Montaigne Denemeler Kısa Özet

Montaigne Denemeler Kısa Özet

Montaigne Denemeler Kısa Özet arıyor herkes Google’da harıl harıl.

Yani bir kitabın özetini insan nasıl yazar ki? Hele bu bu kitap Denemeler ise? Uzun yazılar yazmaya alışık biri olarak özet yazamayacağım sanırım.

Clive James bir yerlerde, tarih boyunca bazı kişilerin geçmişte konuşlanmış şimdiki zamanın elçileri gibi olduğunu söylüyor. Montaigne benim için o kişilerden. Beş yüz küsur yıl önce yazdığı Denemeler kitabı benim için o kadar önemli ki, kaç defa okuduğumu hatırlamıyorum. Okumanın yanında da defalarca sesli kitap olarak da dinledim. Her defasında farklı bir yarama farklı bir ilacı sürüp gitti. Bu yüzden de Montaigne Denemeler kısa özet yazıp bu sayfayı bulduysanız sizin adınıza üzgünüm öyle kısa tutamayacağım. 🙂

Denemeler kitabında ne buluyorum inanın ben de bilmiyorum. Ama onu okurken kendimi okuyor gibi oluyor ve beş yüz küsur yıl önce de bir insanın benim gibi şeyler hissetmiş olmasına şaşırıyor olabilirim.

Savaş, din, felsefe gibi büyük şeylerden banyoda endişeleneceğimiz ufak tefek şeylere kadar bir insanın ruh haritasını çıkarmış Montaigne Denemeler kitabı ile.

Dürüst ve en samimi dil ile insanlığın bizzat kendisi ile ilgileniyor ve bunu kendi hayatı üzerinden yapıyor.

Mesela Amerika’nın keşfedilmesi onun hayatına denk gelir ve onu yazmış. Türklerin askerlikte ve merhamette ne kadar üstün olduklarını da yine satırları arasında bulabilirsiniz.

Denemeler kitabını Montaigne’nin hayatını bilmeden anlamak mümkün olsa da tam anlamıyla anlamak mümkün değil.

Montaigne denemeler kitabını değişik zamanlarda değişik ruh hallerinde okudum. Üzülünce okudum, çok sinirliyken okudum, çok mutluyken okudum…

Her okuduğum zaman da başka şeyler buldum. Montaigne Denemeler kısa özet çıkartacak olsaydım onun için “İnsan haritası” diyebilirdim.

Yada Montaigne Denemeler Kısa Özet çıkartacak olsaydım ona İnsan tarlası da diyebilirdim. Ama buraya Google’dan gelen arkadaş adına üzgünüm burası Montaigne Denemeler kısa özet bulacağı bir yer değil.

Depresyondaysam ayaklarımın üstünde duracak şeyler ararım. Çok mutluysam bir gün mutsuz olacağımı bilirim. Ağlıyorsam “üzülme güleceksin” der, olmadık hayallere kapılıyorsam “öleceksin” diye kendine getirir Montaigne Denemeler.

Keşke Montaigne ile arkadaş olabilseydim. Bana bu kadar benzeyen bir arkadaşımın olmasını çok isterdim. Belki o da tıpkı benim Montaigne Denemeler kısa özet yazmaya çalıştığım gibi o da benim kısa özetimi yapardı. hayale bak çay demle. 🙂

Montaigne Denemeler Alıntı

“Bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamak.”

“Bundan sonraki halim ancak yarım bir varlık olacak; ben artık o ben olmayacağım. Gün geçtikçe kendimden ayrılıyor, uzaklaşıyorum.”

“Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.”

“Alışkanlıklar köleliğin farklı bir biçimidir.”

“İki alışveriş (dostluk ve aşk), rastlantılara ve başkalarına bağlıdır; biri aramakla bulunmaz kolay kolay, öteki yaşla solar gider. Onun için hayatımı doldurup doyuramazdı onlar. Üçüncü alışveriş kitaplarla kurduğumuz ilişkidir ki daha sağlam ve daha çok bizimdir.”

“Issız yerlerde kendin için bir âlem ol.”

“Herkes önüne bakar, ben içime bakarım: Benim işim gücüm kendimledir. Hep kendimi seyreder, kendimi yoklar, kendimi tadarım.”

“Hayat kendiliğinden ne iyi, ne kötüdür: ona iyiliği, kötülüğü katan sizsiniz.”

 “Bize yaşamayı, ömür geçtikten sonra öğretiyorlar.”

“Saadet bile haddi aşarsa azap olur.”

“İnsan kadar zavallı ve kendini beğenmiş bir varlık yoktur.”

“Kanunlar doğru oldukları için değil, kanun oldukları için yürürlükte kalırlar.”

“Hayatın değeri uzun yaşanmasında değil, iyi yaşanmasındadır. Öyle uzun yaşamışlar var ki, pek az yaşamışlardır.”

“Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgârdan hayır gelmez.”

“Bir kapının kapalı olduğunu anlayabilmek için kapıyı itmek gerekir”

Etiketler