Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Kadınlar Neden Makyaj Yapar?

Sahi kadınlar neden makyaj yapar? Ezgi Mola’nın oynadığı rimel reklamına denk geldim geçenlerde bununla alakalı.

Hatun kişi bir gece kulübüne girmeden önce “takma kirpiklerine” rimel sürüyor. Haliyle takma kirpikleri de babamın bacak kıllarından daha uzun görünüyor. Merdivenlerden süzülen genç kadın gözüne kestirdiği ilk erkeği kalbinden ok gibi kirpikleri yay gibi kaşları ile vuruyor tabi. Hepsi rimelin mucizesi (!)

Sonra böyle dans falan ediyorlar işte sebepsiz.

Sanki dünyada kadınların tek görevi erkekleri etkilemekmiş ve dünyadaki erkekler de her an tav olacak kadar gerizekalıymış gibi çekilen reklam filmini geçtim de, reklamın sonunda “al birazda sen kullan!” der gibi herifi başkasına bırakmasını doğrusu pek anlayamadım.

En çok okunan bloglar moda makyaj blogları, en çok takipçisi olan YouTuber’lar “bakın bugün de yüzüme bok maskesi yapacağım ama önce abone olmanız gerekiyor!” diyen istikametini kaybetmiş üç beş like için boku değil yüzüne sürmek tadına bile bakmaya hazır kadınlar.

İnstagram’a bakıyorsun suni fenomen kaynıyor. Suratına yalancı gülümsemeyi iliştiren herkes bir numaralı harika insancıklara dönüşüyor.

İndirim günlerinde Gratis’in önünde izdiham oluyor. 70 yaşında kadın kalkıp suyunu kendi almıyor da 55 faktörlü yaşlandırmayı geciktirici krem için bir saat ayakta bekliyor. Otobüste yer vermesen gözlerini devirecek teyzelerin son umut genç kalma çabaları da ayrı ironi.

Amaç ne?

Arkadaşlar bizim kadınlar olarak derdimiz tam olarak ne?

Hayat gayemiz, dünyada bulunma sebebimiz, planlarımız, ülkümüz ne bizim?

Bir erkek tarafından arzulanmak dışında bir şey amaçlamıyor muyuz yoksa dünyanın bizim etrafımızda dönmesi dışında başka derdimiz yok mu?

Bütün masallarda mutlaka prenses yapılan biz kadınların önüne mutlu son diye zengin bir prensin sarayına kapak atmayı koymaları tesadüf olamaz. İzlediğimiz reklamların senaryoları tesadüfen yazılmadığı gibi, oynayın diye elimize tutuşturulan bebeklerin kadınsı ve mükemmel figürleri de tesadüf değil.

İnanabiliyor musunuz 200 milyar dolarlık ciroya ulaşmış dünya üzerinde güzellik sektörü. Türkiye’nin pazar payı 1.3 milyar euro.

Yine istatistiklere göre pazar her yıl yüzde on büyüyor ve pazarın Türkiye’de büyüme oranı yüzde yirmi. Kozmetik sektörü ile alakalı kısaca Şurada yazmıştım. Kadınlar neden makyaj yapar sorusu daha anlamlı oluyor bu yazı ile.

Kadınlar Neden Makyaj Yapar Ve Mutlu Olur?

Bu Ne Demek?

Sen suratına her badana yaptığın zaman sektör devasa paralar kazanıyor. “Ne var bunda kazansın gözümüz yok Mualla Allah kimsenin emeğini zayi etmesin anam” diyebilirsiniz.

Ama iş keşke o kadar masum düzeyde kalabilse.

200 milyar dolarlık sektörün lokomotif ülkeleri Amerika, İsrail ve Fransa. Bizden kazandıkları parayla bizi vuruyor bu adamlar.

Makyajlı kadın seven aklı başında tek bir erkek görmedim ben. “Ben erkekler için değil kendime saygımdan yapıyorum” yalanını da yemeyeceğimize göre tam olarak derdiniz ne sizin?

Ruhumuzun eksik gedik kalmış her köşesine yapıyoruz biz o makyajı. Özgüven eksikliklerimiz, kırılmış yanlarımız, yıkılmış hayallerimizi boyuyoruz. Boyar ve görmezsek sanki hiç olmamış gibi hissederiz yanılgısına düşüyoruz. Kadınlar neden makyaj yapar sorusunun cevabı eşittir ruhu yaralı olduğu içindir.

Bir hata yapınca gözlerini kapatan, o kimseyi görmeyince kimse de onu görmüyor zanneden çocuklar gibiyiz biraz.

Çocuk ne kadar gözünü kapatırsa kapatsın insanların onu gördüğü gerçeği değişmeyeceği gibi, ne kadar kırık döküklerimizi boyarsak boyayalım o yara sızlamaya devam edecek.

Önce kendimizi karşımıza alıp bi hayırdır sen dememiz gerekiyor, sonrasına bakılır.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler