İkiyüzlülük Ve Sevmek

Çapa yaparken yanlışlıkla ikiye böldüğü solucanı, üstüne bastığı karıncayı, çayın içine düşüp haşlanan sineği koşa koşa veterinere götüren hayvansever gördünüz mü?

Ya da iğnesi kopan arılar, üstüne oturulan örümcekler, kovalanan kargalar için sokağa çıkan pankart açan Panter Emel’ler?

Kış günü soğukta üşüyen yazın susayacak diye kampanya yaptığımız kedicikler için endişeliyiz de, Serengeti çöllerinde sıcağın altında dili dışarıda kalmış aslanlar için neden bir şey yapmıyoruz?

Hamam böceklerinin tek kusuru uğur böcekleri gibi kırmızı olmamaları mı? Çekirgeler böcek de kelebekler değil mi?

Bir ceylan bir sırtlana yem olunca içimiz parçalanıyor da neden fare yesin diye kedi besliyoruz?


Çünkü insanoğlu olarak severken bile ikiyüzlü ve öğretilmiş duyguların esiriyiz.


Bu esaret bazen öyle boyutlara geliyor ki, birini Kürt diye aşağılarken diğerini İtalyan diye daha fazla seviyoruz. Norveçli gelip ev alsın diye dört gözle beklerken Suriyeli ev alsa bile defolup gitsin istiyoruz.

Siyasi görüşüne göre biri İzmir’de sel olunca seviniyor diğeri Konya’da. Amerika’daki üç kişi ölse son dakika haberi geçiyoruz da Irak’ta onar onar ölenleri alt yazıya sığdırıyoruz.

Eşcinselin evliliği kişisel tercih oluyor kız 17 yaşında evlense tecavüz. Doktorluk prestijli meslek ama kaporta tamirciliği utanılacak. Güzelsen tüm kapılar açılır ama kiloluysan lokmaların sayılır.

Öğrenilmiş ve bu ezberlenmiş kalıplar üzerinden seviyor, nefret ediyor ya da üzülüyoruz. Sorsan “kimsenin lafı ile hareket etmem benciyiz”, “kimseye eyvallahım yok abicimciyiz.”

“Elalem ne der” diye hayallerden vazgeçiyor, ipotek altına alınmış hayatlar yaşıyoruz. Severken, arkadaş olurken, evlenirken, boşanırken bile.

Kendi hayatlarımızın başrolündeyiz zannediyor figüran bahşişi ile günü bitiyoruz.

Ezgi Akgül

Empati yapabilme becerisinin önemi içim “İletişimde Köşe Taşı Empati” yazısına da göz atabilirsiniz.One Comment

  • Sanki ruh ikizimi bulmuş gibiyim ,fırsat buldukça okuyorum ve düşünüyorum. Keşke tanışabilseydik…
    Kısmet…Başarılarınızın devamını dilerim. Allah a emanet olun

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir