını alıyor. Bir savaş filminden ziyade başka bir yere odaklanmamızı istiyor filmin yönetmeni  Jasmila Zbanic. asıl bu yönü ile tüm diğer savaş filmlerinden ayrılıyor diyebiliriz.

Tecavüze uğrayan kadınların hayata nasıl tutundukları sonra neler yaptıkları doğan çocuklara neler olduğu sorularının yanıtını arıyor yönetmen Grbavica Esma’nın Sırrı Film Konusu ile.

Grbavica, Sırp çetelerinin tecavüz ettiği binlerce kadından biri olan Esma ve istemeden doğurmak zorunda kalıp bunu gizlediği 12 yaşındaki kızı Sara‘nın ilişkisi üzerinden, insanlığa edilen tecavüzün “savaş bitti, silahlar sustu” diye toplumun belleğinden silinemeyeceğini vurguluyor.

Yaşanan büyük şokun etkisiyle yaşadıkları acıyı sır gibi sadece kendilerine fısıldayabilen kadınların ağıtları eşliğinde, aslında kimin utanması gerektiğini söylüyor.

Savaşı değil kadınların ruh dünyasını anlatan film; aynı zamanda acıya, utanmaya, yalana, sorunlu aile ilişkilerine de savaş üzerinden ışık tutuyor. Ama bunu yaparken izleyiciyi sıkmayan bir üslup ile yapıyor. Çok hassas bir konu olan tecavüz eyleminden bahsederken bir güle yaklaşır gibi narin şekilde yaklaşıyor.

Gözümüzün içine sokmadan savaş sonrası acı ve korkularını sade ve etkili bir biçimde iletmeyi başarmış bir film. Hiçbir olayı olduğundan daha dramatik hale getirmemiş olması filmin-yönetmenin samimiyetine olan inancı artırıyor ayrıca.

Yakın tarih ile ilgiliyseniz ya da çocuklarınız yakın tarih hakkında fikir sahibi olsun istiyorsanız kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

3 YORUM

  1. Filmi nereden izleyebilirim? internette bulamadım ?

  2. ben de izlemek istedim fakat bulamadım filmi