Günah Keçisi Bulmak

Günah Keçisi Bulmak

“Günah Keçisi Bulmak” tanımını aramızda duymayan yoktur sanırım. Bu tanım aslında adını eski bir Yahudi geleneğinden alıyor.

Eski Yahudiler yılda bir defa toplanır ve  toplumun günahlarını üstlenmesi için bir keçi seçerlermiş. Keçiyi uçurumun kenarına getirir ve o köyde, şehirde ne kadar günah işlenmişse hepsini dualar ile o keçiye yükler sonra da keçiyi uçurumdan aşağı atarlarmış. Keçi ölünce de orada yaşayan insanların günahlarından kurtulduğu tertemiz oldukları varsayılırmış.

Ne kadar ilkel geliyor kulağa değil mi? Olacak iş mi “vay cahil adamlar!” falan…

Oysa günümüzde tam olmasa da benzer bir şeyi “Sosyal Medya” vesilesi ile biz de yapıyoruz. Mesela günün günah keçisini görmek istiyorsanız Twitter’ın TT listesine bakmanız yeterli.

Bu günah keçisi bazen annesine kötü davranan bir evlat, bazen hırsızlık yapan bir hırsız, bazen namussuz oluğuna kesin kanaat getirdiğimiz bir kadın oluyor.

İsimler değişiyor, günahlar değişiyor ama bizim taşlama isteğimiz o keçiyi o uçurumdan atınca aklanma arzumuz hep aynı kalıyor.

Zamanında yaptığımız ya da yapmamız hâlâ muhtemel bir günahın sahibi üzerinden, kendi hatalarımızı aklamaya çalışıyoruz.

İyi anne olduğumuzu kötü anne üzerinden, karizma erkekliğimizi ağzını yamultarak gülemeyen üzerinden, iyi öğrenci olduğumuzu dersi veremeyen arkadaşımız üzerinden kanıtlamaya çalışıyoruz.

Özellikle önce kendimize sonra diğer insanlara…

Önümüze gelmeyen günahların abidi, sınanmadığımız imtihanların Süperman’i olarak meydana çıkıyor “ama ben tepki gösteriyorum” maskesinin arkasına sığınıyoruz gibi geliyor bana artık.

Gerçekten kötü bir olay karşısında tepki vermek taraf belirtmek önemlidir, bunu değerli buluyorum. Ama bu tepkiyi ne kadar nefsi yapıp yapmadığımızı da kendimize sorarak başlamalıyız.


Kişileri konuşmak yerine meseleleri, olayları konuşmak yerine olguları, nesneleri konuşmak yerine de kavramları konuşmaya başlamazsak her şey gözümüzde bir “ŞEY” olacak.


Bunun adı bazen keçi olur bazen filanca olur…


Bir başkasının omuzlarına basarak yükselip yalancı zaferi yaşamaya çalışmak yerine, düşmüş birine tekme atmaktan vazgeçip omuz vermeyi seçmek de bir başka çözüm yolu olabilir.


Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler