Karen Horney ve En İyi 5 Kitap Analizi

Karen Horney ve En İyi 5 Kitap Analizi

Karen Horney ve En İyi 5 Kitap hangisi yazmadan önce Horney hakkında bilmemiz gereken bir şey var. Karen Horney, Freud sonrası psikanalistlerin en ünlülerinden biri. Karen Horney’i bu kadar ünlü yapan şey ise Freud’un psikanaliz dünyasındaki saltanatını yıkıp “aslında şöyle de düşünebilirdik” dedirtebilmesidir.

Horney’nin kavramları Freud’tan bağımsız olarak nevrozun, temel kaygının, idealize edilmiş bir benlik imajının ve iç çatışan davranışsal dürtülerin temel nedenlerini inceler.

Freud’un aksine, libidoya inanmıyordu ve nevrotik sorunların altında yatan nedeni “temel kaygı” olarak nitelendiriyor. Kendisini çoğu görüşlerine katılmasam da Freud’un öğretilerinden uzaklaştırma ve kendi yapıcı nevroz teorisini geliştirme cesareti için alkışlıyorum.

1- İçsel Çatışmalarımız

Karen Horney İçsel Çatışmalarımız kitabında temel önermeyi olduğu gibi tutarak, Freud’un çeşitli teorilerini çürütmekte ve değiştirmektedir. Kitapta açıklanan Neo-Freudcu psikanaliz, içgüdüsel çatışmaları açıklamak için Freud’un içgüdü teorisinden sosyal ilişkilere geçiş yapar. 

Böylelikle burada çevre genetiğe hakim olur. İçsel Çatışmalarımız Freudçular için tabu olan ve bilim dışı kabul edilen ahlak gibi pek çok öznel faktörü analize dahil ederek aslında bu bir çağı açıp diğerini kapatır. Karen Horney ve En İyi 5 Kitap listesine hiç düşünmeden yazabilirim.

2- Çağımızın Nevrotik Kişiliği

İnsan ruhunu inceleyen bu kitabın konusu kaygı, kökenleri, tezahürleri ve davranışsal semptomları. Çağımızın Nevrotik Kişiliği kitabının en önemli avantajı, kitabı okuduktan sonra çevrenizde yaşayan insanların saçma salak bulduğunuz davranışlarının altındaki nedeni daha net anlıyorsunuz.

Kitap “temel kaygı” ve ilgili konular etrafında dönüyor ve yazar sorunları o kadar sanatsal bir şekilde inceliyor ve analiz ediyor ki kitabı elinizden bıraktığınız zaman kendinize çok şey katıp bırakacaksınız.

Karen Horney ve En İyi 5 Kitap listesinde mutlaka olmalıydı.

3- Kendi Kendine Psikanaliz

Ruhlarını acımasızca incelemek isteyenler için çok faydalı bir kitap. İnsan Kendi Kendine Psikanaliz kitabını okurken bizzat kendi ruhuna uyuşmadan amaeliyat yapıyor gibi hissediyor. Pratik soruları yanıtlayan ve bir iç gözlem örneği gösteren mükemmel bir kitap. 

Yazar, iç gözlemin etkinliği hakkında oldukça temkinli konuşsa da bunu yine de yararlı buluyor. Nereden başlayacağınız, ne yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiği gibi sorular varsa aklınızda o zaman bu kitap tam da bununla ilgili. Karen Horney ve En İyi 5 Kitap listesinde mutlaka olmalıydı.

4- Kadın Psikolojisi

“Kadınları neden anlamıyoruz biz ya” diyen erkeklerin en başta okuması gereken kitaplardan birisi Kadın Psikolojisi kitabı. Kitap yazılalı 80 yıl olmasına rağmen ve bazı eleştirmenler artık bu görüşlerin eskidiğini savunmasına rağmen yine de okunmaya değer.

Kadın kafası nasıl çalışır, düşünce sistemi nasıl ilerler ” ama sen zamanında bana bunu demiştin” olayına mevzu nasıl nasıl gelir anlamak isteyenler için rehber olabilir.

Karen Horney ve En İyi 5 Kitap listesinde mutlaka olmalıydı.

5- Psikanalizde Yeni Yollar

Bu kitap, Horney’in literatürdeki Freud karşıtlığı ününün temel kaynağı olması gerekirken, kitap içeriğindeki çoğu itirazlar görmezden gelinmiş, uzun yıllar boyunca “Kadın Psikolojisi ve Kültür” vurguları ön plana çıkmış. Horney’in kadın psikolojisi ile bu kadar yakından ilişkili bir kuramcı olarak etiketlemenin bir çok olumsuz etkisinin yanısıra Horney’i, “gururu yaralanan bir feminist”, gibi bir algı oluşturmasına neden olmuş.

Kitabın içeriği, freudyen kavramların genel eleştirisi olup, narsizm ve mazoşizm sorunu, ölüm içgüdüsü, kaygı, ego gibi bir çok önemli kavrama önemli itirazlar bulunur. Kadının hakkına girmeyin efendiler. 🙂

Karen Horney ve En İyi 5 Kitap listesinde mutlaka olmalıydı.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler