Kalite Nedir? Kaliteli İnsan Kime Denir?

Kalite Nedir? Kaliteli İnsan Kime Denir?

Hemen hemen hepimizin kaliteli insan kriterleri ve kalite nedir sorusuna verecek cevabı iyi kötü vardır. Bu kriterlere yakın olanları kendimize yakın hisseder yanımızda tutar, diğerlerini uzaklaştırırız bir savunma refleksi olarak.

Mesela, benim için kavga anında bel altı vurmayan ağzından çıkanı kulağı duyan insan kalitelidir ama; yaptığı iyiliği gözüme gözüme sokup minnet bekleyen insanlar kalitesizdir.

En basit örneği ile yere çöp atıp tüküren insan kalitesizdir ama; başkalarının hayatları ile ilgilenmeyen burnunu sokmayan insan gözümde hep zirve kalitededir.

Trip atıp surat asarak, devamlı çevresindeki insanların dikkatini çekmeye çalışan insanlar kalitesizdir bana göre ama; tek başınayken bile yalnızlık hissetmeyen insan kalitelidir.

Kalite nedir sorusu gördüğünüz gibi herkes için değişiyor.

“Bence” olan bu örnekleri çoğaltabilirim. Herkesin bencesi farklı farklı…

Çoğaltabileceğim bu “bence” örneklerden en önemlisi, bir insanda “mahcubiyet” hissinin var olması ya da yok olması.

Edepsiz olana öz güvenli , sözünü tartmadan konuşana açık sözlü denen ve en çok onların alkışlandığı zamanımızda, mahcup olabilen insan benim gözümde en kaliteli insandır. Ve kalite nedir sorusunun yürüyen versiyonudur.

Çünkü mahcup olabilen yüzü kızaran insan, diğer yaptığı tüm hataları o mahcup hali ile tolere ettirebilir bana.

Mahcubiyet hissi henüz körelmemiş kişi, kendi ile kavgası olan insandır ve başka fuzuli kavgalara zaman ayıramaz.

Mahcubiyet hissi onda gelişme hissini de beraberinde getirir ve bir önceki hatasına göre kendini bir adım öne taşıyabilir.

Mahcubiyet hissine sahip kişi kendisinin savcısıdır ve gerekirse herkesten önce kendi kalemini kırmaya hazırdır.

Bu yüzden yaptığı hatayı kabul edebilen insanların yanında kendimi hep daha güvende hissetmişimdir.

Kalite denen şeyin eğitim ile para ile kaç ülke gördüğün ile falan alakası yok bu yüzden de. Kaç insanın gönlüne girebildiğin ile alakası var. Kalite nedir sorusunun cevabı görecelidir ama işin bu boyutu kesinlikle tartışmaya açık değil.

Dün akşam haksız yere eşini üzdüysen ve bundan en ufak bir mahcubiyet duymuyorsan, bana ne ki kaç üniversite bitirdiğinde? Kaç kitap bitirdiğinden?

Yanında çalıştırdığın işçinin hakkına girdiysen ve bunun en ufak rahatsızlığını yaşamıyorsun, bana ne bankada kaç milyar doların var? Araban hangi marka?

Birine hak etmediği şeyleri “sinirle(!)” söylediysen ve o geceyi deliksiz bir uyku ile geçirdiysen, bana ne kaç dil bilirsen bil! Kaç önemli kişi tanırsan tanı!

Seni kaliteli insan yapmaz ki tek başına ünvanların. Ünvanlarının beraberinde mahcubiyet hissetmediğin hatalar yapıyorsan bunların toplamı seni bencil, kibirli, densiz insan yapar…

Ha bir de acınası…

Etiketler