Kişisel Gelişim Videoları / 15 Ted Talk’s Video Önerisi

Kişisel Gelişim Videoları / 15 Ted Talk’s Video Önerisi

Kişisel gelişim videoları söz konusu olduğu zaman TED konuşmalarını önemsiyorum. İnsanların başarısızlık ve başarı tecrübelerini anlatmaları insana yeni bir vizyon katıyor bana göre. Kişisel gelişim için TED Talks konuşmalarını izlemek de bence olmazsa olmazlardan.

Aşağıda izlenirse fayda sağlayacağını düşündüğüm 15 video var. Türkçe alt yazılı olan konuşmalar Kişisel gelişiminize çok fayda sağlayacak eminim.

1- Simon Sinek / Mükemmel Liderler Bir Harekete Nasıl İlham Verirler?

Simon Sinek, 1973 yılında İngiltere’de doğdu. Antropoloji eğitiminin ardından reklam sektöründe çalışmaya başladı. Geliştirdiği iş modelleriyle ABD’de oldukça popülerleşen Sinek, art arda bestseller olmuş iş kitapları yayımladı. Ayrıca dünyanın dört bir tarafında motivasyonel koçluk eğitimleri veren yazar, TedTalks’un en çok tıklanan konuşmacıları arasında. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

2- Julian Treasure / Nasıl Konuşalım ki İnsanlar Bizi Dinlemek İstesin?

Kavganın, savaşın, zulüm ve kıyımların eksik olmadığı dünyanın daha da kötüye gitmemesi, bireylerin bilinçli dinleme kapasitesine düşündüğümüzden daha çok bağlı. Duyma, doğuştan geldiği için geliştirilmesi üzerinde pek durulmayan bir yeti, ancak insanlar aynı zamanda istediği sesi filtrelemeyi de becerebildiği için, anlayış için sadece duymak yetmiyor, bilinçli dinlemek gerekiyor. Bunun için de Treasure gündelik hayatta kolaylıkla uygulanabilecek 5 yöntem öneriyor ve dünyayı daha iyi bir yer yapmayı amaçlayan her TED konuşmasında olduğu gibi, o da nihai arzusunu dile getiriyor: bilinçli dinleme okullarda ders olarak okutulmalı! Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

3- Kelly McGonigal / Stresle Nasıl Arkadaş Olunur?

Psikolog Kelly McGonigal sanılanın aksine stresin hayatımızı kötü etkilediği genellemesine inanmıyor ve hatta pozitif etkileri olduğunu, bu etkileri nasıl daha verimli kullanabileceğimizden bahsediyor. ABD’de 1000 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları gösteriyor ki; Başkalarıyla ilgilenerek vakit harcayanların ölüm oranlarında stres sebepli hiçbir artış gözlenmiyor. Biz de bir laf vardır, “iyi düşün, iyi olsun”  heh işte ; Nasıl düşündüğünüz ve nasıl davrandığınız stres tecrübelerinizi değiştirebiliyor, bunu bilimsel olarak da kanıtlamış olduk. Stres tepkilerinizi yardımcı olarak görmeyi seçtiğinizde cesaretin biyolojisini yaratır. Stres altındaki insanlarla ilgilenmeyi seçtiğimizde direnç yaratabiliriz ve önemle belirtiliyor ki; “Stres bize kalplerimize ulaşma imkanı verir.” Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

4- Angela Lee Duckworth / Başarının Anahtarı

Prestijli bir işten ayrılan Angela Lee Duckworth, New York devlet okullarında 7. sınıflara matematik öğretmeye başladı. Başarılı öğrencileri hırslı öğrencilerden ayıran tek şeyin I.Q. olmadığını hemen fark eden Angela, buradaki konuşmasında, başarının habercisi olarak adlandırdığı “metanet” teorisini açıklıyor.

