Kıskanç İnsan Psikolojisi ve Evlilik Üzerindeki Etkileri

Kıskanç İnsan Psikolojisi ve Evlilik Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri çok olumlu tesirleri oldu kabul ediyorum. Ancak çok çok da olumsuz yanları ile hayatlarımızı ve psikolojilerimizi alt üst etti. Kıskanç insan psikolojisi gerçekten kötüdür ama sosyal medya sayesinde daha da çetrefilli duruma gelmiş durumda.

Bunlardan biri rektoaktif (geçmişe dönük) kıskançlık.

Rekroktif kıskançlık nedir daha önce duydunuz mu bilmiyorum. Kısaca tanımlamak gerekirse rekroktif: Eşinizin eski hayatını kurcalama hastalığına deniyor. İkinci evliliklerde daha çok görülen bu rahatsızlık kıskançlığın artık kontrol edilemez boyutu olarak tanımlanıyor. Kıskanç insan psikolojisi konusunu araştıran bilim adamlarına da güzel malzeme veriyor.

Retroaktif, geriye/geçmişe dönük anlamına gelen bir kelime. Kadın veya erkeğin, partnerinin geçmişteki ilişkisini; romantik ya da cinsel yakınlığını irdelemesi, sürekli gündeme getirmesi, sorun haline dönüştürmesi olarak tanımlanabilir. Kişilerin, geçmişteki ilişkiyi, kendinin ya da eşinin huzurunu bozacak şekilde sağlıksız biçimde kıskanması durumu aslında biraz da bu.

Hayatınıza aldığınız adamın ya da kadının anasının kızlık soyadına kadar evlendikten sonra araştırmaya başlamışsanız size de geçmiş olsun. Kıskanç insan psikolojisi mevzusuna tur bindiriyorsunuz demek bu. 🙂

Evlenmeden önce böyle bir araştırma, hayatınızı birlikte sürdüreceğiniz insanı tanıma açısından belki gerekli bile olabilir. Ancak imza atıldıktan sonra geçmişi kurcalamak hele ki ortada sevgisinden emin olduğunuz birinin geçmişini kurcalamak en kısa tanımı ile terbiyesizliktir.

Kıskançlık mevzusunun böyle bir paragrafı varken bir de ileriye dönük bir sorunu var.

Kıskanç İnsan Psikolojisi ve Öneriler

Kıskanç insan psikolojisi konusunda öneri arıyorsanız, örneğin henüz üç yaşındaki kardeşinizden kıskanacak kadar işi patolojik boyuta taşımayın. “O kim, oraya gitme, buraya gelme, öyle bakma” gibi konuyu sulandıran ve ciddiyetini bozan yaklaşımlara giriyor bazen eşler mesela bunu yapmayın.

Bu çok çirkin gerçekten.

Eğer varsa bir sorun “Şu konudan rahatsız oluyorum” deyin. Zaten geçinmeye meyilli ise bu söz yetecektir. Geçinmeye meyilli değilse isterseniz peşine 24 saat dedektif takın yine işe yaramaz.

Sadakat ancak özgürlüğün olduğu yerde anlamlıdır.

İstediğini yapabilecek özgürlüğü olan bir eşin size sadık kalması ancak değerlidir. Siz yakalarsanız diye bir şeyler yapmayan yapmaktan korkan biri bırakın yapsın, kendinizi komik durumlara düşürmeyin.

Evet aldatmak kandırılmak bir suçtur. İnsanı çok kötü ve değersiz hissettirir. Ama bunun insani bir suç olduğunu unutmayın. İnsanın olduğu yerde her şey olur. Affedin ya da affetmeyin diyecek değilim ama anlamaya çalışın.

Yukarıda olan maddeleri bir kenara bırakıp çirkefleşmeyin. Boşanacak bile olsanız bunu aşağılamadan yapın.

Kıskanmak kötü değildir, kötü onu nasıl ifade ettiğiniz ile beraber ortaya çıkar. 

Değerli hissetme ihtiyacınız var ise ve bunu kıskanılarak tatmin etme yoluna gidiyorsanız yol nereden yakınsa oradan dönmenizi tavsiye ederim. Çünkü, bu sigarayı bırakmak isteyen insanın nargileye başlamasına benziyor. Sadece anlık duygular ile kendinizi kandırırsınız. Ama asla gerçek çözüme ulaşamazsınız. 

Saplantılı kıskançlık duygusu içsel çelişkilerimizden kaynaklanır. Kıskançlık duygusunu çok yoğun yaşıyorsak, başkalarına bağımlı ilişkiler yaşıyoruz demektir. Kıskandığımız insanın yokluğu fikri bizi her anlamda delirtiyor, istemediğimiz hareketlere yol açıyorsa; kıskançlık duygusunun altında kendinize karşı büyük kırgınlıklarınız da var demektir. 

Saplantılı kıskançlık aynı zamanda kendi kendimize yetemediğimiz ve kendimize en büyük iki yüzlülüğü yaptığımızın ip ucunu da verir bize. 

Birini çok kıskanıyorsanız lütfen iç dünyanız ile oturup beş dakika dertleşin. Hangi eksik kalmış yanınız size böyle hissettiriyor bulmaya çalışın.

Bulup o noktayı tamir ettiğiniz ve kıskanç insan psikolojisi illetinden kurtulduğunuz zaman dağlarda koşan özgür atlar kadar mutlu hissedeceksiniz, sonra da gelip bana teşekkür edeceksiniz. Bir kahvenizi içerim…

Etiketler