Kavvam Nedir?

Kavvam Nedir?

Kavvam nedir sorusunu yanıtlamaya başlamadan önce size bir hatıramdan bahsetmeliyim.

Versace erkekler için dantelli don yapmış.

Önce haberi, “ayağınıza soğan sarıp yatın bakın sabah neler olacak!” haberini okuyor gibi hızlı geçtim. Sonra döndüm donu merak ettim bir daha okudum. Yalan yok donu da inceledim.

“Hayır banane yani milletin nasıl don giydiğinden” dedim, son dakika alt yazılarını okuyan hindi gibi ekrana bakmaya devam edip aynı ruhsuzluk ile terör, cinayet, dolandırıcılık haberlerini okudum.

Büyük dedem vardı benim, gözleri kördü ama çok saygın bir adamdı. O gözümün önüne geldi dantelli don ile. Allah rahmet eylesin, Allah beni affetsin ama manzara komikti ne yalan söyleyim.

Dedem gözleri kör olmasına rağmen girdiği ortamda sözü dinlenen kendisine saygı duyulan ağırlığı olan bir adamdı. Değil evliliğini tüm sülalenin sorumluluğunu üstlenecek kadar da yiğitti.

Dedem “KAVVAM nedir?” sorusunun yanıt bulmuş hali gibiydi. Onu dantelli don ile hayal eden ben hangi sorunun cevabıyım bilemedim.

Günümüzde evliliklerin temel sorunları ne diye kafa yoran herkesin ulaştığı noktalardan biri de Nisa suresi 34. ayette söylenen erkeklerin “Kavvam” olamama problemi.

Peki Kavvam Nedir Sorusunun Cevabı Tam Olarak Ne?

Erkeğin ailenin koruyucusu, gözeticisi ve lideri olması demek.

Şu tanım üzerinden çevrene bakıyorsun, KAVVAM tanımına uyan erkek var mı diye sorguluyorsun.

Deli Yürek diye bir dizi vardı herkes beyaz atkı ile geziyordu o dönem hatırlarsınız. Sonra Memoli çıktı, ineklerin önünde kuyruk oldu adamlar yalatmak için saçlarını. Bir ara Polat gibi hepsi mafyacılık oynadı. Bir yaz tüm erkekler Yalın gibi, diğer yaz İlhan Mansız gibi gezmişti. Çakır’a cenaze namazı kılanlar da bunlardı. Kim nereye çekerse oraya giden bu adamlar mı Kavvam olacak?

Oraya buraya lama gibi tüküren, 45 derece açı ile dizlerini büküp orasını burasını karıştıran, kirli tırnakları ve sanki maun kaplanmış gibi sarı dişleri ile gezerken serçe parmağını kulağına sokup karıştıran. İğrenerek bakınca da “neaa” diye ağzını yamultan, rahatça gaz çıkarmayı güç gösterisine dönüştüren, pis kokan insana ve kendine saygısı olmayan ve bunu kendinde bir hak gibi gören bu adamlar mı Kavvam olacak?

Ortamda sevdiği kadının tüm mahremini anlatmayı marifet bilen, şöyle öptüm şurasına elledim derken yüzü zerre kızarmayan, ellisine gelse bile 16’lık kızların kendisine tav olduğunu zanneden, “bütün kızlar bana aşık ölüyorlar hasta hepsi bana” diye piyasa yapmaya çalışan, birlikte olduğu kadınların skorunu tutup bununla övünen, aklı apış arasında, eşi kardeşi hatta annesi için ifşa siteleri açan namustan ahlaktan yoksun bu adamlar mı Kavvam olacak?

Sinirlenmek en doğal hakları gibi davranan, “ben sana bu böyle olacak demedim mi laaağn” diye otoriteyi kabadayılık ile karıştıran, trafikte alışverişte heran kavga çıkarmaya müsait gibi duran ve bunu fıtrat zanneden, evde eşine çocuğuna fiziksel olmasa bile psikolojik şiddet uygulayan, adalet sahibi olmak ile adaleti sadece kendine istemeyi karıştıran bu adamlar mı Kavvam olacak?

Kaşlarını alan, feminen hareketleri kibar olmak diye kakalamaya çalışan, bilgisayar oyununun başından kalkmayan, sorumluluk almak istemeyen ama her şeye söylenen, mızmız adamlar mı Kavvam olacak?

Bütün küfürlerini kadının cinsel kimliğini aşağılamak üzerine kuran. Senin bacını senin ananı senin avradını ile başlayan tüm küfürleri çok namuslu (!) olduğu için eden, erkek olmayı kadının cinsel organının argo adı üzerinden tanımlamaya çalışan bu ezikler mi Kavvam olacak?

diyorsun…

Kavvam nedir sorusu bu adamlar ile mi anlam bulacak?

İmam namazı yanlış kıldırırsa cemaat ne yapsın?

Dengesi bozulan aile demek dengesi bozulan toplum demek. Toplumun dengesi bozulduğu zaman düğmeyi baştan iliklemek gibi hep yanlış gidiyor.

Ama İslamın insanı olmayı başardığımız zaman tüm bu dengesiz haller bir zemine mutlaka oturuyor. Dantelli don ile tanışan yeni erkekler İslamın insanı olmayı gerçekten başarabilecek mi bilmiyorum.

Bildiğim tek şey var, sen İslamın insanı olursan değil dış mihraklar turşu lobisi bile sarsamaz temelini.

Fosyoloji FaceBook / Ezgi Akgül

Etiketler

1 YORUM

  1. Durumumuz aynen bu… Dantelli dona gerek kalmadan, “daracık taytları ‘pantolon’ diye yuttukları” zaman işleri bitmişti erkeklerin. Sorsan Türk, sorsan Müslümanlar… Erkeklerin de tesettürü olduğunu; göbekle diz kapağı arasının mahrem olduğunu; nasıl ki kadınlar tayt giyince (tesettürün: “bedenin hatlarını belli etmeyecek” maddesine binaen) tesettürlerini sağlayamıyorsa, erkeğin de tesettürünü sağlayamadığını; dolayısıyla böyle giyinen hem kadınların, hem erkeklerin -giyindiklerini sandıkları halde- çıplak olduklarını biran önce anlamaları temennisiyle… (Sözlerimi anlamayan okurlar olursa: Kabul edilen bir tesettürünüz yoksa, hükmen çıplaksınızdır; çok kafa yormaya gerek yok…)