5- Celeste Headlee / Daha İyi Konuşmanın 10 Kuralı

Celeste Headlee uzun yıllardır radyo sunucusu olarak çalışıyor. Bu konuşmasında, harika bir konuşmanın içeriğini anlatıyor ve on faydalı kural paylaşıyor. Headlee, “Dışarı çık, insanlarla konuş, insanları dinle” diyor.Konuşmak ve hatta iyi konuşmak önemlidir. İyi Konuşmak dediysek, dinlettirmek; dinlemeye değer bir şeyler anlatabilmek önemlidir. Celeste Headlee radyo programcılığından edindiği tecrübe ile TedX ‘e hitap eden değerli bir konuşma yapmış, daha iyi konuşmak için önemli sırlar veriyor…

6- Judson Brewer / Kötü Bir Alışkanlığı Bırakmanın Basit Bir Yolu

Kötü alışkanlıklardan, onları daha fazla merak ederek kurtulabilir miyiz? Psikiyatrist Judson Brewer sigaradan tutun da bizim için kötü olduğunu bildiğimiz halde fazlasıyla yediğimiz her şeye kadar farkındalık ve bağımlılık arasındaki ilişkiyi inceliyor. Alışkanlıkların gelişme mekanizmaları hakkında daha fazla bilgi sahibi olun ve bir sonraki sigara içme, atıştırma ya da araba kullanırken mesajlaşma dürtünüzü bastırmanıza yardımcı olacak, basit ama etkili bir yöntemi keşfedin. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

7- Adam Grant / Özgün Düşünenlerin Şaşırtıcı Alışkanlıkları

Yaratıcı kişiler nasıl harika fikirler üretebiliyorlar? Organizasyonel psikolog Adam Grant “özgünler”i araştırıyor: Yeni fikirler düşleyenler ve onları gerçekleştirmek için harekete geçenler. Bu konuşmada, özgünlerin, biri başarısızlığı kucaklamak olan üç şaşırtıcı alışkanlığını anlatıyor. Grant’a göre “En büyük özgünler, en çok başarısız olanlardır, çünkü en çok deneme yapanlar onlardır. Birkaç tane iyi fikriniz olması için bir yığın kötü fikre ihtiyacınız var.”

8- Matt Cutts / 30 Günlüğüne Yeni Bir Şey Dene

Kendimize koyacağımız 30 günlük hedefler, istersek neler başarabileceğimizi bize gösterip, bunu ömrümüzün tamamına yaymamıza yardımcı olur. Günde 3 km koşmak ortalama bir insan için kabul edilebilir bir hedeftir. Bizim hedefimiz bu hedefi 30 güne yayarak kendimizde değişimi anlamak. Her gün 3 km koşarak geçirdiğimiz 30 gün aldığımız 90 km’lik mesafe ortalama bir insanın aylık koştuğu mesafenin çok üzerinde olur.O halde neyi bekliyoruz? Mayıs ayında havaların güzelleştiği dönemde kendimize böyle bir hedef koysak, ilk gün koştuğumuz 3 km ile 30. gün sonunda koştuğumuz 3 km arasında farkı görüp, istediğimizde neler başarabileceğimiz hissi yeterince motive edici olmaz mı?” Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

9-  Laura Vanderkam / Boş Zamanının Kontrolünü Nasıl Kazanırsın?

Her haftada 168 saat var. En önemli şeyler için zaman nasıl bulacağız? Zaman yönetimi uzmanı Laura Vanderkam insanların hayatlarını ne kadar meşgul geçirdikleri üzerine çalışıyor ve çoğumuzun her hafta sorumluluklarımıza fazla değer verip kendimize ait olan zamanı hafife aldığımızı buldu. Bizim önem verdiğimiz şeyler için zaman bulmamıza yardımcı olacak birkaç pratik taktik öneriyor, sahip olduğumuz zaman içinde istediğimiz hayatı kurabilelim diye.

10- Malcolm Gladwell / Tercihler, Mutluluk Ve Spagetti Sosu

İnsanoğlunun çeşitliliğini kucaklayarak gerçek mutluluğa giden bir yol bulunabileceğini muhteşem bir hikaye ve hakikaten enteresan bilgiler anlatıyor. Hikayesinin temelinde spagetti sosunu yeniden tasarlayan psikofizik uzmanı olan Howard Moskowitz’in bunu tasarlarken yaptıklarını, firmaların bakış açısını, kullanıcılar olarak bizlerin tercihlerimizi ne şekilde belirlediğimizi anlatıyor. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

11- Emily Esfahani Smith / Hayatta Mutlu Olmaktan Çok Daha Fazlası Var

Kültürümüz mutluluk konusunda saplantılı, peki ya daha anlamlı bir yol varsa? Yazar Emily Esfahani Smith mutluluğun gelip geçici olduğunu fakat hayatta bir anlam sahibi olmamızın, kendimizin çok ötesinde bir amaca hizmet etmenin ve en iyi benliğimizi geliştirmenin bizim için tutunacak bir dal olduğunu söylüyor. Smith, anlamlı bir hayatın dört kolonunu anlatırken mutlu olmak ve amaç sahibi olmak arasındaki farkı keşfedelim. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

12- Alain De Botton / Daha Nazik ve Daha Kibar Bir Başarı Felsefesi

Her yetişen neslin kariyeri konusunda daha fazla kaygılanmasının temelinde ne yatıyor? Gerçekten biz ebeveynlerimizden daha mı aç gözlüyüz? Biraz daha yakından baktığımızda zihnimizi stres kuyusuna düşüren şeyin daha güzel bir ev, daha dolgun bir maaş olmadığını görebiliriz. Bizler sandığımızdan daha az maddiyatçı ve daha fazla kırılganız. Başarı kaygımızın altında yatan gerçek kaybettiğimizde diğerleriyle yüzleşme zorunluluğumuz. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

13- Julian Treasure / Daha İyi Dinlemenin 5 Yolu

Şüphesiz ki etkili bir iletişimin temel taşı dinlemektir. Treasure da konuşmasının griş kısmında dinlemenin ne olduğuna ve nasıl bir dinleme gerçekleştirdiğimize dair bilgiler veriyor bize. Ardından dinlememizi kaybetmemizin iki önemli sebebini aktarıyor. Bunlardan birisi sesi  kayıt etmenin yollarını icat etmiş olmamız. (Yazma, ses ve video kaydı vb.) Doğru ve dikkatli dinlemenin değerinin tamamen yok olduğunu düşünüyor Teasure. Bizzat kendim deneyimlediğim için bu konuda Julien Teasure’ye ben de katılıyorum.  Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

14- Philip Zimbardo / Sıradan İnsanlar Nasıl Canavara Ya da Kahramana Dönüşür?

Mahkûm veya gardiyan olmanın psikolojik etkileriyle ilgili bir inceleme olan ve 1971 yılında Stanford Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafından yapılan Stanford Hapishane Deneyi’nin (Zimbardo Deneyi) liderliğini yürüten ünlü psikoloji profesörü Philip Zimbardo’nun 23 dakikalık TED Konuşması. Zimbardo, sıradan insanların kolayca kötü adamlara dönüşüvereceklerini biliyor. Konuşmasında Ebu Garip davası ile ilgili izlenimlerini ve şimdiye kadar görülmemiş fotoğrafları paylaşıyor. Ardından da madalyonun diğer yüzünden bahsediyor. İnsanların kolayca nasıl kahraman oluvereceği ve zorlu bir durumda nasıl öne çıkabileceğimizden… Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

15- Scott Dinsmore / Sevdiğiniz İşi Nasıl Bulursunuz?

Sevdiğiniz işi nasıl bulursunuz etiketiyle bir video görünce hemen izleme ihtiyacı hissettim zira işinde başarılı birçok insan hayatından mutsuz, ümitsiz. Bir arkadaşım var yakınen tanıyorum ve gerçekten üzülüyorum; elinde değerli bir Lisans Diploması ve bunu destekleyen 10 ‘larca sertifikası var iken bir bankada herhangi birisi olarak çalışıyor hem de sevmeyerek, istemeyerek. Nedenini hep merak etmişimdir bu ve benzeri durumların lakin maalesef insan psikolojisi üzerine onlarca kitap okusam da çözümleyemediğim durumlardan. Konu kişisel gelişim videoları olunca bu listede en başta olmayı hak ediyor.

Ezgi Akgül / Ezgi Akgül

Etiketler