İrade Ne Demek ve İrade Nasıl Güçlendirilir?

İrade Ne Demek ve İrade Nasıl Güçlendirilir?

İrade, bir şeyi yapmak istediği halde yapma, yapmamak istediği halde yapmaya gayret etme gücüne denir. İrade ne demek ve nasıl güçlendirilir sorularının cevapları da tam bu tanımda gizli zaten.

Bir tepsi baklavayı yemek istersin; ama yersen şekerin çıkar, kilo alırsın, tansiyonun fırlar, yemezsen iradenin istediğin halde yapmama seçeneği devreye girer. Baklavayı yedin bi şekil de iyi de halt ettin kilo aldın spor yapman gerekiyor ama yapmak istemiyorsun. Orada da devreye iradenin yapmak istemediğin zaman yapma gayreti ortaya çıkar.

İrade kullanımı bazen yakın vadeli sonuçları beraberinde getirmeyebiliyor. İradeniz ile aldığınız bir karar size hemen geri dönüş sağlamayabilir.

Bu konuda en güzel ve etkili çalışma sürecini Walter Michel 1970’lerde başlatmış.

Zekâ oranları ve ailelerinin sosyo-ekonomik durumları eşit olan bir grup çocuk bir odaya konuluyor. Çocuklara da birer tabak tatlı veriliyor. Çocuklara: “eğer bu tatlıları 15 dakika boyunca yemeden durursanız size bir tabak daha tatlı vereceğiz. Ama yerseniz o bir tabak tatlıyı kaybedeceksiniz.”

Çocuklar 15 dakika boyunca odada yalnız bırakılıyor. İçeri girdiklerinde çocukların üçte ikisinin tatlılarını yemiş olduklarını görüyorlar.

1990’lı yıllarda bu çocuklar bulunuyor. Üniversite sınav sonuçları karşılaştırılıyor ve sabredip yemeyenlerin daha yüksek puanlar aldıklarını görüyorlar.

Birkaç yıl sonra çocukların beden kitle endeksleri ölçülüyor. Sabredemeyerek yiyen çocuklar daha şişman ve sağlıksız çıkıyor.

İradeyi doğru kullanıp kullanmamak zincirleme kaza gibidir.

Bu kazada bazen sağlığınız yara alır bazen umutlarınız. Bazen kemerini takmayan hayatınız ön camdan fırlayabilir bazen de arka koltukta oturan öz güveniniz sarsıntı geçirir.

Hayat birazda bu kazayı göze alıp almadığınız ile alakalıdır. İrade Ne Demek ve İrade Nasıl Güçlendirilir diye düşünüyorsanız önce bazı kazaları göze almak gerekir belki de.

  • İrade Ne Demek ve İrade Nasıl Güçlendirilir sorularına destek olsun ŞURAYA tıklayın…

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

2 YORUM

  1. İrade denilince neden akıla hemen biz kilolular geliyoruz 🙂 yok aynı şartlarda ki çocukları bulmuşlarda, bilmem ne de. Hocam kusura bakmayın ama bu işte materyalistlerin parmağı var. Bugün diyete başlıyorum tekrardan, göstericem onlara haklı olmadıklarını. Notumu düşüyorum 115kg.Saygılar…