Liberalizm Nedir? İnsan Haklarının Savunucusu mu?

Liberalizm Nedir? İnsan Haklarının Savunucusu mu?

Lİberalizm nedir sorusunun cevabını bulmadan ve gerçekten insan haklarını savunup savunmadığı konusuna girmeden önce size anlatmam gereken şeyler var. Belki o zaman Liberalizm nedir sorusunun altını daha sağlam doldurabiliriz.

Facebook’un yeni çıktığı, daha annenizin dayısının gelip profil fotoğrafınızın altına “annene selam söyle yeeenim” yazmadığı, okuldan arkadaşları ekleyip, ilkokul arkadaşımızı bulmak için ergenlik sivilceli resimlere baktığımız zamanlardan bahsediyorum.

Aynı zamanda akşam komünist sabah satanist olduğumuz, gece sahura kalkıp okulda oruç bozduğumuz, yeni atanan her öğretmene aşık olduğumuz “gider misin slk kız ağlıooo” diye kankalığın da dibine vurduğumuz zamanlar.

Anlayacağınız yüzümüzde bol sivilce, kafalar çok karışık büyümeye çalışıyorduk.

Arkadaşlardan biri Facebook’ta istek attı, ekledim tabi. O zamanlar yakın akrabalar eklenir şimdiki gibi Muhittin amcaların direk engellenmesi ayıp sayılırdı. Arkadaş, sayfasında “hedef Turan rehber Kuran” yazmış, profil resmini Che seçmiş, siyasi görüş hanesine de “etliye sütlüye karışmaz, liberalim” yazmıştı. İlk bakışta ne kadar absürt geldi gözünüze değil mi?

Aslında liberalizm nedir bu satırlarda gizli.

Liberalizm Nedir Sorusunun Cevabı Tam Da Böyle Bir Şey Zaten!

Herkese iyi görünme, herkes ile iyi geçinme “bırakınız yapsınlar” derken herkese kendi menfaati için yalakalık yapılan siyasi ideolojidir liberalizm nedir sorusunun cevabı.

Kapitalizmin metresi ile evlenmeye çalışan bu arkadaşları nerede olsa tanırsınız. Bazen kürtçü olurlar, bazen sosyal demokrat, bazen kemalist ağız ile konuşur, bazen neoosmanlı hayali kurarlar. Buna da ifade özgürlüğü falan derler.

 En son fikrini öğrenmek için en son okuduğu kitabı bilmeniz yeterlidir. 
“Biji miji herok” sloganıyla halkların kardeşliğini ister, bir daha ki mitingde Atatürk bayrağı sallayabilir. Bayram mesajlarını ilk o mübarekler ama bayram tatilinde biralı fotoğraf paylaşmaktan imtina etmezler. “Benim anneminde başı kapalıydı” diye konuya girer bir gece kulubünde başörtülülere küfür de eder. 
Her devrin adamıdırlar.

Demokrasi ve insan haklarından bahsederken tek yaptıkları inanmadıkları halde devletçi ve muhafazakar söylemlerle, iktidara yalakalıktır.

Onlara liberal yerine konformist demek aslında kesinlikle daha doğru olur. Devletçi ya da muhafazakar olmak kötüdür anlamı çıkmasın, menfaati için öyleymiş gibi davranmaktır kötü olan.

Dünyadakilerin aksine Türk liberalleri hep kendine demokrattır. İnsana insan olduğu için değer vermezler, kendi hesaplarınca rövanşist bir tavır takınırlar. Örneğin Türk liberallerinin büyük kısmına göre; ırkı Bulgar/Rum/Ermeni/Kürt olanların canı candır, ama mesela Türk veya ne bileyim Azeri olanların canı patlıcandır.

“Savaş bir halk sağlığı sorunudur” bildirisinde onların hep imzaları vardır ama “hadi Suriyeli mülteciler için bir şey yapalım” dediğiniz zaman yılmaz Esed savunucusu olabilirler. Aynı zamanda “bırakınız savaşsınlar” diyerek demokrasinin dibine bile vurabilirler. 

Kamu spotu: Liberalizm bir omurgasızlıktır acilen tedavi olmalısın. 

  • Eski ve bugün karşılaştırması açısından Şuraya bakabilirsiniz.

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler