Kadınlar Günü Saçmalığı

Selam Pelin Su!.. Öncelikle 129 kişinin yanarak ölümünü sana Kadınlar Günü adı altında kutlama ve alışveriş yapma günü diye kakalayan o keskin kapitalist zekanın karşısında hayranlığımı dile getirmem lazım.

Ancak aynı zekâyı sende gördüğümü söyleyemem kuzum!

Sahi sen 129 kadının yanarak öldüğü günü, Gratis kuyruğunda bekleme gününe çevirip şişen ayaklarından dolayı kendini en az onlar kadar nasıl mağdur hissedebildin, bize onu bi anlatsana ya?

Şu hayatta yaşadığın en baba mağduriyet, ya beğendiğin bluzun bedenini bulamamışsındır ya da en fazla Starbucks’ta kahve kupasının üzerine adını “terliksi diye yazmışlardır, rencide oluştursun. Ama sen utanmadan kuaför sırası beklerken “kadınlar olarak çok mağduruz ama lütfen olmayalım çönköö” diye prim yapabiliyor, cici kız imajı çizebiliyorsun hayırdır?

Aynı utanmazlığı teni siyah, ömrü siyah, geleceği hepsinden siyah kadınların çıkarttığı pırlanta takmayı hak ettiğini zen’ederek de yapıyorsun gerçi. Onlar bedelini hayatları ile öderken sen sahip olamadığın karatın mağduriyeti ile onlardan daha fazla bunalıma giriyorsun üstelik.


Toplumun Sırtına Yapışmış Kene Gibisin


“Eyeliner nasıl çizilir, amuda kalkmayı becerirsem erkek arkadaşımı kendime bağlayabilir miyim, rujların tadına baktık kızlar ile koptuk” gibi salak videoları saatlerce izlediğin, aynı ayakkabıdan “ımı çık gızıldı dıyınımıdım” diye aldığın ve bu halini çok sevimli bulup ilgi budalası olduğun için, toplumun sırtına kene gibi yapışmış kendini prenses zanneden zavallısın.

Dünya üzerinde yaşanan sorunlara “ya susar mısın makyajım akacak” seviyesinde yaklaştığın için, bu kadar makro düzeyde olguyu ele alamadığından dolayı da “dünyayı kadınlar yönetiyor” gibi gerçekte hiç bir karşılığı olmayan cümlelere deli gibi sarılıyorsun. Senin sanal tatminler aradığını bilen şampuan firmaları “gadınım ben gadığğn” temalı reklamı dayıyor suratına. İşte sen de saçlarını x marka ile yıkadın diye kendini daha güçlü ve özgür zannediyorsun.

Arabanın motor yağını tanıtırken bile kadının bedenini meta olarak kullanan kapitalist sistemin ve o kapitalist sisteme gönüllü köleleler olmayı kabul eden samimiyetsiz kadınların kadınlar günü KUTLU olsun.

Ezgi Akgül

Yazının muhafazakar kadın eleştiri versiyonu için “Suyu Çıkan Başörtüsü” yazısına da bakabilirsiniz.Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir