Kız kardeşimin Hikayesi Film Yorumu / My Sister’s Keeper

Kız kardeşimin Hikayesi Film Yorumu / My Sister’s Keeper

Çocuklarınızın kardeşleri ile problemleri varsa onlar ile oturup izlenecek harika bir film, Kız kardeşimin Hikayesi / My Sister’s Keeper. Elinize çayınızı kahvenizi almış filmi izlerken birden bire kendinizi aile ilişkilerinizi sorgularken buluyorsunuz. Yaptığınız hatalar ile yüzleşmek ise çok can sıkıcı itiraf etmeliyim. Kız kardeşimin Hikayesi konusu ile insanı bir yüzleşmenin eşiğine getiriyor. Ve yine Kız kardeşimin Hikayesi Film Yorumu yazmak da bir o kadar zor bu yüzden.

Dediğim gibi, İzlerken devamlı iç muhasebe yapmanıza sebep oluyor film. “Anna’nın yerinde olsaydım ne yapardım? Kardeşim ölmek üzereyken hayatımı yaşamak istesem vicdanım buna dayanır mıydı?” gibi gelgitler yaşıyorsunuz.

Filmde annenin durumu, ruhsal çöküşleri ayrıca çok güzel işlenmiş.

İki evladınız var, biri için en fazla 5 yaşına kadar yaşar deniliyor. Fazla yaşayabilmesi için de tek çare ablası. Bütün hayatını çocuğu için değiştiren bir anne karakteri resmedilmiş. Her şey hasta kızı biraz daha fazla yaşasın diye. İster istemez yapmak istemese bile içgüdüsel olarak diğer kızından da tüm hayatını kardeşi için değiştirmesini bekliyor. Yapmayınca da tüm emekleri boşa gitmiş gibi hissediyor, agresifleşiyor.

Kate olsaydım ne yapardım? Anna olsaydım ne yapardım? Anneleri olsaydım ne yapardım? Bu soruların cevapları yok. İki ucu açık denklem, neresinden tutarsanız elinizde kalıyor.

Empati yapabilmenin ne kadar değerli bir anahtar olduğunu filmi izlerken daha net anlıyorsunuz. Empati yaparsak bunun karşımızdaki kişiye değil de en çok kendimize yaptığımız bir iyilik olduğunu da anlıyoruz. İnsanları anlamaya çalışmanın evet mümkün olmadığını, ama anlamak için gayret gösterirsek de bunun insan ilişkilerini nasıl rahatlattığını görebiliyoruz.

Yoksa hayatlarımız “Bana bu yapılır mıydı be?” diye vahlanarak geçiyor.

Kız kardeşimin Hikayesi Konusu aslında bir kitap uyarlamasından esinlenmiş.

Kitabını yıllar önce okumuştum. Kitabını da okumuş biri olarak şunu tavsiye edebilirim:

Eğer kitabı okumadıysanız filmi oturup rahat rahat izleyin. Kendinize çok şey katarak kalkacaksınız o koltuktan, size garanti verebilirim.

Eğer kitabı okuduysanız filmi boşuna hiç izlemeyin. Bomboş bir filmmiş gibi gelecek size. Çünkü kitap daha güzeldi. Devamlı zihniniz karşılaştırma yapmaya çalışacak o da çok can sıkıcı.

Filmi izledik kitabı okuyalım mı diye sorarsanız, evet okuyun ama film ile karşılaştırma yapmamaya çalışarak. Sonunu bile değiştirmişler o yüzden kitaptan bağımsız değerlendirilebilir.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler

1 YORUM

  1. Nizamettin Gümüş

    Merhaba Ezgi, selamlar.

    Film önerisi için teşekkürler. Son zamanlarda ailecek izlenebilecek iyi bir film bulmak oldukça zor.

    Filmi izlemediğim için yorum yapamayacağım. Ama ilk fırsatta izleyip düşüncelerimi burada paylaşacağım.