İletişimde Aynı Dili Konuşmanın Önemi

İletişimde Aynı Dili Konuşmanın Önemi

“Wenn Sie kein Deutsch sprechen, bedeutet dies für Sie nichts. Wenn Sie jedoch Deutsch könnten, würden Sie verstehen, was ich gesagt habe. Selbst wenn ich Ihnen das wichtigste Geheimnis der Welt teile, weil Sie kein Deutsch sprechen, bedeutet dies für Sie nichts.”

Şaşırmayın, Almanca bilmiyorsanız bir şey anlamamanız çok doğal.

Türkçesi şu:
“Almanca bilmiyorsanız bu yazdıklarım sizin için bir şey ifade etmeyecek. Ancak Almanca bilseydiniz ne dediğimi anlardınız. Ancak Almanca bilmediğiniz için dünyanın en önemli sırrını sizinle paylaşsam bile bu yazdıklarımın sizin için bir anlamı olmayacaktır. “

Aynı dili konuşmayan iki insanın birbirlerini bir yere kadar anlamaları mümkün ancak bir sınırdan sonra orada kaos başlıyor.

“Ekmek ver!” demek istediğinizi bir şekilde anlatabiliyor ama, aynı dili konuşmuyorsanız ekmeğin neden kutsal olması gerektiği hakkında uzun bir sohbet edemiyorsunuz.

“Moralim çok bozuk” belki dersiniz bir şekilde ama, “sarılmaya ihtiyacım var sanki sana sarılmazsam şuanda ölecek gibi hissediyorum” diyemezsiniz. Anlamaz ki, aynı dili konuşmuyorsunuz…

O Çince siz Lazca…

Dünyanın en iyi bilgilerini sizinle başka bir dilde paylaşsam bile aynı ortak zeminde buluşmuyorsak birbirimizi anlamamamız çok normal.

Bütün ilişkilerde bu böyle karı koca, anne evlat, Y kuşağı Z kuşağı…

Ne zaman ki sizinle aynı dili konuştuğunu fark ettiğiniz biri ile karşılaşıyorsunuz, bülbüller şakıyor buğdaylar yeniden başak veriyor, timsahlar gidip antiloplardan özür diliyor.

O anı fark etmek muazzam bir tad.

Saatlerin nasıl geçtiğini fark etmez, günlerden hangi gün unutur soğuyan çaya aldırış etmezsiniz.

Bunun kadın ya da erkek olması fark etmez, “ruh ikizliği” denilen şey aynı dili konuştuğunu fark eden insanların ortak ırkı bana göre.

Aynı ırktan hemşehrini bulunca da çiçek açıyorsun işte…

İletişimde Aynı Dili Konuşmanın Önemi Hakkında Benzer Yazılar

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler