Moda ve Psikolojik Boyutu

Moda ve Psikolojik Boyutu

Bim’de kasa sırasındayım. Arkamda duran iki kadın da konuşuyor, duyuyorsun ister istemez. “Abla sen dün temizlik bezi aldın ya” dedi biri diğerine. “Bu desenler moda bundan da olsun n’olacak ki!” dedi ablası.

Tuhaf gelmedi bana ya! Çünkü her şeyin bir modası var artık, temizlik bezinin bile.

Tatil yerlerinin modası var mesela, bir sene Bodrum’a akanlar diğer sene “abi biz her sene Marmaris’e gideriz” ci oluyor. Sanki Türkiye’de sadece Bodrum’da sahil var gibi oraya gidenler yüzünden Bodrum Belediye Başkanı açıklama yapmıştı “Allah’ını seven artık gelmez” diye.

Kadın yüz oranlarının modası var. Bir sene küçük burun modayken, diğer sene herkes dayak yemiş gibi şiş dudaklarla geziyor. Gidip “abla hayırdır kim dövdü seni böyle orantılı” diyemiyorsun tabi, yolarlar adamı.

Ha mesela bir de mizaçların modası var. Bundan 20 sene önce başlayan bir maço erkek modası vardı. Tespihli abiler devamlı racon falan keserdi. Lama gibi etrafa tükürüp maun kaplı dişlerle gezmek, İtalyan mafyasında çaycı taklidi yapmak “en has birinci erkek” olmanın alameti sayılırdı. Şimdi de “ayyh” diye darlanırken kadın reyonundan pantolon arayan erkek moda mesela.

Geçen yılların Tweetlerine bakın, “rakı içen kadın candır!” yazan gençler artık “menemen yaptım diye mesaj atan kadına anında nikah” Tweetleri atıyor. Sosyolojik davranış edinimlerimizin bile modası var.

Sürüye dahil olma isteği yüzünden herkes birbirine benzeyen şeyler yazıyor ya da çekip atıyor Sosyal Medya’da. Diğerlerine benzeme isteği yüzünden aynı sloganlara yumruklarımız sıkılıyor.

Sonunda da gelen “hayat çok monoton çok sıkıldım” serzenişleri. Önceden izlediğin bir filmi defalarca izlemekten farkı yok.
Bunu önleyemiyoruz, insan taklit ederek öğrenen bir canlı ve bazen işin dozunu da abartıyor olabilir.

Ancak bunu ciddi şekilde kafaya takmak ve illa ki sürünün bir parçası olma isteği bence asıl psikolojik sorunları beraberinde getiriyor.

Sürünün bir parçası olmayanı ya toplum “aykırı” sıfatı ile dışlıyor, ya da kişinin kendinde bizzat öz güven eksikliği meydana geliyor. Topluluğa bir türlü yetişememe hissi kişide “yarışı kaybettim artık onlara yetişmem çok zor” çöküntüsünü de beraberinde getiriyor.

Fransa’da kişiye özel tasarım yapan bir butik olma yerine, Lc waikiki olmayı tercih eden kişi çöküntüsü de diyebiliriz biz buna. Ya da özel kahveler yapan bir kahveci yerine “neden 3 ü 1 arada olamıyorum ben ya!” diye söylenen duygu durumu.
Tamam sen ol, Allah aşkına ol aha su ısıtıcısı orada!

Ezgi Akgül / Fosyoloji FaceBook

Etiketler