Kadınlar Günü Eleştirisi

Kadınlar Günü Eleştirisi

Selam Şehriye Su! Kadınlar günü eleştirisi yapmaya hazırlanıyorum ama yazının sonunda kendini biraz öbürsüleştirilmiş bulabilirsin. Özür dilerim şimdiden!

Öncelikle 129 kişinin yanarak ölümünü sana “Kadınlar Günü” adı altında “Kutlama, Alışveriş Yapma, İndirim Yakalama Günü” diye kakalayan, o keskin kapitalist zekanın karşısında hayranlığımı dile getirmem lazım.

Ancak aynı zekâyı sende gördüğümü söyleyemem kuzum!

Sahi sen 129 kadının yanarak, bir mücadele için öldüğü günü, Gratis kuyruğunda bekleme gününe çevirip şişen ayaklarından dolayı kendini en az onlar kadar nasıl mağdur hissedebildin, bize onu bi anlatsana ya?

Şu hayatta yaşadığın en baba mağduriyet, ya beğendiğin bluzun bedenini bulamamışsındır ya da en fazla Starbucks’ta kahve kupasının üzerine adını “terliksi diye yazmışlardır, az buçuk rencide olmuştursun. Ama sen utanmadan kuaför sırası beklerken “kadınlar olarak çok mağduruz ama lütfen olmayalım çönköö” diye prim yapabiliyor, cici kız imajı çizebiliyorsun ya hayırdır?

Aynı utanmazlığı teni siyah, ömrü siyah, geleceği hepsinden siyah kadınların çıkarttığı pırlantayı takmayı hak ettiğini ZEN’ederek de yapıyorsun gerçi. Onlar bedelini hayatları ile öderken, sen sahip olamadığın karatın mağduriyeti ile onlardan daha fazla bunalıma giriyorsun üstelik.

“Eyeliner nasıl çizilir, amuda kalkmayı becerirsem erkek arkadaşımı kendime bağlayabilir miyim, rujların tadına baktık kızlar ile koptuk” gibi saçma salak videoları saatlerce izleyip, aynı ayakkabıdan 2 tane alıp “ımı çık gızıldı dıyınımıdım” diyek bu halini çok sevimli bulup ilgi budalası olduğun için, toplumun sırtına kene gibi yapışmış üstelik kendini prenses zanneden zavallısın.

Dünya üzerinde yaşanan sorunlara “ya susar mısın makyajım akacak” seviyesinde yaklaştığın için, bu kadar makro düzeyde olguyu ele alamadığından dolayı da “dünyayı kadınlar yönetiyor” gibi gerçekte hiç bir karşılığı olmayan cümlelere deli gibi sarılıyorsun. Senin sanal tatminler aradığını bilen şampuan firmaları “gadınım ben gadığğn” temalı reklamı dayıyor suratına. İşte sen de saçlarını X marka ile yıkadın diye kendini daha güçlü zannediyorsun. Y kadın pedini takınca kendini daha özgür hissediyorsun. 

Kadınlar günü eleştirisi yapayım derken gerildim resmen!

Arabanın motor yağını tanıtırken bile kadının bedenini meta olarak kullanan kapitalist sistemin ve o kapitalist sisteme gönüllü köleleler olmayı kabul eden samimiyetsiz kadınların indirim günü KUTLU olsun.
Bu köleliği reddeden kadınların da ellerinden öpüyorum, Kadınlar gününüz kutlu olsun…

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBookEtiketler