Kendi Denizinde Boğulmak

Kendi Denizinde Boğulmak

Boğulanlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre boğulanların büyük çoğunluğu çok iyi yüzme bilen insanlarmış. Kendilerine çok güvendikleri için denize açılır ve geri dönemezlermiş. Kendi denizinde boğulmak denen şey de tam böyle bir şey sanırım.

Trafik kazaları üzerinde yapılan araştırmada da aynı sonuç çıkıyor. Çok iyi araba kullandığına inanan insanlar emniyet kemeri takmıyor, hız yapıyor, kurallara uymuyor sonunda kaza yapıyorlarmış.

Sosyal hayatta da bu böyle değil midir? “bu işi en iyi ben yaparım” diyenlerin iflas ettiğini, en mükemmel benim evliliğim diyenlerin boşandığını, en ahlaklı benim diyenlerin mutlaka hata yaptığını görmüyor muyuz?


Peki neden böyle oluyor? Boğulmak Nedir?


Bilimin “ego” olarak adlandırdığı, tasavvufun “nefis” dediği, Budizm’in bundan kurtulmak için Nirvanayı işaret ettiği, içinden keşişler çıkaran, ağlama duvarlarında ağlatan, dünyanın neresine giderseniz gidin insanın başının belası, bu adı kesin konulamayan şey nedir? Kimi sema dönünce, kimi dilini damağına yapıştırınca, kimi saçlarını kazıtınca, kimi Nil’de yıkanınca, kimi ayak parmağını burnuna değdirince, kimi kulağından ıspanak suyu dökünce bu halden kurtulacağını düşünüyor. 

İnsan ne zaman “ben en iyisiyim” diye yola çıkarsa hep yarı yolda kalıyor bu tartışmasız. Ne zaman “bu işi benden iyi yapan yok” der ise tökezliyor. 
Siyasete bakın bu böyledir, sosyal medyaya bakın böyledir, komşunuza bakın böyledir… 

Uzaklara gitmeye gerek yok kendi içinize dönün diyeceğim ama insan en çok kendine uzak değil mi?

Kendi içimizin patikalarında kaybolduğumuz, kendi okyanusumuz da boğulduğumuz, kendi uçurumumuzdan intihar ettiğimiz için zaten başımıza gelenlerin sorumlusu biz değil miyiz? 

Kendi sandalyemize kendimiz tekme atıyor celladı suçluyor, kendi cinayetimizin katiliyken maktul süsü veriyoruz. 

Bizden başka herkes suçlu, herkes beceriksiz, herkes aptal herkes iflah olmaz. 
En mükemmel biziz, en iyi insan biziz, en hatasız biziz en günahsız biziz… 

Ezgi AkgülEtiketler