Kapitalizm Ve Kozmetik Firmaları Birlikte Kadınları Nasıl Kullanıyor?

Kapitalizm Ve Kozmetik Firmaları Birlikte Kadınları Nasıl Kullanıyor?

Kadın olmanın “Süper GÜÇ” olmakla eş değer tutulduğu zamanlardan geçiyoruz. Kapitalizm Ve Kozmetik firmaları el ele kadın üzerinden güç gösterisi yaparken buna kadını da dahil edince ortaya seyirlik ve gülmelik manzaralar çıkıyor.

Bu güç gösterisinde de silah olarak kullanılan reklamlar, filmler ve kitaplar aracılığı ile “bir kadın hem güzel hem fit hem hamarat hem titiz hem şefkatli hem çalışkan hem iyi meslek sahibi olmalı!” hedefi konuluyor kadınların önüne.

Reklamları açıyorsun kusursuz kadınlar kusursuz tasarımları tanıtıyor. Dondurma ısırırken “haz peşinde” olan kadının çıkardığı o sese ancak salatalık ısırırken ulaşabilen yurdum kadını, ayarları ile oynanınca bi delleniyor tabi. Ayarı bozulunca da soluğu güzellik merkezlerinin kapısında alıyor.

Kapitalizm ve Kozmetik Firmaları ve Onlara Göre ideal Kadın

Önümüze konan idealler hokka burun, fındık gibi ağız, ceylan gibi gözler, alımlı bakışlar, dolgun saçlar olunca estetik merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluşturduk da kimse tornadan çıkmış gibi birbirine benzeyen alık bakışlı kadınlar olabileceğimizi ön göremedi sanırım.

Seksenlerde etli butlu olacaksın, ikibinlerde 90-60-90 ve şimdiler de 0 beden değilsen şansın hiç yok. Önünüze konan, ulaşmanız istenen, ulaşamazsan aşağılandığın dalga geçildiğin çok tuhaf zamanlardan geçiyoruz. Bundan 200 yıl önce zayıf kadının yüzüne bakılmazken hastalıklı diye, şimdilerde 42 bedenden fazlaysan insan muamelesi göremiyorsun.

Dolgun göğüslerin ve dolgun kalçaların olacak ama bi zahmet ince belinde olmalı. O yüzden kaburga aldırma operasyonunun altına mutlaka yatman gerekli. Estetik sektörü aç mı kalsın? Bacaklarının uzun olması yetmez varis ya da selülit varsa geçmiş olsun. Eda Taşpınar at kılı fırçası kullanıyormuş parası neyse vermeli bi denemeli.

Bütün bunlara sahip olup üstüne de üç dört çocuk doğurabilmelisin. Ama lütfen hamileyken çatlayan karın ve bacak istemiyor sektör. Hiç bir yerin sarkmamalı. Çocuklara kahvaltıda patates kızartan anne olup tadına bakmayacak kadar da irade sahibi olmalısın. Kilo eşittir iradesiz tembel kadın demek aman bu etiketi yapıştırma kendine. Senin için “vay arkadaş hiç üç çocuk doğurmuş kadın gibi değil” dedirtebilmelisin.

Eğitimli olmalısın ama aynı zamanda çocuk bakabildiğin, cam silebildiğin, yemek yapabildiğin gibi iş yerinde de en başarılı sen olmalısın. Bütün bunları aynı anda yapabilmeli akşam kocanı temiz ve güzel karşılarken yüzünden de gülücüğü eksik etmemelisin.

Mükemmel sofralar kurabilmeli makarna ile geçiştirdiğin gün kendini yetersiz eksik hissetmelisin. İnstagrama konmuş “#sunum” etiketli bir sofran yoksa elalemin içinde ben de kadınım diye gezmemelisin. Herkes hergün ailesine mantı açıyor yaprak sarıyor zannedip kendi kendine enerjini tüketmeli böyle böyle depresyona girip ilaç firmalarını zengin etmelisin.

Kapitalizm ve Kozmetik Firmaları ve Anlattıkları Masallar

Batı’nın önümüze koyduğu “alın bunları okuyun biraz bizden edebiyat öğrenin hayvanlar” diye gözümüze gözümüze soktuğu dünya masalları ile başladı aslında bu süreç.

Rapunzel’den Külkedisine, Pamuk Prenses’ten Uyuyan Güzel’e hayattaki tek gayesi zengin yakışıklı prens tavlamak olan kadın figürü modern zaman kadınlarının ayarları ile oynadı gibi. “İyi kadınların hepsi çok güzeldir eğer bir kadın çirkinse kesin kötü kalplidir” algısı masalar yolu ile çocuk yaştan itibaren empoze edilince, kadınlar iç çirkinliklerini badana yaparak kapatacaklarını zannettiler belki de…

Yaşlanmış ve buruşmuş kadınların mutlaka kötülük yaptığı masallar “tonton nine” algılarımıza yapılmış en büyük tecavüzdü aslında. Oysa yaşlı erkekler hakkında böyle bir algı operasyonu hiç yürütülmedi.

