İrade Terbiyesi Kitap Yorumu – Jules Payot

İrade Terbiyesi Kitap Yorumu – Jules Payot

İrade terbiyesi kitap yorumu yapmak hiç kolay değil. Onun yorumunu Cemil Meriç’e bırakmak daha mı iyi bilemiyorum. hatta İrade terbiyesi kitap konusu nedir sorusunun cevabı içinde Cemil Meriç’e kulak verebiliriz.

Cemil Meriç İrade Terbiyesi kitabı için: “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim..” diyor. Yazım tarihi yüz yıl öncesini gösterse de zamanının ötesinde, tam bugün için yazılmış hissi veren bir kitap yazmış Jules Payot.

İrade Terbiyesi konusu itibari ile beni çok etkilemişti. Belki de iradem konusunda çok sıkıntı yaşadığım bir döneme gelmiş olmasının da bunda etkisi olmuş olabilir.

İçsel bütünlüğümüzü sağlayabilmek için yolları takip ederek, irade ve nefis mücadelesini nasıl yapacağımızı bir batılı gözüyle anlatan harika bir eser bana göre. Yazar önce tembelliğin nedenleri ve irademizin düşmanlarını irdeliyor. Sonra boş kalan zihnin olumsuz şeylerle dolacağından bahsediyor. Yani Jules Payot, İrade Terbiyesi kitap konusu olarak kendine tam olarak bir gencin tembellik kıskacından nasıl kurtulabileceğini seçmiş.

100 yıl önce yazılan bu kitap çağımızın vebası Atalet konusunda bir asır öncesinden çok güzel tespitler ve çözüm önerleri sunmuş. İrademiz hakkında bir çok konuya değinip ve tembelliklerin isteksizliklerin önüne geçilebileceğinden bahsediyor bizim irademizi kontrol altına almamızın biz istersek bazı şeyleri yok saymak değilde onların önüne geçmemiz için fikirler sunuyor. Bu açıdan bile bana göre çok önemli bir eser.

Yazar kitabı hem kendi hayatından örneklerle desteklemiş hem de kitapta ünlü düşünürlerin tespitlerine yer vermiş.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

İrade Terbiyesi Kitap Alıntıları

“Tembel insan, hak edilmiş bir dinlenmenin zevkini bilemez. Çünkü Pascal’ ın dediği gibi ısınmak üşürseniz, dinlenmek yorulursanız güzeldir.

“İngiliz bir düşünürün dediği gibi dışarıda olanın aksine içeriden dışarıya bakan için hava her zaman daha yağmurlu ve daha kötüdür.”

“Bir fikrin veya bir duygunun içimizde canlanması ve yerleşmesi için samimi olması ,devamlı olması ve tekrar etmesi gerekir.”

“Ani çıkışların büyük düşüşleri olur. Mütevazı, küçük bir tohum gibi basit alışkanlıklar büyük davranışlara dönüşür.”

“Öğrenciye yüzmeyi öğreteceklerine, can simidi veriyorlar. Bu o kadar tehlikelidir ki, öğrenci üniversiteye varınca adeta korunaksız kalır.”

“Zaman, onu doğru kullanana yanlış yapmaz.”

“Gerçek zevk çabada gizlidir.”

“Çevremizdekiler tıpkı yelkeni şişiren bir rüzgar gibidir,sadece şişirmekle kalmaz üstelik bizi pasif bırakma pahasına teknemizi de yönlendirir.”

“Rüzgâr gülü, kendisini rüzgârın çevirdiğinden habersiz yalnız başına döndüğünü zanneder. Birçoğumuzun tercihlerini eğitim, arkadaşlar, kamuoyunun eleştirileri, özlü sözler veya telkinler şekillendirir.”

“Gencin iradesi mart ayının havası gibidir. Asla hava güzel diyemezsiniz.”

“Ani çıkışların büyük düşüşleri olur. Mütevazı, küçük bir tohum gibi basit alışkanlıklar büyük davranışlara dönüşür”

“Yüzyılımızda hedefimizi, dış dünyayı keşfe ayırdık. Dış dünyayı keşfederken, iç dünyamızdan olduk.”

Etiketler