Hayat Felsefesi Nedir? -Örnekler-

Hayat Felsefesi Nedir? -Örnekler-

Buraya afili bir dosya konu ile gelmedim aslında. Felsefenin kollarından da biri değil hayat felsefesi. TDK kelime anlamı olarak “Hayatı anlama ve algılama biçimi, yaşam felsefesi.” olarak geçiyor.

Hayata yaşamaya nereden baktığımız çağın vebası olmaya devam ediyor bana göre. Hedonist bakış açısının bir virüs gibi yayıldığı çağımızda insanların hayat felsefesi çok ilgimi çekmeye başladı.

Genelde yeni tanıştığımız insanlar ile muhabbet biraz daha ilerleyince o gerginlik de azalınca bazen direkt bazen de dolaylı sorarım: “Hayat felsefen nedir? hayata nereden bakıyorsun?” Çünkü genelde insanlar bana bir sorunlarından bahseder ve bir çözüm önerisi söylememi beklerler.

Aslında tüm sorunların cevabı “Hayat felsefesi nedir?” sorusunun cevabında gizli.

Aldığım cevaplar kişinin olgunluk seviyesi ya da eğitim seviyesine göre değişse de hayat felsefelerinin kökenin de genelde “mutlu olmak ayıptır acı çekmekse onurlu bir duruştur!” yanılgısı var.

Bu insanların hemen hemen hepsi mutsuz oldukları için çok mutsuz ve kaygılı ama mutsuzluklarına da bir kutsiyet atfetmiş oluyorlar.

Mutlu olmak sanki ayıp, günah ve saklanılacak bir şey iken mutsuz olmak kutsanacak bir eylem gibi davranıyorlar. Çoğu bunun farkında değil ama hayat felsefesi nedir sorusunun cevabına bilinç altları “mutsuzsan kutsalsın!” algısını yerleştirmiş gibi.

Bazılarının hayat felsefesi “çalış çalış” iken bazılarının hayat felsefesi de ne yazık ki “ye ye” oluyor. Bunun da temelinde mutsuz olmak ve o mutsuzluk girdabından çıkmaya çalışmak var diye düşünüyorum. İnsanlar o kadar mutsuz ki buna bir şekilde çare arıyor. Kimi çareyi çok parasının olmasında görüyor kimi de çareyi atalet duvarına dayanmakta.

İnsanın hayat felsefesi ne olursa olsun sonucunda aldığı haz ve olgunluk onu tatmin ediyorsa doğru yolda demektir. Bu işin mihenk taşı bu olmalı.

Hayata baktığınız yer daha doğrusu hayat felsefesi nedir sorusuna verdiğiniz yanıt eylemleriniz ile örtüşüyor mu önce buna dikkat etmek gerekiyor.

Daha sonra da bu eylemlerin sonunda siz doygunluk, huzur, sakinlik hissediyor musunuz? Bu da dikkat edilecek ikinci husus.

Benim hayat felsefem şudur dediğiniz şeyin sonunda huzursuz, vicdan azabı çeken, bu böyle olmamalı ya diye düşündürten bir hal yaşıyorsanız hayat felsefesi kavramınızı yeniden gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Hayat Felsefesi Sözleri

Bunlar aslında hayat felsefesi sözlerinden ziyade benim beğendiğim bakışı olumlu bulduğum sözler de diyebiliriz. Yoksa herkesin hayatı da felsefesi de sözü de kendine anacım neme lazım. 🙂

“Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin ama dinlersen yeni şeyler öğrenebilirsin.” Dalai Lama

“Politika ile uğraşmayacak kadar akıllı olanlar, daha aptallar tarafından yönetilerek cezalandırılırlar.” Platon

“Ne çok gülmüşümdür keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara.” Nietzsche

“Her aptal, mutlaka, kendisine hayran olacak başka aptallar bulur. ” Soren Kierkegaard

“Paul’un Peter hakkında söyledikleri, Peter’den çok Paul’u tanımamızı sağlar.” Spinoza

“Hayatınızda iki önemli gün vardır; doğduğunuz gün ve niye doğduğunuzu bulduğunuz gün.” Mark Twain

“Özgürlük insanın her istediğini yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.” Rousseau

“Başkasından üstün olmanın onurlu bir yanı yoktur. asıl onur kişinin eski halinden üstün olmasından gelir.” Ernest Hemingway.

“Önce seni görmezden gelirler, sonra seninle alay ederler, sonra seninle savaşırlar, ondan sonra sen kazanırsın.” Mahatma Gandhi

“Mutluyken söz, üzgünsen cevap, öfkeliysen karar verme.” Herakles

“Bize kalmayacak dünya için bize kalacak günahlar biriktiriyoruz.” Malcolm X

”Eğer insanlara ne istediklerini sormuş olsaydım daha hızlı bir at istediklerini söylerlerdi.” Henry Ford

“Hayat bisiklete binmek gibidir, düşmemek için ilerlemelisin.”

“Görünmez şeyler görünür olduğunda, cehalete bir daha geri dönemezsin.” Oscar Wilde

“Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötüdür.” Tolstoy

“Kusursuz bir insan arayan, mükemmel bir yalnızlık yaşar” Aldous Huxley

“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” Sokrates

“Her insan kendi görüş sahasının sınırlarını, dünyanın sınırları olarak kabul eder.” Schopenhauer

“Kimseyle hiçbir konuda yarış halinde değilim. Kimseden akıllı, kimseden güzel, kimseden iyi olma gibi bir iddiam yok. Kimse için en değilim. Daha değilim. Bu devasa iddiasızlığın bana verdiği özgürlüğün hastasıyım.” Sabahattin Ali

Etiketler

2 YORUM

  1. Hocam biraz tüyo verebilirmisiniz, mesela sizin hayat felsefeniz nedir? Tamam kişiye, eğitime, yaş a vs göre değişir ama en azından bir fikir yaratabilir bizde. Sitede bu varsa henüz tüm yazılara bakamadım üzgünüm.