Neden kadınlar üzerinden gidiyor bu Süper GÜÇ operasyonu?

Bugün dünyada sadece Loreal’in yıllık cirosu 100 milyar dolar. Bunun 12 milyar dolarını Türkiye’de kazanıyorlar.

Türkiye’de Kozmetik Alanında Faaliyet Gösteren Mağaza Sayısı Ne Kadar?

Mesela aşağıdaki tabloda sadece Türkiye’de bulunan kozmetik sektörüne ait mağaza sayısı var. Buna marketleri de eklersek kazanılan devasa rakamı hayal edin.

Türkiye'de bulunan perakende kozmetik mağaza sayısı
Türkiye’de kozmetik sektörü

Listenin birinci sırasında bulunan Flormar Kozmetik Firmasının %51’lik hissesini 2012 yılında Fransızlar aldı. Ve üç yıllık hedefleri arasına Türkiye’de olan mağaza sayısını 1000’e çıkaracaklarını açıkladılar.

Bu rakam sadece Türkiye’de böyle.

Buna bir de tüm dünya ülkelerini dahil ederek düşünün. Kim bu paralardan vazgeçer ve daha fazlasını kazanmak istemez ki?

Antidepresanlar ile ilaç sanayisi tarihinde görmediği kadar kazanç elde ederken, “psikolojim bozuk o yüzden alışveriş yapmalıyım” tribine sokulan kadında ekonomiye can (!) vermeye teşvik ediliyor.

Korkunç ve komplike bir döngünün kurbanlarıyız hepimiz.

Denek farelerine özgürlük istiyoruz da bizi de denek olarak kullansınlar diye üstüne para veriyoruz.

Kadınlar Neden Kapitalizmin İşlevsel Oyuncağı Olmayı Kabul Ediyor? Kapitalizm ve Kozmetik Firmaları Onları Nasıl İkna ediyor?

Bunun için 🙂

Makyaj ile değişen kadınlar

Şaka bir yana bu konu ile alakalı bir kaç şeyi “Kadınlar Neden Makyaj Yapar” diye az çok anlatmıştım.

O yazıya ek şunları ilave edebilirim.

Bakmazsan baktırmaz felsefesi ile bakıyorum ben hayata. Kadınlar fıtratları gereği beğenilmeyi takdir edilmeyi seven canlılar. İltifat mı duymak istersin gerçekleri mi diye sorduğunuz her kadının bilinç altı iltifat duymak isterim şıkkını seçer.

Bu zaaflarımızı bilen kozmetik firmaları da zaten bunu sonuna kadar kullanıyor.

Reklamların “tüm bakışlar üzerinizde olacak!” sloganı ile lanse edilmesi tesadüf olamaz.

Kapitalizm ve Kozmetik Firmaları Kıskacından Kurtulmak Mümkün mü?

Çok zor ama imkansız değil.

Burada en çok iş tahmin ettiğiniz gibi kadınlara değil erkeklere düşüyor. Kadınların daha çok tercih edilmek adına makyaj yapma yoluna gittiğini düşünürsek erkeklerin “makyajsız kadın sevmediklerini” her fırsatta dile getirmeleri lazım.

Bu sadece problemi çözmeye yeter mi?

Maalesef Hayır!

Ne zaman ruhu güzelliğin cism-i güzellikten önce gelmesi gerektiğine inanır ve bunu talep edersek o zaman rüzgar tersine dönebilir.

Aksi halde şu aşağıdaki manzaralara şahit olmaya artarak devam edeceğiz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

5 YORUM

  1. Çok çok iyi bir yazı.

  2. Yazınız çok güzel fakat bir kısmını anlayamadım erkeklerin “makyajsız kadın sevmediklerini” mi her fırsatta dile getirmesi lazım demek istediniz , “makyajlı kadın sevmediklerini” mi?
    Yani bir gönderme anlamında mı yoksa yazım hatası mı anlayamadım, teşekkürler 🙂

    • Sizin yazılarınızı okurken, sizi o kadar kafa dengi görüyorum ki. Özellikle de bu çağa ve insanlarına ayak uyduramayan biri olarak. İnsanların “bu zamanda olması gereken normal” algılarına uymayan biri olarak. Sizinle tanışmak ve içimi dökmek isterdim, hem de çok.

  3. Çok güzel bir yazı

  4. Büşra Yılmaz

    Yazılarınız harika. Emeğinize sağlık. Ben elimden geldiği kadar bütün platformlarda yazılarınızı paylaşmaya çalışacağım.